Znaleziono 6 wyników

autor: mc2kwacz
05 gru 2013, 18:28
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Suszarnia z płynną regulacją temperatury
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2580

Do linków zaglądam, jeśli spodziewam się znaleźć w nich coś ciekawego. Jeśli jest tak napisane, że nie mogę się podziewać tam nic ciekawego, to nie zaglądam.

Niech będzie. Ale.
Z opisu problemu przez autora wynika, że nie nie potrafi sobie poradzić z regulacją temperatury w obiekcie w ogóle. Druga rzecz to jego oczekiwania, polegające na uzyskaniu jakiejś tam charakterystyki czasowej.
Nigdy nie byłem, nie jestem i pewnie tak pozostanie, zwolennikiem PLC. Nie lubię rozwiązań uniwersalnych bo są nieoptymalne (energetycznie, finansowo, wielkościowo) i mają szereg ograniczeń często już na poziomie elementarnym. A ja lubię rozwiązania najprostsze możliwe skuteczne i o jak największych możliwościach. Czyli urządzenia dedykowane.
Gdyby był problem z uzyskaniem rozwiązania dedykowanego, to czemu nie PLC. Ale jak napisałem, regulatorów, szczególnie temperatury, takich w których można ustawić rampy, jest z 1000. Działają niezawodnie, bo zadbał o to producent. Czyli, zasadniczo, możliwość pomyłki i uciążliwość użycia ze strony użytkownika jest sprowadzona do minimum.

PLC wymyślono z kilku powodów, i bynajmniej żaden z nich nie należy do "szlachetnych":
1. mało kto potrafi zrobić hardware za to prawie każdy umie albo szybko może nauczyć się programować,
2. mniejszy czas wdrożenia, czyli mniejsze koszty producenta systemu,
3. większa cena sprzedaży niż urządzenia dedykowanego, czyli większy zysk ze sprzedaży u producenta systemu.

Z punktu widzenia użytkownika końcowego, PLC jest prawie zawsze gorszym rozwiązaniem niż dedykowany sterownik. Bo jest dużo większy (wliczając potrzebne moduły dodatkowe), droższy w zakupie, droższy w użyciu (więcej okablowania, większe obudowy, większy pobór prądu, większe ryzyko awarii) i ma realnie mniejsze możliwości.

Polski, potrzebujesz regulatora z wyjściem na chłodzenie. Jeśli zamknięty piec będziesz rozgrzewał, to nie ma problemu z uzyskaniem dowolnej praktycznie prędkości rozgrzewania, kwestia mocy grzałek. Ale jak ochłodzisz piec w tempie 2 stopnie na minutę do 40 stopni, gdy na zewnątrz będziesz miał 25 stopni?
Są takie regulatory. Sterują grzałką a w razie potrzeby również chłodzeniem. Jako chłodzenie może być użyty zdalnie otwierany (uchylany) luft na górze, a raczej para luftów na górze i na dole, żeby powietrze chłodniejsze z zewnątrz mogło przepływać przez wnętrze pieca. Albo jakiś wentylator.
autor: mc2kwacz
05 gru 2013, 17:52
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Suszarnia z płynną regulacją temperatury
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2580

O ignorancji, jeśli już, świadczy nieumiejętność wypowiedzenia się na temat a przede wszystkim koncentrowanie na rzeczach nieistotnych.
Późniejsze awaryjne szukanie wyjścia z koziego rogu nic nie zmienia ;)
autor: mc2kwacz
05 gru 2013, 17:32
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Suszarnia z płynną regulacją temperatury
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2580

Napisałeś:
"Jedyne co Ci potrzebne to regulator temperatury z rampingiem "
Otóż to zdanie jest FAŁSZYWE. I to właśnie było napisane i oczywiste.
Najpierw potrzebny mu sprzęt, który będzie skutecznie regulował.
Wybacz, ale nie mam w zwyczaju czytać odnośników tylko dlatego że ktoś je zamieścił. Innymi słowy, nie klikam we wszystko co niebieskie i podkreślone, jak małpa ;) Szczególnie jeśli w opisie odnośnika jest taki opis jaki jest.

PiN, jaki jest sens proponować komuś kto nic nie wie, żeby sobie kupił PLC i go programował? :lol:
Po drugie, jaki jest sens kupować PLC, jeśli do zastosowania jest wytwarzane z 1000 różnych nadających się modeli regulatorów? I do tego z wejściem na dowolny czujnik temperatury, bo temperatura to 90% wszystkich regulacji w przemyśle? Czyli rozwiązań tańszych, prostszych w obsłudze i użyciu oraz lepszych?
PLC stosuje się do złożonych procesów, a nie do prostych zastosowań.
autor: mc2kwacz
05 gru 2013, 15:42
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Suszarnia z płynną regulacją temperatury
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2580

I dyplomowany automatyk nie wie, że przy dużej inercji i jednocześnie (prawdopodobnie) dużym wzmocnieniu, układ jest trudny, czyli wymaga regulatora który sobie z tym poradzi? Program pozyskania dyplomu tego nie obejmował?

Rampa to jest tylko wartość dodana w takim regulatorze. Tak samo jak w falowniku: falownik i jego zdolność utrzymywania stałych obrotów, szybkiego przyspieszania i hamowania to jedno, a umiejętność zadawania obrotów po rampie to drugie, rzecz niezależna.

Jeśli do trudnego obiektu założysz byle jaki regulator, byle miał rampę, to albo będą oscylacje albo przerzuty. Różnie może być, ale na pewno nie będzie tego czego by twórca oczekiwał. Pytanie, czy to co jest w piecu wytrzyma np 50 stopni ekstra...
autor: mc2kwacz
05 gru 2013, 15:31
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Suszarnia z płynną regulacją temperatury
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2580

Szczególnie może kosztować, jeśli ktoś się będzie posiłkował radami ludzi, którzy na słowo "policzyć" dostają dreszczy :lol:

To w ogóle bardzo zabawna sprawa. Automatyka wywodzi się z analizy matematycznej. Algorytmy które posłużyły do oprogramowania regulatorów i innych urządzeń automatyki, wliczając również regulatory rozmyte, to CZYSTA metematyka. Teoria automatów, metody numeryczne w tym prymitywne algorytmy optymalizacji automatów synchronicznych i niesynchronicznych, których się uczy w technikum, pochodzą wprost od CZYSTEJ matematyki.
A potem, bierze jeden z drugim takie szare kartonowe pudełko, wyjmuje z niego regulator, i mówi "nie teoretyzujcie, trzeba użyć tego" :lol: :lol: :lol:
Otóż, żeby nasikać do sedesu a nie obok, wystarczy zdać się na instynkt. Ale żeby na jachcie wysikać się do morza a nie polać sobie nogawki, albo nawet twarz, to już trzeba POMYŚLEĆ :wink: A myśli się lepiej, jeśli się ma pojęcie na temat o którym się myśli. :cool:
autor: mc2kwacz
05 gru 2013, 13:00
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Suszarnia z płynną regulacją temperatury
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2580

Termoobiegu nie zawsze da się użyć, bo nie zawsze wymuszony ruch powietrza jest dopuszczalny.
Po co instalować PLC??? A jakie ma zalety PLC nad gotowym regulatorem, w prostym zastosowaniu? Żadnych. Większy kłopot i wyższa cena.
Potrzebny jest regulator o odpowiednio szerokim zakresie zmian parametrów regulator do obiektów o dużej inercji. Bardzo prawdopodobne, że wystarczyłby jakiś zwykły przemysłowy z autotuningiem. Bo żeby samodzielnie efektywnie regulować PID, to już trzeba mieć spore pojęcie o automatyce i nie być nogą z matematyki.

Pytanie co znaczy "prosty regulator temperatury"? Może prosto wyglądać a nie byc prostym i może wyglądać nowocześnie a być zwykłym klikaczem z histerezą.
Albo regulator jest zbyt prosty, albo moc grzałek jest zbyt duża, albo jedno i drugie. Tu musi być użyty regulator PID.
1. Zamontować regulator cyfrowy z autotuningiem i dać mu czas, żeby zidentyfikował obiekt.
2. Jeśli przerzuty temperatury nadal będą zbyt duże, wyłączyć jedną z grzałek.

Wróć do „Suszarnia z płynną regulacją temperatury”