Wystarczy wiedzieć że 0.8A i tyle ustawić. Nie pompuj 1A, bo to sensu nie ma i to go grzeje i męczy, bo większy prąd nie przekłada się już na większy moment - żelastwo w obwodzie magnetycznym wchodzi już w nasycenie i koniec, powietrza w przerwie między stojanem a wirnikiem nie namagnesujeszscythe1123 pisze:Silniki to STH 53D101 na naklejce ma 5V 0.8A, więcej parametrów nie mam.
Pompuje w niego 1 A

No właśnie nie zawsze.Wiem że sterowniki sterują prądem, a nie napięciem. Ale prawo Ohma zawsze działa.
Jak masz za niskie zasilanie, i driver praktycznie NIE kluczuje prądu - trzyma ciągle tylko prąd maksymalny i jest on stały i nic się nie dzieje, stały prąd, stałe napięcie na cewce - to cewka zachowuje się jak kawałek drutu, więc z prawa ohma rezystancja uzwojeń -> prąd, i masz moc w silniku zamienianą w ciepło.
Jak silnik jest traktowany dużym napięciem "ciętym" PWM oraz mikrokrokiem - to oprócz rezystancji liczy się też indukcyjność uzwojeń, prąd nie płynie w fazie z napięciem (a przynajmniej nie idealnie) i oprócz mocy czynnej - pojawia się jeszcze moc bierna, prąd wypadkowy rośnie bo rośnie moc pozorna, a silnik wcale mocniej się nie grzeje -bo grzeje go tylko moc czynna.
Tylko że tego policzyć to nie bedzie prosto, bo to nie sinusoidalne przebiegi w układzie RL, a szalone piłokształtne z stadem harmonicznych, a obwód zawiera elementy nieliniowe
