tuxcnc pisze: ↑08 lut 2020, 17:21
Taki czujnik musi mieć jak najmniejszą inercję i żadnego mechanizmu który mógłby się zaciąć.
To stąd pomysł zastosowania sprężyn płaskich i lekkich listków z "encoder stripe".
Zwykłe styki przy małych przesunięciach i małych prądach są niestety niepewne, natomiast układ optyczny właściwie wykonany i wyregulowany powinien być pewny w działaniu i trwały.
Brałeś pod uwagę dwa aspekty tych taśm enkodera? Są one wykonane w postaci filmu z emulsją światłoczułą
1. jeśli zamontujesz je emulsją do siebie i ich powierzchnie będą się ocierały o siebie to po pewnym czasie zetrze się emulsja i po ptokach.
2. jeśli zamontujesz je emulsją po przeciwnych stronach (podkładem do siebie) to będziesz miał prześwietlanie pomiędzy paskami i pytanie jaki to będzie miało wpływ na pracę transoptora.
Moim skromnym zdaniem lepiej już wykorzystać do tego dwie powierzchnie z nieprześwitującego materiału (tworzywo metal cokolwiek) jedną część zamontować jako stałą z otworem niewielkiej średnicy drugą jako ruchomą maskę z nieco większym otworem zamiast paska enkodera i po przeciwnych stronach takiego ustrojstwa zastosować transoptor.
Właśnie z kolegą Bronsonbos Kombinujemy czujnik wysokości (1 wydanie poszło do piachu) i probe ale będzie to wykonanie bardziej klasyczne metalowe. Siła nacisku to tak naprawdę kwestia wyważenia sprężyną mechanizmu jedynym problemem mogą być zacięcia ale...