Znaleziono 2 wyniki

autor: majch
13 wrz 2020, 14:18
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: frezarka - różnice w wykonaniu
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 685

Re: frezarka - różnice w wykonaniu

Witam wszystkich ponownie.
Poświęciłem trochę czasu i sporo paliwa żeby uzyskać odpowiedź na moje pytanie z pierwszego posta więc podsumuję to trochę żeby inni nie musieli już się zastanawiać.
Oglądałem maszyny Cormak, Bernardo, MTP, Holzmann i Optimum. Poszukuję frezarki rozmiarów mniej więcej ZX7045 i tokarki ok. 360x1000 więc najdokładniej przyglądałem się tym sprzętom, ale jak miałem możliwość zobaczyć inne to też oglądałem i mierzyłem czujnikiem zegarowym.
Podsumowanie.
Różnic w wykonaniu ważnych elementów nie ma. Spotkałem się z opinią, że Optimum ma inne odlewy, może kiedyś tak było, teraz wszystkie są takie same. Różnice są w jakości wykonania detali, korbki, malowanie i takie tam.
Słyszałem też, że lepiej wyposażone egzemplarze są lepszej jakości, nie są, a opinia wzięła się pewnie stąd, że te z fabrycznie zamontowanym DRO zwykle mają kartę pomiarów, te bez DRO też miewają, ale to już zależy od dystrybutora.
Kolejna sprawa, karta pomiarów, te które ja widziałem były w całości wydrukowane czyli wydrukowany był wynik pomiaru, a nawet podpis tego, kto mierzył, nie było za to na karcie numeru seryjnego maszyny więc taką kartę to można sobie kserować do woli.
No i najważniejsze chyba czyli wyniki moich pomiarów. Nie było źle. Jedna frezarka trafiła się bardzo krzywa, ale obstawiam jakiś wypadek podczas transportu bo znacznie odbiegała od reszty i miała mocno krzywy stół.
Bicie wrzeciona wszędzie maksymalnie kilka setek (przeważnie 0,01 - 0,02 na maksymalnie wysuniętej pinoli).
Stoły na długości ponad 800 mm mają nierówności w przedziale 0,03 do 0,2.
Tokarki wypadły podobnie.
Porozmawiałem też trochę ze sprzedawcami i ogólne wnioski są takie, że sprowadzają coraz droższy i coraz lepiej wykonany sprzęt. Oglądałem 7550CWS za trochę ponad 20000 zł i to już jest naprawdę fajna frezarka.
Osobiście nie zdecydowałem się na żaden zakup bo powiększył mi się warsztat i mogę sobie w końcu pozwolić na wstawienie dużych maszyn więc rozważam jeszcze, ale jeśli zdecyduję się na zakup chińczyka to już z mniejszymi obawami niż wcześniej.
autor: majch
26 sie 2020, 15:28
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: frezarka - różnice w wykonaniu
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 685

frezarka - różnice w wykonaniu

Witam wszystkich.
Przymierzam się do zakupu nowej frezarki, ze względu na różne okoliczności wybór padł na 7045 z DRO i już właściwie powinna być zamówiona, ale pojawiło się w mojej głowie jeszcze jedno pytanie. Jakie są różnice w jakości wykonania w zależności od dostawcy?
Ten model, który wybrałem w zależności od dostawcy kosztuje od ok. 10000 do ponad 15000 zł.
Słyszałem trzy opinie:
1) chińczyk to chińczyk, brać najtańszego bo i tak wszystko zależy od egzemplarza
2) warto dopłacić za "markę" bo te droższe to niby to samo, ale jednak jakby trochę dokładniej spasowane, mniej luzów itd.
3) "marka" nie ma znaczenia, ale te lepiej wyposażone są trochę lepiej wykonane czy np. 7045 z DRO i automatycznym posuwem jest trochę lepszej jakości niż taki golas bez niczego

Więc pytam bardziej doświadczonych kolegów, którzy widzieli więcej takich maszyn, jak to w końcu jest?

Wróć do „frezarka - różnice w wykonaniu”