Znaleziono 2 wyniki

autor: SylwekW
24 gru 2012, 17:45
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: budowa frezarki cnc do drewna
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 9529

Witam
Dzięki za komentarze.
Jest co najmniej kilka powodów, dlaczego zaprojektowałem taką bramę, niektóre koledzy już wymienili, lepszy dostęp z jednej strony i możliwość wsunięcia większego elementu do obróbki, np. jak bym chciał zrobić okrągły stół o przekątnej 1m. Po za tym sądzę, że jest większa sztywność bramy w porównaniu z dwoma słupami. Ale głównym powodem takiej decyzji jest montaż prowadnic pod oś X. w tym wypadku prowadnice są montowane na dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach, jedna na górze na płaszczyźnie poziomej, a ten na dole na płaszczyźnie pionowej. w ten sposób jeśli nawet będą małe niedokładności spawania ramy to nie ma to większego znaczenia, ważne tylko żeby profile były proste. W przypadku montażu prowadnic na tym samym poziomie, np. na ramie lub pod ramą, rama musi być płaska, tzn. wszystkie rogi prostokąta mają być na tej samej płaszczyźnie a nie tylko trzy z nich , a czwarty jest poniżej albo powyżej płaszczyzny. Natomiast w przypadku ramy gdzie prowadnice osi X są montowane na bokach, oba boki muszą być równoległe do siebie. Więc wymyśliłem sobie ten sposób bo wydaje mi się fajny i inny od pozostałych. Ramę zamierzam sam spawać i nie przewiduje jej wyżarzania więc podejrzewam, że nie uda mi się osiągnąć jakiejś oszałamiającej dokładności, mam tylko nadzieję, że elementy ramy pod prowadnicami będą proste.
A propo napędu osi X za pomocą paska. Podoba mi się ten pomysł i trochę się nad nim zastanawiałem i co mnie niepokoi to długość paska który byłby zastosowany i czy w związku z tym nie byłoby problemu z rozciąganiem. Przyznam się, że nie mam żadnej wiedzy na ten temat jeśli chodzi o paski zębate. Dlatego zastanawiam się nad dwoma silnikami do osi X i nad wadami i zaletami tego rozwiązania, widziałem kilka rozwiązań komercyjnych z zastosowaniem dwóch silników krokowych do napędu osi X i to działa np. to: http://www.legacycncwoodworking.com/artisan-cnc/. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia z napędem na paskach to proszę o podzielenie się nim.
Na razie to tyle
Wszystkiego najlepszego wszystkim z okazji świąt i zmykam na wigilię :-)
autor: SylwekW
24 gru 2012, 00:11
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: budowa frezarki cnc do drewna
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 9529

budowa frezarki cnc do drewna

Witam
Potrzebuję porady doświadczonych użytkowników tego forum. Trochę sobie poczytałem na temat budowy maszyn cnc i wstępnie zaprojektowałem taką frezarkę.

Obrazek

Obrazek

Ponieważ jest to mój pierwszy projekt mam trochę wątpliwości dotyczących jakich napędów użyć. Maszyna będzie służyłą głównie do frezowania w drewnie i mdf, okazyjnie w aluminium. Wielkość maszyny to 1550x1000, pole robocze przewiduję 1200x800. Konstrukcja będzie wykonana z profili stalowych 80x80x5mm. na osi X i Y łożyska liniowe fi25, oś Z fi20. Do napędu osi X 2xśruba kulowa fi 20 a do Y i Z śruba kulowa fi 16. Zastanawiam się nad silnikami nema34 i sterami DM860A ( http://www.ebay.co.uk/itm/Germany-ship- ... 416a82c3eb ). Do napędu osi X mam zamiar zastosować dwa silniki krokowe każdy z oddzielnym sterownikiem. zastanawiam się tylko jak powinny być podłączone, czy jeden z nich powinien być jako czwarta oś sprzeżona z osią X w mach3, lub czy sterowniki silników osi X mogą być podłączone równolegle bezpośrednio z płyty głównej. Do sterowania całości chcę użyć 4osiowy sterownik firmy CSLAB ( http://www.cs-lab.eu/galeria-zdjecie-dD ... epdir.html ).
Proszę o opinię na temat tego zestawu, najbardziej nurtuje mnie kwestia silników krokowych, czy nie są przesadzone lub zbyt małe. Zapomniałbym o wrzecionie chinczyk 2,2kW chłodzony wodą.
Dziękuję z góry za wszystkie opinie i sugestie.

Wróć do „budowa frezarki cnc do drewna”