Znaleziono 3 wyniki

autor: plarav
21 lis 2015, 15:37
Forum: Heidenhain
Temat: Szkolenie Heidenhain 19-23 paźd w Warszawie OSTATNIE MIEJSCE
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 3547

Re: PGM CALL

Czy mógłys cos wiecej napisac na temat parametru Q108. Interesuje mnie wlasnie jak przy frezowaniu gabarytu ominac problem frezowania zgrubnego np. R10 frezem fi 25?[/quote]

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Czy chodzi Ci o frezowanie zgrubne konturu z wewnętrznym promieniem R10 np. głowicą fi 50? Jeśli o to chodzi to ja umieszczam kontur w etykiecie (LBL) i w bloku w którym wywołuję korekcję promienia dodaję M120 LA# (w miejsce # wpisuję ilość lini do bloku RND R10). Parametr Q108 przydaje się gdy chcemy mieć możliwość by tą samą operację wykonać frezami o różnych średnicach (bez korekcji promienia). Przydaje się też do pozycjonowania. Chodzi o zachowanie bezpiecznej odległości od przygotówki. Oczywiście można na wszelki wypadek dać większą, ale to taaaakie nieeleganckie... i tu dobrym przykładem jest frezowanie zgrubne głowicą fi50, a potem wykończenie frezem fi10 szczególnie jeśli dosuw jest stosunkowo nieduży w stosunku do wysokości konturu (duża liczba powtórzeń) a dojazd do konturu jest na posuwie roboczym (czyli stosunkowo niedużym). Nie wiem czy jasno to opisałem. W razie wątpliwości pytaj.
autor: plarav
19 lis 2015, 16:48
Forum: Heidenhain
Temat: Szkolenie Heidenhain 19-23 paźd w Warszawie OSTATNIE MIEJSCE
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 3547

Re: PGM CALL

MAREK POCHRON pisze:Czesc, Nowe cykle to moze nie /niewiem nie spotkalem sie / , ale mozna napisac podprogramy ,wywolujac je przez PGM CALL. Zmieniajac Q-parametry ,wartosci liczbowe.
Tak właśnie używam te moje programy. Jeśli potrzebuję kilka razy wywołać mój program ze zmienionymi parametrami to kopiuję "deklarację zmiennych" (tak nazywam tą część w której wpisuję różne wartości Q-parametrów) do głownego programu i wywołuję ten sam podprogram w różnych miejscach programu głównego. W moich programach wykorzystuję też parametr Q108, więc nie trzeba się martwić o to jaką srednicę ma narzędzie. Dlatego w użytkowaniu są tak wygodne jak cykle. Fajnie by było gdyby była możliwość "podłączyć" je do jakiegoś softkey-a... ale trudno.
autor: plarav
17 lis 2015, 18:34
Forum: Heidenhain
Temat: Szkolenie Heidenhain 19-23 paźd w Warszawie OSTATNIE MIEJSCE
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 3547

Majster70 pisze:programistów którzy chcą umieć dopisywać dodatkowe specjalizowane cykle do sterowania HH w konkretnych obrabiarkach?
Witam. Zastanowiło mnie Twoje (cytowane wyżej) zdanie na temat cykli. Czy mógłbyś mnie troszkę oświecić w tym temacie? Pracuję od dwóch lat głownie na AVIACH z ITNC530i. Piszę programy używając Q-parametrów i skoków warunkowych. Napisałem kilka programów "uniwersalnych" które przyśpieszają mi pracę. Właściwie to stosuję je prawie jak cykle. Wystarczy zmienić kilka dość dobrze opisanych Q-parametrów na początku programu i nie wnikając w sam kod uzyskuje się różne ciekawe i praktyczne efekty. Gdybym umiał dopisać je w formie cykli do systemu - to byłoby coś! Podejrzewam, że nie jest to możliwe z konsoli operatora, bo nie zauważyłem nigdzie takiej opcji (na pewno bym jej nie przeoczył). Może ingerując w parametry maszynowe (PM)? Proszę Cię o wyjaśnienie i pozdrawiam.

Wróć do „Szkolenie Heidenhain 19-23 paźd w Warszawie OSTATNIE MIEJSCE”