jakby był łatwy to bym tego zdania nie napisał "Z doświadczenia napiszę że niewiele firm w Pl potrafi to zrobić"
Zakład tworzyw sztucznych znam od przedszkola, to nasza rodzinna firma, wytłaczarki i wtryskarki rozbieram z zamkniętymi oczami pomimo że w temacie już od lat nie jestem, buntownik- emigrant , postaram się żeby ta książka się znalazła.
każde tworzywo ma inne parametry, np płynność (stopień płynięcia, sprężania), gazy itd, w jednej firmie wyjebało głowicę w kosmos i całą firmę zasyfiło bo próby na jakiś śmieciach robili.
Kolega kiedyś z technikum chemicznego dał mi książkę i właśnie w niej były kształty ślimaków i wszystkie parametry, postaram się odszukać ale nic nie obiecuje.
widać że ślimak nie jest dopasowany do cylindra lub też zużyty w bardzo dużym stopniu. Materiał nie przepływa tylko jest sprężany i wypychany. Do różnych rodzajów tworzyw stosowane są różne ślimaki, tu masz przykład do polietylenu HD, LD http://www.multipino.pl/offer446038.html
Ps dorobienie ślimaka (spełniającego w 100%) swoje zadanie jest bardzo trudne, pomiary cylindra, nieraz szlif jest nieunikniony. Z doświadczenia napiszę że niewiele firm w Pl potrafi to zrobić.