Znaleziono 6 wyników

autor: jurek56
11 kwie 2007, 14:01
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Ustawianie wiertła w osi
Odpowiedzi: 71
Odsłony: 22823

No tak, napisanie samego programu dla tych kilku operacji bo z fotki widać że to nic skomplikowanego - to 20 minut, a ile czasu trzeba od rozpoczęcia aż do wykonania dobrej sztuki z pomiarem i odbiorem przez KJ, bo nie mów że w godzinie się zmieścisz.
Pracuję już trochę na cnc i bezproblemowych sytuacji po prostu "NIEMA". Jeśli chodzi o dobór parametrów skrawania dla danego detalu, który ma być wykonany w wysokiej klasie dokładności. Na uruchomienie nowej serii do produkcji tego czasu jednak trochę potrzeba a wierz mi robiłem program dla kilku krzywek o wzorcu którego nie posiada żadne sterowanie w swoich cyklach, więc pozostało ISO. Były byki technologiczne na rysunku. Trzeba było robić wszystkie obliczenia dla współrzędnych 4-ch osi i dobra sztuka zeszła z maszyny po kilku godzinach, a finał po uruchomieniu produkcji to 1szt/1.5min więc wszystko zależy od ilości operacji i narzędzi użytych dla danej obróbki. Więcej osi użytych w obróbce to więcej czasu na ustawianie.
Więc zgódzmy się 2osie-2min, 7osi-7min.(pisząc w manualu)
--------------------------------
pozdr. :cool:
autor: jurek56
29 mar 2007, 17:43
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Ustawianie wiertła w osi
Odpowiedzi: 71
Odsłony: 22823

Dobra masz tu fotke. Sterowanie Mazatrola nie jest "prymitywne" - raczej bardzo przystępne i wygodne, bo nie o to chodzi by operator wierszował dziesiątki stron w sterowaniu by dojść do jakiejś opcji tracąc na to masę czasu, tylko obrabiał detale.
Mazatrol o którym wspominałem jest oparty na WIN 2000NT. Konstrukcja samej tokarki zaś jest na tyle precyzyjna że wykonanie detalu z przechwytu wrzeciona mieści się w 5 mikronach, oś C - dokładność wykonania obróbki 0.001 mm. Maszyna wykonuje turbiny pracujące przy 15000-30000/obr/min więc więcej o precyzji wykonania takiego detalu nie muszę chyba pisać. Na obrazku poz. 1 pole pokazujące współżędne narzędzia gdy ostrze stoi dokładnie w X0 czyli w osi wrzeciona. Obrazek ukazuje inne narzędzie niż wiertło dlatego wartości korekcji nie są zerowe. Jeśli producent w danych (parametrach maszynowych ustawił wartość np: -350.000 to w poz. 1 dla gniazda z wiertłem musi być podane X-350.000 i jest to wartość stała, a w korekcji poz. 2 wartość X0 i wszystko jest ok. Ile w tym prymitywu nie wiem. Na początku też tak myślałem i zmieniłem zdanie kiedy przezbrojenie maszyny i wykonanie "dobrej pierwszej sztuki" zajęło by nie przesadzić 20-30 minut. Kiedy widziałem jak godzinami męczą się z haidenhainem albo sinumerikiem na CTX-ie to nie można było się nie uśmiechnąć. Jak kiedyś będziesz miał okazję popracować przy którymś MAZAKU to pogadamy jeszcze a na razie tyle opini z majaj strony. MAZAK nie jest wcale taki stary sprzęt - powiem tylko że widziałem nowość,że sam byś się zadziwił.
-----------------------
pozdr. :cool:
autor: jurek56
28 mar 2007, 15:24
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Ustawianie wiertła w osi
Odpowiedzi: 71
Odsłony: 22823

Powiedz tylko w którym poście piszę o frezarkach? Jeśli MULTIPLEX to dla Ciebie frezarka to dalsza dyskusja widzę jest w tym temacie zbędna - są ciekawsze tematy na tym forum jak spieranie się z tobą - w rzeczy samej jest z Ciebie specjalista.
Sory ale jak czegoś nie wiem to nie zabieram głosu, więc temat uważam za zakończony.
--------------------
Pozdr. :sad:
autor: jurek56
27 mar 2007, 21:46
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Ustawianie wiertła w osi
Odpowiedzi: 71
Odsłony: 22823

Ok. Nie zrozumiemy się w ten sposób, więc poszukam materiałów do przeczytania i podeślę.
Tak w ogóle to nie rozumiem jednej rzeczy. Jeśli ustawiłem narzędzia i są opisane w tabeli po pomiarze laserem, dane wpisane automatycznie po każdym pomiarze narzędzia to powiedz mi kto zeruje te wartości. Przecierz to jest podstawowa rzecz przy ustawianiu obrabiarki do obróbki nawej części, tak jak ustawienie zera dla programu czyli baz dla osi. Bez tych danych po uruchomieniu jest tylko wielkie BUM!!
Jednak postaram Cię przekonać że są doskonalsze obrabiarki niż te z którymi masz kontakt.
----------------
pozdr. :cool:
autor: jurek56
27 mar 2007, 12:29
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Ustawianie wiertła w osi
Odpowiedzi: 71
Odsłony: 22823

Piracik czytaj dokładnie co piszę a później komentuj, OK?
"Natomiast każda nowa maszyna ma ustaloną fabrycznie wartość dla osi X i nie powinna się ona różnić dla poszczególnych gniazd."
Trochę Cię oświecę w takim razie. Słyszałeś na przykład o obrabiarce z przechwytem "Multiplex 6200" na Sterowaniu maz.fusion 640mt ?
Nowoczesne maszyny właśnie oferują większe możliwości ich programowania i ustawiania.
Z obrabiarkami nie posiadającymi tych zalet miałem do czynienia jeszcze w latach 80-tych, ale to już zupełnie inna bajka.
Co do X0 - wartości korekcji dla narzędzia, które ma pracować w osi masz rację ale ja pisałem o przesunięciu punktu zerowego narzędzia (zero offset) a nie o wartości korekcji.
Chyba nie muszę tłumaczyć co to zero offset?
Popytaj o w/w obrabiarkę i wszystko będzie jasne.
------------------------------------------
pozdr. :lol:

[ Dodano: 2007-03-27, 13:00 ]
Jeszcze o czymś zapomniałem. Sterowania typu Sinumerik 810-840, Haidenhain - nowsze modele i nawet nowy Pronum ma rozszerzone funkcje "tool data" o "zero offset". To jest dokładnie różnica pomiędzy punktem zerowym maszyny a punktem gdzie nadzędzie stoi idealnie w osi wrzeciona.
Przypuśćmy że producent ustawił tą wartość dokładnie na X-300.015 to w danych ustawczych narzędzia np. wiertła, rozwiertaka itp. ta wartość musi być X-300.015, natomiast wartość korekcji dla osi X obowiązkowo zero, czyli X0 i żadna inna.
----------------------------------
pozdr. :cool:
autor: jurek56
26 mar 2007, 14:40
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Ustawianie wiertła w osi
Odpowiedzi: 71
Odsłony: 22823

Zrobiło się gorąco co do sprawy ustawienia głowicy w osi X, ktoś tam jeszcze pisał o Y
nie widzę sensu :?: (servis albo na złom)
Jeśli chodzi o X i mówimy o sterowaniu cnc to przeciętnemu operatorowi to nie powinno sprawiać kłopotu. Przede wszystkim pracę rozpoczynam na rozgrzanej maszynie wg. DTR która powinna być dostępna każdemu operatorowi i dotycząca obsługi danej maszyny. Obrabiarki po jakimś tam czasie tracą swą stabilność i to jest normalne.
Gdyby tak użyć czujnika dotykowego (sondy) zamocowanego w miejsce wiertła które ma być użyte. Prosty sposób i dokładny - czujnik stoi nieruchomo.
Dojeżdżam do wcześniej przetoczonego wałka w osi +X na styk (sygnalizuje np. dioda w czujniku) zapisuje wartość licznika osi +X, powtarzam to samo dla -X spisując wartość licznika. Środek różnic tych wartości jest środkiem osi X dla tego gniazda (X0). Wartość przesunięcia tzw. BAZĘ wpisuję do tabeli narzędzi i po robocie.
Może się zdarzyć użycie więcej nazędzi które powinny znajdować się w osi - robię identycznie to samo.
Natomiast każda nowa maszyna ma ustaloną fabrycznie wartość dla osi X i nie powinna się ona różnić dla poszczególnych gniazd.
-------------------------------------------------
Pozdr. :wink:

Wróć do „Ustawianie wiertła w osi”