Znaleziono 3 wyniki

autor: gpls
07 lip 2013, 17:59
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik l297-l298, grzeje się l297
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 3097

tuxcnc pisze:Facet, pieprzysz takie głupoty, że szkoda czasu na ich prostowanie.
.
nie stresuj się , ja piszę o profesjonalnej elektronice a Ty o amatorskiej :-)
ps. wiesz ile zarabia dobry konstruktor elektronik (ale dobry a nie amator), taki który umie zaprojektować sterownik silnika DC , który może być wyprodukowany w kilku tysiącach sztuk dla poważnego dużego klienta, wg norm spełniających dyrektywy UE (bo tylko taki sterownik taki klient kupi) i pracować wiele lat niezawodnie ?
Znam polskie firmy kupujące sterowniki i silniki z krajów UE. Pomyśl dlaczego oni tam kupują...

A teraz coś na temat watku:
Wracając do tematu postu: jeżeli L297 jest gorący to już jest do wyrzucenia. Może komuś by jeszcze działał, ale ja bym go wywalił z pcb, bez niego sprawdził napięcia w układzie i jeżeli jest ok to wlutował nowy L297.
Niestety uszkodzenie L297 może wynikać z uszkodzenia mostka mocy. Np. uszkodzenie mostka L6203 powodowało "przejście" wysokiego napięcia zasilania mostka na jego wejścia INx, więc być może mostek L298 uszkodził L297. Przy czym uszkodzony mostek mocy może jeszcze pracować, widziałem już takie sytuacje.... Widziałem również padające LMD18245 , padające stopniowo (po czasie nierówna praca napęd, sporadyczne drgania ), powoli, przez 2 tyg do całkowitego zgonu sterownika...
autor: gpls
07 lip 2013, 14:53
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik l297-l298, grzeje się l297
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 3097

tuxcnc pisze:"Profesjonalne" sterowniki faktycznie są owocem wieloletnich doświadczeń i zwykle pracują stabilnie i bezawaryjnie, ale wysoka cena wyklucza ich stosowanie w amatorskich konstrukcjach.
Ta cena tak nawiasem mówiąc ma się nijak do jakości, bo płaci się przede wszystkim za utrzymanie firmy, która prowadzi kosztowne badania, te układy produkuje, latami je magazynuje i na koniec wysyła samolotem wraz z ekipą serwisantów, żeby klientowi ruszyła linia której przestój kosztuje tysiące dolarów na godzinę..
1) Profesjonalne sterowniki to koszt 1tys do 4tys za sterownik silnika skokowego lub DC
2) Cena jest wprost proporcjonalna do jakości, również do ilości użytych elementów elektronicznych do ich budowy i do ceny opłacenia konstruktora który to perfekcyjnie projektuje
3) Nie magazynuje się sterowników, produkcja i od razu sprzedaż (piszę o polskich realiach a nie o chińskich). Leżakowanie nie wypływa na cenę, co najwyżej na jakość jeżeli odbywa się w złych warunkach.
4) w PL do klienta wysyłka sterownika jest kurierem, po co wysyłać profesjonalny sterownik z serwisantem ? :-) Profesjonalny znaczy lepiej zaprojektowany i niezawodny a nie wymagający serwisu do podłączenia kabelków.

Widzę że kolega myśli że profesjonalny sterownik kupują tylko jakieś wielkie fabryki z długimi liniami technologicznymi - tu może się kolega mylić, bo sterownik profesjonalny kupuje każda firma, która chce niezawodności, również firmy z polski.
Tani amatorski badziew kupują amatorzy z mnóstwem wolnego czasu, ale wiadomo że oni nigdy nie wyjdą poza poziom amatorstwa swoich maszyn i urzadzeń. Gdyby chcieli sprzedawać maszyny masowo po prostu nie zarobią na kary umowne, reklamacje i przestoje maszyn.
tuxcnc pisze:Prawda oczywiście jest taka, że poprawnie zaprojektowany i wykonany układ będzie pracował dobrze, nawet jeśli go wykona amator.
Sporo chińskich urządzeń pracuje rewelacyjnie, nawet no name.
prawda jest taka, że amator nigdy nie wykona profesjonalnego sterownika :-)
Dlatego profesjonalista nie zatrudnia amatorów.
ps. amator nawet nie wie jak i jakich elementów elektronicznych użyć aby zbliżyć się w swej konstrukcji do profesjonalnego sterownika. Dlatego większość amatorskich konstrukcji to kopie kart katalogowych elementów elektronicznych :-)
Weryfikacja jakości projektu sterownika nie odbywa się na biurku przy zasilaczu i silniku. Sterownik elektroniczny żeby uznać go za normalne urządzenie przemysłowe powinien spełnić kilka istotnych norm ważnych z punktu widzenia jego odporności na uszkodzenia i zakłócenia. Tego nie sprawdzisz na biurku... Np. powinien wytrzymać zakłócenia przepięciem normatywnym około 1,5kV kilka razy z rzędu do minutę. Podpowiem, że jeżeli założysz takiemu sterownikowi na wejściu warystor - to takich prób nie wytrzyma :-)
tuxcnc pisze: W tym temacie natomiast do powiedzenia jest tylko tyle, że L297/298 to przestarzała konstrukcja,
prawda, bardzo stara, wręcz archiwum techniki

Ogólnie napiszę tak: dobry sterownik silnika musi mieć możliwość spełnienia norm przemysłowych, musi kosztować nie 100zł ale np. 500...2000
autor: gpls
07 lip 2013, 08:30
Forum: Elektronika CNC
Temat: Sterownik l297-l298, grzeje się l297
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 3097

johny0688 pisze:Dzisiaj jak znowu podłączyłem układ to l297 nie grzał się wszystko pracowało normalnie ale jak go wyłączyłem w celu podpięcia do komputera i włączyłem ponownie, znowu to samo l297 grzeje się.
czy w dokumentacji sterownika jest napisane jakie on spełnia normy ? jakie wytrzymuje zakłócenia impulsowe i wyładowania wysokiej energii na swoim zasilaniu i wejściach ?
Może poszło przepięcie i układ "odjechał", to się często zdarza w amatorskich konstrukcjach sterowników i sterowań. Ciężko takie uszkodzenie zdiagnozować w amatorskim sprzęcie, bo niby scalaki pracują ale są "szturchnięte" przez przepięcie. Dlatego profesjonalne serowniki posiadają sporo zabezpieczeń przepięciowych na wejściach i zasilaniu, i dlatego są droższe, ale potem nie siedzisz przy tym i nie patrzysz dlaczego pracowało np. miesiąc i nagle przestało.
Kiedyś, może z 7 lat temu, miałem podobne doświadczenia z producentem amatorskich serowników w miarę znanym. Sterownik pracował w maszynie jakieś 2 tyg potem dzień, dwa dni pracował niestabilnie, co praktycznie utrudniało pracę maszyny, no i zgon. Sraciłem tak 3 sterowniki, nawet przerobiłem skrzynię sterowania co nic nie dało. Okazało się że sterownik zakłóca się od sąsiedniej maszyny poprzez sieć zasilania, po wymianie sterownika na innej firmy problemy ustąpiły.

Wróć do „Sterownik l297-l298, grzeje się l297”