Znaleziono 3 wyniki

autor: stara_kuznia
20 maja 2018, 23:11
Forum: Obróbka plastyczna
Temat: Pomoc w budowie stempla i matrycy do blachy 12mm
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 29955

Re: Pomoc w budowie stempla i matrycy do blachy 12mm

dudziak4 pisze:Narzędzia zawsze muszą mieć opis maksymalnego obciążenia jeszcze się nie spotkałem żeby nie miały, chyba że są to samoróbki ale to wtedy na własną odpowiedzialność.


Niestety ludzie mają różne, różniaste narzędzia z różnych źródeł, wtedy nie ma oznaczeń. Uwierz że nawet firmy, które produkują narzędzia od lat i są znane na rynku nie zawsze umieszczają na wszystkich swoich narzędziach takie informacje.

Dodane 1 godzina 48 minuty 2 sekundy:
Tru pisze:Proszę napisać, jak dobrać właściwie stempel, aby wytrzymał siłę gięcia (narzędzia nie zawsze mają, informację jakim max obciążeniom mogą zostać poddane) (czy istnieje jakiś wzór?).

Niestety ale musisz znać najpierw wytrzymałość narzędzi zanim cokolwiek będziesz mógł policzyć inaczej to trochę jak wróżenie z fusów. Możesz oczywiście spróbować w sporym przybliżeniu określić brzemię narzędzia porównując je narzędziami z katalogów różnych producentów, biorąc pod uwagę materiał z jakiego jest zrobiony Twój stempel ( jeśli masz takie informacje), jego przekrój, geometrię ale to nadal nie jest żadną gwarancją że narzędzie wytrzyma. Tak jak wspomniał dudziak4, narzędzia powinny mieć umieszczone takie podstawowe informacje jak dopuszczalny nacisk/m giętego materiału (brzemię narzędzia).
Tru pisze: Zwracając uwagę na rodzaj materiału, grubość i długość linii gięcia. Dajmy na to: Stal nierdzewna (może być 304), grubość 5mm oraz 10mm, długość 1000mm. Matryca kolejno 40mm (R6,4)oraz 80mm (R12,8). Czy muszą to być w takim razie stemple o R6,4 oraz R12,8? Jest to promień wyliczony dla matrycy.

Nie, nie muszą być stemple o promieniu R6,4 oraz R12,8. Dane, które przytaczasz to nie są wartości promienia zalecanego stempla do danego gięcia. Promień ir podany w tabeli jest to zakładany wynikowy promień wewnętrzny detalu (inner radius) giętego na danej matrycy, stemplem o promieniu R1, na kąt 90 stopni. Dla takiego stempla, z takim promieniem podane są też szacowane wartości wymaganego nacisku tak by możliwe było zagięcie detalu o danej grubości na odcinku 1m do tegoż kąta. Zwiększając promień stempla, zwiększa się automatycznie wymagana siła nacisku.
Zauważ że dane te podane są dla stali "czarnej" o wytrzymałości na rozciąganie od 400 do 450N/mm2.
Dla stali nierdzewnej ze względu na inną wytrzymałość na rozciąganie wartości wymaganych nacisków będą odpowiednio większe.
Wzór na potrzebny nacisk w zależności od rodzaju giętego materiału w uproszczeniu przedstawia się następująco:

Kod: Zaznacz cały

       C  ×  t²  × I × Rm 
F=  --------------------------
                  V

F= Nacisk w N

       1+4 × t
C= ------------    Wzór do obliczenia stałych oporu tarcia między giętym materiałem a matrycą.
          V
t= Grubość materiału w mm
l= Długość materiału w mm
Rm= Maksymalna wytrzymałość materiału na rozciąganie w N/mm ² (dla Twojej 304 będzie to 750N/mm2)
V= Otwór V matrycy w mm
Podstaw interesujące Cię dane a otrzymasz interesującą Cię siłę do zagięcia danego detalu. Czy Twoje narzędzie wytrzyma taki nacisk to już inna kwestia.
Mam nadzieję że choć trochę Ci to pomoże.

Dodane 2 godziny 18 sekundy:
Hmm wklepałem ten wzór z automatu ale tak patrzę że chyba coś z nim nie tak. Dziś już jest zbyt późno by go analizować, zerknę nań w późniejszym czasie. Ogólnie rzecz biorąc jeśli patrzysz na tabelę i naciski dla stali czarnej, dla stali nierdzewnej wartości te powinieneś przemnożyć mniej więcej x1,65.
autor: stara_kuznia
13 maja 2018, 13:44
Forum: Obróbka plastyczna
Temat: Pomoc w budowie stempla i matrycy do blachy 12mm
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 29955

Re: Pomoc w budowie stempla i matrycy do blachy 12mm

clubber84 pisze:Dobrze, ale kto w praktyce stosuje się dokładnie do tabeli?


Ten komu zależy na narzędziach. (to po pierwsze).
clubber84 pisze:po drugie - jeśli na matrycy powiedzmy V16 ugniesz blachę 1-kę promieniem R1 lub R3, to zawsze wynikowo wyjdzie ci stosownie wewnętrzny promień R1 albo R3, a że optycznie wygląda to inaczej, cóż "czysta fizyka".


Jeśli na V16 wygniesz blachę =/= 1, promieniem R1 to na bank nie wyjdzie Ci R1, wyjdzie około R2.5. Tabele nie wzięły się z kosmosu, są czymś podparte.
"a że optycznie wygląda to inaczej" - Optycznie to nie ta dziedzina, rozmawiajmy jak ludzie, którzy wiedzą co robią a nie im się wydaje bo na oko to wychodzi tak czy siak. Promieniomierz w rękę i sprawdź co Ci wyjdzie faktycznie a nie co optycznie się wydaje, zapewniam Cię że nie R1. (to po drugie).
clubber84 pisze:Po trzecie, da się ugiąć blachę "dziesiątkę" na matrycy V50 promieniem R8 lub R10 na kąt 90 stopni, tylko nie szeroki kawał, a w formie płaskownika (produkujemy takie detale jako mocowanie pewnego elementu obrotowego i jeszcze klient nie zgłaszał nieprawidłowości) i żadne tłoczenie z tego nie wychodzi, a maszyna nie zgłasza komunikatu o błędzie.


Oczywiście że się da, da się wiele rzeczy i zapewne robi się wiele tylko nie wszystko powinno się robić. Ilu stopniową masz tą "pięćdziesiątkę" i stempel? Jaki szeroki gniesz ten płaskownik i dlaczego "szeroki kawał" już nie przejdzie? Jakiej maszyny używasz, sterownik ma zaimplementowaną funkcję nadzoru na wypadek próby przeciążenia narzędzi przez operatora by miała możliwość zgłaszania błędu?
Jakie jest maksymalne brzemię matrycy na której "zaginasz" ten płaskownik?
To że maszynę da się oszukać każdy wie. W poprzedniej firmie też różne rzeczy się "dało" tylko żaden zestaw narzędzi dziwnym trafem nie był już w pierwotnej geometrii. Maszyna też nie zgłaszała błędu w momentach w których powinna "krzyczeć" wniebogłosy. Dlaczego dowiedziałem się zaglądając w parametry narzędzi z którymi były zapisane w sterowniku. Większość miała wielokrotnie przekroczone dopuszczalne brzemię w stosunku do tego co przewidział producent, ktoś kiedyś tak wprowadził i tak przez lata było, sterownik więc przyjmował praktycznie wszystko co mu się wpisało bez protestu. Da się? Da! (to po trzecie).
autor: stara_kuznia
11 maja 2018, 01:12
Forum: Obróbka plastyczna
Temat: Pomoc w budowie stempla i matrycy do blachy 12mm
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 29955

Re: Pomoc w budowie stempla i matrycy do blachy 12mm

clubber84 pisze:tak, na matrycy 50 można wygiąć blachę o grubości 10mm


Będzie ciężko w praktyce. Standardowe matryce V50 mają brzemię max. 1000kN/m więc poniżej wymaganej siły co za tym idzie mogły by ulec zniszczeniu przy próbie "gięcia" na 90 stopni blachy o tej grubości. Specjalnie napisałem gięcia w "" gdyż dla tego stosunku grubości blachy do szerokości "V" matrycy wchodzimy już w tłoczenie nie w gięcie. Nowe maszyny Amady przy próbie napisania programu gdzie potrzebny nacisk przekracza dopuszczalny nacisk matrycy i/lub stempla wyrzucają komunikat o jego przekroczeniu i uniemożliwiają dalsze kroki chroniąc narzędzia i operatora. Stosuje się zasadę że szerokość matrycy dla gięcia powinna być od 6 do 12 razy większa od grubości zaginanego materiału, poniżej 6x wchodzimy w tłoczenie. W praktyce dobrze jest dobierać narzędzia kierując się "środkowymi" wartościami nacisków z "tabeli nacisków", matryce "ciasne" (pierwsze dostępne z tabeli dla danej grubości) stosuje się gdy ze względów technologicznych nie ma możliwości wykonania gięcia na matrycach ze "środka" tabeli (mała półka, niemożliwa do zagięcia na większej matrycy). W ten sposób nie obciążamy niepotrzebnie narzędzi co przekłada się zwiększenie ich żywotności. Ceny nowych narzędzi nie należą do niskich, szanujmy je więc, starczą na dłużej.

Dodane 57 minuty 9 sekundy:
clubber84 pisze:Ad.1. Wewnętrzny promień gięcia zależny jest głównie od stempla, w drugiej kolejności od grubości blachy - matryca ma tu trzeciorzędne znaczenie, ponieważ matrycę głównie dobiera się do grubości blachy.


Tu jest za to zupełnie odwrotnie. Promień wewnętrzny zależy w głównej mierze od matrycy właśnie.
Trihold pisze:Zastanawia mnie jedno. Znam firmy, które bazują tylko na stemplu 0.8 i 1 i wykonują różne promienie giecia.


Zgadza się, promień wewnętrzny determinuje w znacznym stopniu matryca, zwiększając "V" matrycy, zwiększamy promień wewnętrzny po zagięciu, stąd jak zauważyłeś mimo posiadania przez tamtą firmę stempli i o tak małym promieniu "bawiąc" się matrycami mogli w (w niedużych granicach) zmieniać promień wewnętrzny giętego materiału.
clubber84 pisze:3. wewnętrzny promień gięcia (promień stempla)


To nie jest promień stempla, jest to promień wewnętrzny giętego materiału jaki uzyskamy na danej matrycy, gnąc stemplem o promieniu R1 na kąt 90 stopni. Promień ten można policzyć w przybliżeniu stosując wzór

0.16 x wartość "V" matrycy w mm=ir


np. dla matrycy "V"16 będzie to odpowiednio 0,16x16mm=R2,56mm co ma odzwierciedlenie w tabeli.


Dla naprawdę dużych promieni stosuje się stemple do gięć promieniowych, z reguły mają one wymienne listwy o różnych promieniach lub specjalne nakładki z tworzywa (dla delikatniejszych blach), umożliwiają one uzyskanie poprawnego kształtu promienia. Oczywiście matryca musi być również odpowiednio duża.
Duże promienie można też uzyskać przez gięcie wielokrotne na kąt rozwarty. (W praktyce słaba powtarzalność przy dużej ilości uderzeń na dany promień.)

Wróć do „Pomoc w budowie stempla i matrycy do blachy 12mm”