Znaleziono 8 wyników

autor: petrosbike
05 cze 2013, 11:20
Forum: WARSZTAT
Temat: Suwmiarka zabytek ale sprawna- regeneracja
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 11462

Ciekawa lektura - sporo istotnych wiadomosci i dość konkretnych.
Jednak doczytałem że zaleca się w miarę możliwości odczytywac wymiar ma "maszynie". Czyli jednak dopuszcza się ostrożne zdejmowanie z materiału obrabianego dociskając szczekę nieruchomą. Dodatkowo pożyteczna jest ta śruba blokujaca suwak i ustalająca mierzoną wartość. Musze to wszystko wziąć pod uwagę bo mam jednak wrażenie że sam spręzynowy docisk jest za słąby i łatwo zmienia się wymiar przy nawet delikatnym poruszeniu. Trenuję te pomiary ale na razie jakoś mi 1/10 gdzieś ucieka :grin: - chyba rzeczywiście to kwestia wprawy. Ponadto okazuje sie że nie zaleca się używanie suwmiarek o dokłądności 1/50 mm bo wprowadza niepotrzebny zamęt gdyz samo wykonanie elementów suwmiarki jest w tej klasie lub poniżej.
Musze rozważyc zakup mikrometra. Dzieki za szybką i rzetelna podpowiedź.
autor: petrosbike
04 cze 2013, 17:29
Forum: WARSZTAT
Temat: Suwmiarka zabytek ale sprawna- regeneracja
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 11462

Dochodzimy do bardzo szczegółowych rozważań bo pomiar suwmiarką wbrew pozorom to wcale nie jest błaha sprawa ani taka prosta jak z pozoru wyglada, nie chodzi tutaj o sa odczyt na noniuszu czy zegarze obarczony błędem paralaksy czy po prostu wprawy czytajacego. Niemniej ważny jest sam moment i sposób pomiaru, trzymanie włąściwe suwmiarki, sila docisku suwaka kierunek wzroku przy odczytywaniu wyniku. Przekonałem sie sam że można uzyskać bardzo różne wyniki niby mierząc jednakowo i ten sam przedmiot.
O ile wałek trzymany swobodnie w reku jest dość łątwo zmierzyć to juz zamocowany w tokarce to zupełnie inna sprawa.
Właśnie dlatego poruszyłem to zagadnienie aby doświadczeni praktycy zechcieli sie podzielić swoimi spostrzeżeniami z "natury".
więc.... jak nalezy ta suwmiarkę trzymac i mierzyc wałek srednicy np 30mm jednocześnie wykręcajać głowę pod tragicznym katem aby coś dojrzec pomiędzy konikiem a wałkiem.
Jeszcze jedna kwestia mnie nurtuje : a właściwie dwie
- jaką siłę nalezy używać przy docisku szczęk (mikrometr ma sprzęgło)
- są suwmiarki z samym hamulcem ciernym i sa takie z dodatkowa śruba blokującą suwak. Która jest lepsza do pomiarów na "tokarce" ? I dlaczego ?
Sorry za tyle pytań ale moim skromnym zdanie to sa bardzo ważne rzeczy których w książkach nie spotka :grin: :twisted:
autor: petrosbike
04 cze 2013, 12:18
Forum: WARSZTAT
Temat: Suwmiarka zabytek ale sprawna- regeneracja
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 11462

Dziękuję - oto jest rzeczowa i konkretna poparta przykładami odowiedź.
dziekuję bardzo i "plus".
autor: petrosbike
04 cze 2013, 01:26
Forum: WARSZTAT
Temat: Suwmiarka zabytek ale sprawna- regeneracja
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 11462

Nooo pewnie masz rację + argumenty to mi przemawia.
Może bys dodał kiedy i po co uzywamy tych ścietych , cieńszych częsci długich szczęk a kiedy mierzymy ta grubsza zasadnicza cześcia szczek?
Taki pomiar rzeczywiście jest pewniejszy ale ile to trzeba sie nawyginać w paragraf żeby odczytać na suwmiarce? Czy tak byc musi?
autor: petrosbike
04 cze 2013, 00:49
Forum: WARSZTAT
Temat: Suwmiarka zabytek ale sprawna- regeneracja
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 11462

Otrzymałem ta suwmiarkę. Dołaczony do niej jest atest producenta czyli Kinex'a. Widac podpis jakiegoś czecha. No cóż wykonanie jest bardzo przyzwoite. Nie wiem czy była produkowana w jedynym słusznym miejscu na ziemi czy też w czechach, ale ten kwitek wyraznie jest czeski. Moim zdaniem warta tej ceny czyli 60 zł.
Niedoróbki jakie znalazłem to : leciuteńki prześwit na końcu krótkich szczęk ale tej wielkości, że tylko moja upierdliwość to dojrzała. Druga rzecz to róznica w grubości ścietej części długich szczęk. NIe jest to dyskwalifikacja ale pewnie za tą cene tak się ma.
Pomiar 1/50mm jest dokładny i POWTARZALNY a to najwieksza wartość. Sprawdzałem na listkach i płytce wzorcowej.
Teraz mam pytanie do praktyków: jak sie powinno mierzyć średnicę wałka czy też otwór wykonywany na tokarce. Czy odczytujemy wymiar na tokarce czy zdejmujemy suwmiarkę z wałka i dopiero czytamy? Cos mi z dawnych czasów mówi że "na tokarce" ale....
Prosze kolegów o wypowiedzi.
Zasadniczo powinno sie założyc watek " Technika pomiaru suwmiarką" ale już nie chciałem mnożyć tematów. Mysle że temat był by ważny i istotny.
autor: petrosbike
27 maja 2013, 23:38
Forum: WARSZTAT
Temat: Suwmiarka zabytek ale sprawna- regeneracja
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 11462

Niestety wszystkie próby uwidocznienia grawerki zawiodły. Jakaś mocno odporna na takie zabiegi ta suwmiarka. Szkoda bo sprawna. Na to wychodzi że do codziennej pracy sie nie nada. Przegladałem oferty suwmiarek i jestem mocno zniesmaczony ta chińszczyzną.
Dzisiaj ogladałem dla próby w sklepie taka zegarową made in USA (china) no i tak jak sie nalezało spodziewać. Co zamknąlem to inny wymiar na zegarze a w szczękach prześwit jak nie przymierzając....... nie powiem co. Kosztowała coś ponad 60 zł. Wobec tego darowałem sobie te wynalazki. Zdecydowalem sie kupić Kinex'a ale noniuszową - z logo producenta na korpusie, logo daje jakąś gwarancję firmy. Faktycznie ta zegarowa "Kinex" to tylko na zegarze ma napis a nie logo Kinex'a więc wiadomo o co chodzi.
Taka sobie zamówiłem
http://allegro.pl/suwmiarka-nouniuszowa ... 29384.html
TRADYCYJNA i konkretna tylko zupełnie niepotrzebne dla mnie te cale i to jeszcze w 1/1000 cala - ot wynalazek tylko zaciemnia pomiar i rozprasza niepotrzebnie.
p.s. nasze polskie VIS i FWP maja ceny jednak cokolwiek chore nawet biorąc pod uwagę że to nasze i ponoć świetne. Bez przesady. Mam taka MAUa prod FWP i owszem sprawna ale ... inaczej. Szczeki tak powycierane że można wsunąć tam listek 0,1 mm. czyli baaaardzo miękkie. Ciekawe jak można tak dlugo użytkować suwmiarke z takim błędem pomiaru ? Bo to oczywiście gdzieś z PRL'owskiego zakładu pochodzi.
Jeśli chodzi o elektroniczne, to mam taka do baaaardzo zgrubnych pomiarów (szacunkowych) - z biedronki. Nadaje sie jedynie do liczenia kropek na biedronce bo do pomiaru to juz nie :razz:
autor: petrosbike
27 maja 2013, 20:53
Forum: WARSZTAT
Temat: Suwmiarka zabytek ale sprawna- regeneracja
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 11462

Dziękuję koledzy za pomoc i porady. Próbowałem papierem 2500 na części mniej istotnej czyli przy kocu suwmiarki ale niestety tarcie nie poprawia wyglądu i czytelności. Pewnie to przebarwienie poszło w głąb materiału. Pewnie to jakis rodzaj "szarej rdzy". Wyglada na to że musiał bym zetrzec sporo - pewnie razem z kreskami :wink: - dałem spokój.
Dzisiaj spróbuje jeszcze tej farby. A moze istnieje jakis zasychający "tusz" narzedziowy?
Przy okazji szykuję jednak zakup nowej suwmiarki i wpadly mi w oko i do głowy czeskie
"Kinex'y " To tak pewnie z pamięci że jednak co jak co ale takie urzadzenia demoludy robiły naprawdę solidnie.
Czy te narzedzia Kinex są na dobrym poziomie?
Z uwagi na słabszy już wzrok myslę o takiej "markowej" ?

http://img19.allegroimg.pl/photos/orygi ... 3263340483

Co to jest warte?
autor: petrosbike
27 maja 2013, 01:31
Forum: WARSZTAT
Temat: Suwmiarka zabytek ale sprawna- regeneracja
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 11462

Suwmiarka zabytek ale sprawna- regeneracja

Posiadam w jakimś spadku po teściu suwmiarke 200mm sygnowaną " w trójkacie równoramiennym z "falką na górze" litery Ks " nie wiem co to za firma ale suwmiarka jest bardzo solidna. Niestety jest z jakiejś stali niby "niewiadomo co nierdzewna" ale zmieniłą juz swój pierwotny wygląd nówki na szary. Rdzy na niej nie ma ale nie da sie jej do jasnego koloru doprowadzić. Nacięte ma skale na korpusie i noniuszu lecz sa one bardzo źle widoczne gdyż zlewaja się z tłem. Żeby cos odczytac to trzeba sie mocno wysilić.
Sprawdzałem na listkach szczelinomierza i wskazania sa bardzo poprawne 1/20 mm.
Bardzo bym chciał ją doprowadzic do używalności bo raz że mam sentyment a drugie że to bardzo solidny przyrząd.
Czy jest jakis sposób na "wyciągnięcie" z tła tych grawerowanych znaków ?
To jest jej głównym felerem. Prosze o podpowiedź.
Proszę nie podpowiadac abym kupił VIS lub Mitutoyo. :wink:

Wróć do „Suwmiarka zabytek ale sprawna- regeneracja”