Znaleziono 2 wyniki

autor: Agripel
20 mar 2013, 13:00
Forum: Obróbka plastyczna
Temat: Giętarka trójrolkowa - problem z powtarzalnością
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 3643

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.
Mariuszczs pisze:Ani rura bezszwowa nie jest każda taka sama, a czy pozycja jest naprawdę taka sama - grają tu role niewidoczne ułamki milimetra ?
Pozycje rolek nie są podawane w jednostakch mm - tylko w jednostkach.
Wygląda to tak:

LROL = 91
RROL = 91

Nie sądzę aby, aż w tak dużym stopniu miało znaczenie skład chemiczny stali, z której jest zrobiona rura, a jeśli tak to rury były z jednej dostawy, a jeśli dobrze pamiętam to nawet z tej samej laski.

Bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że na powtarzalność ma wpływ sam sposób gięcia. Prawdą jest, że przy wykonywaniu wzoru polegało to na wyginaniu i pomiarze, aż do momentu uzyskania zadanego wygięcia. Następne rury już nie były dokładnie tak samo gięte a jedynie wyginane w różnych skokach rolek aż do osiągnięcia wzorcowej pozycji rolek.
A zatem czy wychodzi na to, że przy wykonaniu wzorca zapisywać każdą operację (spisywać pozycje rolek), a następnie przy wykonywaniu następnych detali powtarzać te operację?

W międzyczasie powstał następny problem, a mianowicie...
Pierwszy etap produkcji polega na wygięciu na giętarce trzpieniowej tej samej rury w kształt litery ''U''. Następnie ''wolne ramiona'' gięte są na trójrolkowej.
Czy ma ktoś może pomysł lub wie jak zrobić, żeby gięcie na trójrolkowej wyszło równolegle no jak uzyskać ten sam łuk (ale to chyba już wiem)?
autor: Agripel
18 mar 2013, 13:02
Forum: Obróbka plastyczna
Temat: Giętarka trójrolkowa - problem z powtarzalnością
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 3643

Giętarka trójrolkowa - problem z powtarzalnością

Witam wszystkich.
Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu, a mianowicie...
Posiadam giętarkę trójrolkową APK 61. Maszyna wyposażona jest w pulpit sterowniczy, na którym wyświetlane są pozycje rolek. Wykonujemy gięcia z rury bezszwowej 50x3. Po uzyskani odpowiednich promieni (wzorca) zapisujemy pozycję rolek. Następnie zaczynamy giąć następną rurę, aż do momentu uzyskania ustawień rolek dla wzorca. Przykładając nowo wygiętą rurę do wzorca niestety nie pokrywają się.
Moje pytania:
1. Co może być przyczyną różnic w gięciu?
2. Czy temperatura oleju ma w tym przypadku jakieś znaczenie?
3. W jaki inny sposób można uzyskać powtarzalność na tego tupu maszynie?
4. Czy da się w jakiś sposób obliczyć pozycję rolek aby uzyskać zadany promień, długość łuku czy kąt?

Pozdrawiam

Wróć do „Giętarka trójrolkowa - problem z powtarzalnością”