Znaleziono 4 wyniki

autor: mc2kwacz
07 sty 2014, 00:37
Forum: Elektronika CNC
Temat: Składanie układu
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 1544

:shock: No to pozostaje podziękować aniołowi stróżowi, że do tej pory wszyscy w domu szczęśliwie przeżyli.
autor: mc2kwacz
05 sty 2014, 20:15
Forum: Elektronika CNC
Temat: Składanie układu
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 1544

Moja uwaga też była ogólna.
Zasilacze sieciowe JEDNOFAZOWE sa tak konstruowane (również impulsowe), że wejście jest symetryczne punktu widzenia użytkownika. To prawda że zdarzają się przypadki inne (odwrócenie wtyczki zmienia poziom zakłóceń na przykład), ale należą do kategorii wad konstrukcyjnych i lepiej nie brać ich pod uwagę a już na pewno nie wzorować się na nich.
Jeśli w zasilaczu impulsowym nie ma pełnej separacji do zacisków wyjściowych, to wtedy zacisk uziemienia jest bezwzględnie wymagany. Świadczy o tym rodzaj wtyczki sieciowej. Dlatego np podłączenie nieuziemionego peceta do jakiegoś urządzenia zewnętrznego również zasilanego z sieci, potrafi ubić układy wejścia/wyjścia w momencie podłączania. Ale wystarczy że obydwa urządzenia są uziemione i nic niszczącego nie ma się prawa stać wtedy.

Urządzenie nie może nieć N na masie, bo to wyklucza zastosowanie uziemienia. Zwarcie N i uziemienia kończy się w ogólnym przypadku wywaleniem zabezpieczeń różnicowych.
Faktem jest, że można spotkać urządzenia starszej generacji zasilane trójfazowo, które mają zacisk neutralny wykorzystywany jako masa maszyny. Ale to nie są przypadki godne naśladowania i nie spełniają wymagań obowiązujących przepisów. Bo w ten sposób zasilane urządzenie może stać się niebezpieczne w momencie przyłączania do sieci.
jak wiadomo zacisk uziemienia jest celowo tak skonstruowany, że jego połączenie następuje w pierwszej kolejności.

Żaden bez wyjątku oscyloskop, ani inne urządzenie pomiarowe, nie ma N na masie, tylko uziemienie ;) Albo ma izolowaną masę pomiarową (od wszystkiego).

W wielu krajach standardem przyłączeniowym w budynkach mieszkalnych jest system 2-przewodowy. Czyli tylko L i N jest dostępne w gniazdku. Łatwo sobie wyobrazić, że w takim przypadku niepełna izolacja wejścia od dostępnej dla użytkownika masy, stanowiłaby zagrożenie życia i zdrowia.
autor: mc2kwacz
05 sty 2014, 16:50
Forum: Elektronika CNC
Temat: Składanie układu
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 1544

Trzeba mieć dużo doświadczenia i nie bać się do tego ew. finansowych kosztów, żeby podłączać OD RAZU CAŁY UKŁAD do zasilania.
Akurat to jest bardzo prosty system, do tego zasilany z transformatora więc L i N można dowolnie zamieniać (choć dla porządku i dobrej praktyki nie należy tego robić) a także nie ma specjalnego ryzyka w ogóle.
Najpierw sprawdź sam zasilacz czy działa. Potem dopiero rozładuj go (napięcie musi spaść), podłącz go do reszty układu uważając na biegunowość i powinno być OK. A jak nie będzie, to się dopiero będziesz martwił.
Kupiłeś zmontowane moduły więc powinny być uruchomione i sprawdzone a całość powinna ruszyć z kopyta od pierwszego odpalenia.
Zanim zaczniesz coś włączać, zmontuj układ na docelowym miejscu, nie włączaj dyndających modułów, bo jeszcze się coś stanie. Przecież i tak nie będziesz nic przerabiał, to po co?

Wspólnym zaciskiem całego systemu jest masa. Oznaczenie L i N powinno mieć znaczenie wyłącznie lokalne w ramach urządzenia (o ile w ogóle). Jeśli tak nie jest, to system jest źle zaprojektowany i nadaje się do kosza. Wyjątkiem są maszyny przemysłowe podłączane do sieci na stałe albo przy pomocy przyłączy siłowych absolutnie wykluczających błąd.
autor: mc2kwacz
05 sty 2014, 14:29
Forum: Elektronika CNC
Temat: Składanie układu
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 1544

1. Nie powinno, chyba że jest tam zacisk uziemienia też, ale nie sądzę.
2. Cieńsze przewody (większy opór) do 230V, grube z minimalnym oporem to wyjście. Białe albo zewrzeć i zaizolować porządnie, albo zamontować tam wyłącznik termiczny i docisnąć to transformatora.
Uziemia się całą maszynę z elektroniką a nie samą elektronikę.
Masa maszyny powinna być połączona z masą elektroniki w jednym punkcie, w tym przypadku blisko masy gniazda LPT. Wszystkie masy powinny być jak najkrótsze i jak najgrubsze (ale bez przesady). Dobrym rozwiązaniem jest listwa masy w postaci np płaskownika alu, do którego połączysz masy wszystkich elementów

Wróć do „Składanie układu”