Znaleziono 6 wyników

autor: mc2kwacz
13 gru 2013, 21:25
Forum: Siemens Sinumerik CNC
Temat: Monitor CRT do Sinumerik - przejście na LCD
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2915

To jest bardzo mały koszt w materiałach. Przyzwyczailiście się do cen chińskiej elektroniki, która na Allegro występuje w cenie poniżej ceny materiałów do kupienia w Europie.
Ile kosztuje zamiennik takiego ekranu? 4000zł. I to jest dopiero koszt. Mimo że jest tam części za 400zł. A wynika to stąd, że nie robili tego od podstaw Chińczycy za chińskie stawki, tylko biały człowiek w kraju z przywilejami socjalnymi. I nie w ilości co najmniej paru tysięcy sztuk, tylko dziesiątek.
autor: mc2kwacz
13 gru 2013, 18:00
Forum: Siemens Sinumerik CNC
Temat: Monitor CRT do Sinumerik - przejście na LCD
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2915

Brałem to na początku pod uwagę i zrezygnowałem. Problem jest taki, że trzeba jeszcze dobrać odpowiedni monitor, żeby przyzwoicie dało się go dopasować w miejsce starego, i żeby to wszystko razem nie wyglądało jak odpustowe badziewie ze srebrnymi guziczkami do zmiany kanałów TV i telegazety... ;) W końcu mamy do czynienia z profesjonalną maszyną do obróbki skrawaniem.
Monitorów i TV lcd jest na rynku sporo, ale tylko bardzo mała część spełnia "parametry". Czyli ma odpowiednie wymiary, odpowiednią formę obudowy i kolor. Wszystkie te urządzenia mają wejście VGA a tylko telewizory, i to też nie wszystkie, mają wejście SCART. Druga rzecz, ekrany monitorów są generalnie lepsze niż ekrany telewizorów. I jakościowo, i pod względem parametrów. Następnie, monitor od razu po włączeniu jest monitorem a nie telewizorem, który dopiero wykrywa sygnał i uruchamia wejście SCART. Jest ryzyko, że kupię gorszy ekran, tylko dlatego że ma wejście SCART, które i tak nie zadziała. I zostanę i z gorszym ekranem i nadal z koniecznością zrobienia konwertera.
VGA, jeśli tylko mieści się w granicach synchronizacji ze specyfikacji, GWARANTUJE uzyskanie stabilnego obrazu. Wymiary i przesunięcia - to akurat załatwia menu samego monitora, więc nie ma problemu.

Już sobie wybrałem ekran, i jest to monitor. Nie ma wejścia SCART a jedynie VGA i cyfrowe. Więc nie mam opcji do zabawy z wejściem RGB. Z resztą istnienie SCART wcale nie oznacza, że jest na niem wejście RGB...
Koszt finansowy konwertera jest bardzo mały. Podstawowy koszt to koszt czasu który trzeba poświęcić na jego zrobienie. Czyli zaprojektowanie prostej płytki i napisanie krótkiego programu na odpowiednio wydajny procesor. W częściach to jest na poziomie 100zł zaledwie, czyli nic.

Gdybym miał taką sytuacje, że TV w maszynie mi padł, to zastosowałbym najprostsze działające rozwiązanie, choćby doraźnie. Ale nie mam tego problemu, więc planowaną zmianę chce mieć zrobioną porządnie, elegancko i tak, żebym nie musiał do tego wracać.
autor: mc2kwacz
13 gru 2013, 03:03
Forum: Siemens Sinumerik CNC
Temat: Monitor CRT do Sinumerik - przejście na LCD
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2915

Różnica jest w częstotliwościach jedynie.
autor: mc2kwacz
12 gru 2013, 20:39
Forum: Siemens Sinumerik CNC
Temat: Monitor CRT do Sinumerik - przejście na LCD
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2915

Atom, "Odchylanie w obecnym monitorze to 15,54kHz/63Hz, czyli z punktu widzenia cywilnego sprzętu - nietypowe. Choć podobne do CGA/NTSC." Jakie jest odchylanie w CGA można wygoglać w 10 sekund.
Te z eBay nie działają (jeśli nie działają) bo nie mogą się zsynchronizować do sygnału wejściowego. Czyli to wina konwertera. Na wyjściu jest standardowe VGA.
Dokładnie tak właśnie one działają jak piszesz. Widać to po elementach na płytce.
Jeden procesor skanuje sygnał wejściowy i zapełnia pamięć obrazu. Drugi czyta tę samą pamięć w takcie standardowym VGA. Nie ma żadnego znaczenia, jakie są częstotliwości na wejściu, bo te na wyjściu są od nich absolutnie i zupełnie niezależne. Więc problem, jeśli jest, to wyłącznie z oprogramowaniem procesora wejściowego, który nie potrafi się dosynchronizować do trybu używanego w maszynach CNC. Prawdopodobnie nie akceptuje odstępstw od standardu CGA.

Taki konwerter o jakim piszesz, z samych oporników i gniazda VGA, to robota na 2 godziny. Ale nie przejdzie na 95%, nawet nie ma co próbować. Może ze starymi monitorami CRC jeszcze. Ale nie ze współczesnymi LCD. Wszystkie mają synchronizację poziomą zaczynającą się od 30kHz. Dlatego zamierzam w ostateczności zrobić taki konwerter aktywny (cyfrowy). Ale nie taki uniwersalny jak ten chińczyk. Byle monitor ruszył. Coś takiego to kwestia jednego pełnego dnia. Ale za szkoda czasu na to, wcześniej niż późną wiosna się tym nie zajmę. Lepiej kupić. Może ktoś jednak coś wie, na temat gotowego rozwiązania.
autor: mc2kwacz
12 gru 2013, 16:19
Forum: Siemens Sinumerik CNC
Temat: Monitor CRT do Sinumerik - przejście na LCD
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2915

Wiem na czym polega różnica. Standardy video są ogólnie dostępne. Wiem jakie są właściwości sygnału wideo dla zamontowanego monitora i już je przecież opisałem. Jestem elektronikiem i potrafię zrobić konwerter taki, że monitor rodzaju "multisync" to łyknie i prawidłowo wyświetli. Bez znaczenia jaka jest rozdzielczość pozioma. Tyle, że wolałbym GOTOWE I PEWNIE DZIAŁAJĄCE rozwiązanie kupić, zamiast wyważać otwarte drzwi. I ole ktoś te drzwi już otworzył.
autor: mc2kwacz
11 gru 2013, 21:24
Forum: Siemens Sinumerik CNC
Temat: Monitor CRT do Sinumerik - przejście na LCD
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2915

Monitor CRT do Sinumerik - przejście na LCD

Noszę się z zamiarem wymiany w maszynie monitora CRT Mitsubishi na panel LCD. Monitor nadal działa bezproblemowo, ale ma trochę powypalany luminofor od jasności ustawionej na maksa całymi latami i rozgrzewa się długo lampa. Poza tym bez sensu żre prąd jak to kolorowy telewizor.
Oczywiście można kupić gotowy panel LCD, ale cena jest dla mnie nie do przyjęcia. Nie do starej maszyny, w której i tak nie wiadomo jak długo jeszcze elektronika pożyje.

Plan jest taki, żeby kupić mały monitor lub telewizor LCD o dobrych kątach widzenia i zamontować zamiast.
I tu pytanie, czy ktoś przerabiał temat. Ponieważ monitor ma wejście TTL, zbliżone standardem do starych monitorów CGA (ale nieco inne). Wyczytałem w sieci, że chińskie konwertery na VGA, które można kupić na Allegro po 250zł a na eBay te same poniżej 100zł, przeznaczone do starych automatów gier, się nie sprawdzają - rwie się synchronizacja, z powodu tej "nieco inności" właśnie.

Czy ktoś to przerabiał i może potwierdzić? Jakie rozwiązanie zastosował i zadziałało?
Jeśli nie będzie opcji, to poświęcę dzień i sam zrobię taki konwerter. Ale wolałbym kupić gotowca w rozsądnej cenie. Rozsądna cena to dla mnie maks 300zł.

Odchylanie w obecnym monitorze to 15,54kHz/63Hz, czyli z punktu widzenia cywilnego sprzętu - nietypowe. Choć podobne do CGA/NTSC.

Wróć do „Monitor CRT do Sinumerik - przejście na LCD”