Znaleziono 1 wynik

autor: InzSpawalnik
23 wrz 2013, 13:02
Forum: Mechanika
Temat: Wytrzymałość stali w niskich temperaturach
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 5969

Hey Peritus, odemnie masz wielkiego plusa za odnosniki do dwoch rosyjskojezycznych stron z wszystkim i niczym .... Przynajmniej sobie chlopak pocwiczy rosyjski ! Swoja droga czy ktos jeszcze sie tego uczy ??? Angielskojezyczna strona wyglada bardziej przyjaznie ( jakis bardziej swojski ten lacinski fabet ... ).

Po spawaniu kazda stalowe zlacze bedzie mialo trzy strefy, strefe materialu rodzimego - tutaj nic sie nie zmieni , patrzysz na dane katalogowe takiej stali, jej granice sprezystosci, udarnosc ( podana dla danej ujemnej temperatury ) i to wszystko. Kolejna jest strefa samego spawu ( czyli to co wypelnilo rowek spawalniczy - mowiac prostym chlopskim jezykiem ). Jesli uzyjesz spoiwa z yzsza zawartoscia niklu to masz duza gwarancje ze wytrzymalosc tej czesci twojej konstrukcji bedzie w zasadzie wyzsza od materialu rodzimego ( nawet biorac pod uwage ze jest to material o strukturze lanej i w czesci wymieszanej z mateialem rodzimymprzetopionym a wiec o wiekszych ziarnach itepe itede, czyli oslabionym )... W kazdym razie dobierajac odpowiedni gatunek drutu spawalniczego mozna te parametry latwo kontrolowac.
I na koniec najwazniejsza czesc twojego zlacza czyli Strefa Wplywu Ciepla. Tutaj material zostal poddany wplywowi temperatury powyzej 900 stopni a wiec doszlo do zmian w strukturze. Bie zmienil sie natomiast sklad chemiczny bo nie doszlo do przetopu.natomiast ze struktury ferrytyczno-perlitycznej powstal austenit a prawdopodobnie rowniez martenzyt ze wzgledu na szybkie chlodzenie.. Ale rowniez doszlo do rozrostu ziarna. Mowiac krotko spadly wlasnosci mechaniczne ( granica elastycznosci i plastycznosci, wzrosla twardosc ). Jedoczesnie obnizyla sie udarnosc w ujemnych temperaturach.

Jak to dokladnie przetestowc ? Otoz nie ma lepszej metody niz wykonanie proby udarnosci w niskiej temperaturze, najlepiej konac probke dokladnie te sama metoda, tymi samymi paramaetrami z tym samym podgrzaniemi kontrolowana temperatura miedzysciegoqa i wyslac ja do laboratorium zajmujacym sie badaniami mechanicznymi. To da dobry obraz jak wytrzymale jest zlacze w niskich temperaturach.

Sama wielokrotnosc grzania nie ma takiego wplywu na wlasnosci mechaniczne jak predkosc chodzenia z temperatur 700-900 do temperatury pokojowej, rowniez czas wytrzymania w tychtemperaturach powyzej 700-900 ma duze znaczenie. Zarowno za szybkie chlodzenie ( powoduje hartowanie a co za tym idzie twarde fazy w strukturze ) jak i za wolne - nadmierny rozrost ziarna i obnizenie wlasnosci mechanicznych nie sa dobre.
Zalecane stopiwa z dodatkiem niklu a w bardziej krytycznych zastosowaniach stale nierdzewne jako material podstawowy i odpowiednie do nich druty spawalnicze.

Pozdrawiam

Wróć do „Wytrzymałość stali w niskich temperaturach”