Znaleziono 3 wyniki

autor: Hrumque
24 lut 2015, 00:23
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: Mach 3 i sygnały ENABLE dla poszczególnych osi
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3895

scythe1123 pisze:Silniki to STH 53D101 na naklejce ma 5V 0.8A, więcej parametrów nie mam.
Pompuje w niego 1 A :D
Wystarczy wiedzieć że 0.8A i tyle ustawić. Nie pompuj 1A, bo to sensu nie ma i to go grzeje i męczy, bo większy prąd nie przekłada się już na większy moment - żelastwo w obwodzie magnetycznym wchodzi już w nasycenie i koniec, powietrza w przerwie między stojanem a wirnikiem nie namagnesujesz ;)
Wiem że sterowniki sterują prądem, a nie napięciem. Ale prawo Ohma zawsze działa.
No właśnie nie zawsze.
Jak masz za niskie zasilanie, i driver praktycznie NIE kluczuje prądu - trzyma ciągle tylko prąd maksymalny i jest on stały i nic się nie dzieje, stały prąd, stałe napięcie na cewce - to cewka zachowuje się jak kawałek drutu, więc z prawa ohma rezystancja uzwojeń -> prąd, i masz moc w silniku zamienianą w ciepło.

Jak silnik jest traktowany dużym napięciem "ciętym" PWM oraz mikrokrokiem - to oprócz rezystancji liczy się też indukcyjność uzwojeń, prąd nie płynie w fazie z napięciem (a przynajmniej nie idealnie) i oprócz mocy czynnej - pojawia się jeszcze moc bierna, prąd wypadkowy rośnie bo rośnie moc pozorna, a silnik wcale mocniej się nie grzeje -bo grzeje go tylko moc czynna.
Tylko że tego policzyć to nie bedzie prosto, bo to nie sinusoidalne przebiegi w układzie RL, a szalone piłokształtne z stadem harmonicznych, a obwód zawiera elementy nieliniowe ;)
autor: Hrumque
23 lut 2015, 17:56
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: Mach 3 i sygnały ENABLE dla poszczególnych osi
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3895

scythe1123 pisze: Moje krokowce niby są na 5V ale one przy 5V nie chcą nawet bez jakiegokolwiek obciążenia pracować. Zasilam je zasilaczem komputerowym dostają ok 10,7V.
(...) Do sterowanie używam "stepsticków"
Przy silniku krokowym nie ma czegoś takiego jak jego "napięcie" (pomijając napięcie probiercze izolacji, oczywiście, ale to jakieś 400V powinno być). Istotna jest indukcyjność/rezystancja oraz "projektowy" prąd uzwojenia.
Napięcie jakim zasilasz driver (tutaj stepstick) jest niezwiązane prawie wcale z napięciem silnika. Każdy sensowny driver silnika krokowego (w tym też stepstick) pracuje z "wymuszeniem prądu" i cięciem napięcia PWM by utrzymywać zadany prąd.
Im wyższe napięcie zasilania - tym szybciej prąd uzwojenia dobija do wartości ustawionej na driverze (czyli - silnik może się kręcić szybciej), a potem (aż do następnego kroku/mikrokroku) prąd płynący jest stały (lekko tętniący) a driver steruje PWM podawanie napięcia na cewkę.
Więc przy zwiększonym wielokrotnie zasilaniu - uzwojenie będzie grzało ci się dokładnie tak samo - bo prąd uzwojenia nadal zostanie taki sam, tyle że będzie szybciej narastał. Tylko silnik będzie bardziej stabilnie działać, i szybciej się mógł kręcić.
autor: Hrumque
21 lut 2015, 19:20
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: Mach 3 i sygnały ENABLE dla poszczególnych osi
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3895

Re: Mach 3 i sygnały ENABLE dla poszczególnych osi

scythe1123 pisze:Cześć,
Nie mogę nigdzie znaleźć jak działają sygnały w zakładce Output Signals.
Da radę zmapować sygnały Enable 1, 2 ,3 dla poszczególnych osi?
Chciałbym jednak żeby Mach wyłączał poszczególne osie jak z nich nie korzysta wtedy silniki się znacznie mniej grzeją.
Kolego, pewne błędy projektowe:

- podczas pracy NIGDY nie wyłączasz enable. Ponieważ wyłączenie enable "luzuje" ci silnik krokowy, który bez zasilania kręci się lekko. Przy osi Z - może ci objechać w dół. Przy pozostałych osiach - jeśli tylko pracujesz przy (mikro)kroku innym niż 1:1 (tzn używasz mikrokroku) - to spowoduje ci to stracenie pozycji, silnik ustawi się w pełnym kroku, więc przesunie się o ileś tam (mikro)kroków wzlgędem tego, co MACH o nim myśli.

- enable jest sens wyłączać np dla 4tej osi obrotowej, jeśli jej nie używasz i tydzień leży, ale to dużo prościej po prostu dorobić przełącznik fizyczny odcinający enable do jej drivera, lub w ogóle odcinający jego zasilanie.

- sens istnienia enable jest taki, że załączasz enable DOPIERO gdy program, interfejs (np LPT) i wszystko jest gotowe do pracy, by wcześniej nie wysterowywać silników bzdurnymi sygnałami. Częściowo załatwia to też "charge pump" goniony z portu, by zabezpieczyć wszystkie elementy sterowane przed sterowaniem bzdurnymi sygnałami na LPT np. podczas startu biosa i windowsa, gdy wykrywa urządzenia itd.

- Drugi sens - to "luzowanie" enablem silników gdy wciśniesz E-stop, jeśli masz też ręczne korbki i chcesz nimi pokręcić ręcznie (np by ręcznie fizycznie sobie ustawić zerowanie). Ale to dotyczy wtedy wszystkich osi. Dlatego, jak już ktoś Enable robi, to jako do wszystkich sterowników osi na raz jeden wspólny sygnał, bo inaczej sensu to nie ma.

Do zmniejszania prądu spoczynkowego - używa się albo driverów które same to robią hardwarowo, albo mają wejście sterujące tym - i wtedy osobny #output jest na tą okazję, co możesz sobie jakoś tam oprogramować. Ale w praktyce - silniki krokowe mają się grzać, muszą się grzać, i nic na to nie poradzisz. Jak grzeją się za bardzo - to są źle zasilane (a nie że należy kombinować z enable do ich chłodzenia)

Wróć do „Mach 3 i sygnały ENABLE dla poszczególnych osi”