Dawno bym to zrobił jeżeli by to było możliwe. Linia idzie od dwóch lat, nie mierzymy narzędzi, przychodzą zmierzone z Pressetingu. Obrabiarka mierzy 100% detali i jak jej wymiar zaczyna uciekać to sama oblicza korekcje narzędzia, a jak już się nic nie da zrobić to narzędzie się porostu wymienia. Tak to wygląda w dużych zakładach, na automatycznych liniach. nie ma czasu na zabawy, a operator im mniej wie i potrafi tym lepiej (niestety WCM - nie dotykać bo się jeszcze coś stanie - kto zna WCM wie jak to wygląda).Majster70 pisze: Moja porada praktyczna: postaw piwo ustawiaczowi w waszej firmie, przy okazji przezbrajania zademonstruje ci to. Moim zdaniem razem z objaśnieniami zajmie to ok. 15 minut. Możesz też sobie przy tej okazji nagrać filmik i wrzucić np do youtuba. Nie wierzę, że nigdy nic nie szwankuje, serię klepiecie bez żadnych przerw przez 20 lat, a narzędzia zakładacie zawsze już gdzieś przygotowane - nie daj się łatwo zbyć
Co zrobisz, będziesz się z koniem kopał:)? Tak jest i nic nie poradzisz, a jak się zaczniesz wychylać i pokażesz że jesteś ambitny to cię zetną tak żebyś ponad szereg nie wystawał:)WZÓR pisze:
Przepraszam za off - topic , ale od tej wypowiedzi nie potrafię się powstrzymać.
..... jestem pełen podziwu dla Was - studentów i profesorów.
Każą Wam (w/w profesory) wymyślać żeczy , które już istnieją.
Jakiś rok temu student dostał za zadanie napisać program do obsługi sond Renishaw na obrabierkę Haas ... , które są w pamięci maszyny.
...... nie można wymyślać coś innego , bardziej twórczego ?
Wracając do mojej pracy:) czy ktoś ma możliwość wykonać jakieś zdjęcia z pomiarów narzędzi, którąś z metod? ja niestety mam zakaz fotografowania w pracy:(
Druga sprawa, czy ktoś wie w jakim pliku siedzi to okno dialogowe oryginalne (Siemensa) do pomiaru narzędzi? to będzie jakiś plik .com ale nie wiem który (o ile w ogóle jest możliwy do wygrzebania).
Dzięki za dotychczasową pomoc i mam nadzieje na więcej cennych informacji:)