Zastanawiam sie tylko, czy sterownik nie zgłupieje, gdy enkoder bedzie na srubie po przekladni. Sterownik "spodziewa sie" , ze w casie t1 silnik AC wykona np. 100 obrotów, a enkoder poda, ze wykonal 10 (bo przekladnia jest 10:1). Taki problem teoretycznie moze pojawic sie w serwo AC, gdzie obroty zależa od wytwazanej czestotliwosci napiecia dla silnika lub z siilnikiem krokowym. W przypadku sterowania DC chyba sterownik nie jest w stanie kontrolowac obrotow silnika na innej niż enkoder, wiec nie bedzie miał sie do czego odnieśc, ze cos kreci sie za wolno.faniron pisze:Tak , ale z reguły nie powinno być luzu w przekładni. Jeżeli nie ma luzu to można zamontować enkoder na śrubie kulowej. Takie rozwiązanie stosuję w napędzie jednej osi mojej tokarki i wszystko gra.
To takie moje watpliwości, bo nie wiem, czy sterowniki serwo w ogóle porównują predkosc wirowania pola z tym, co odczytuje enkoder.
Czy u ciebie idzie to przez przekładnię?
pozdrawiam
asterix
[ Dodano: 2007-08-03, 10:53 ]
A nie ma sterowników z łaczem szeregowym do komunikacji z komputerem. Dziwne mi sie to wydaje. Takie sterowanie impulsami to jest standard w układach CNC, czy dotyczy tylko układów "mniej profesjonalnych"?paulg pisze:Witam.
Sterownik działa tak- program wylicza drogę do przebycia czyli liczbę kroków które silnik musi wykonać.
Program poprzez port w tym przypadku LPT wysyła odpowiednią liczbę impulsów (kroków) i kierunek obrotu.
Enkoder dba o to aby poinformować sterownik ile kroków zostało wykonane.
Enkoder lepiej jak jest na silniku z uwagi na luzy na przekładni - sterownik próbując utrzymać "pozycję" cały czas będzie wprowadzał oś silnika w drgania - zależne od właśnie tego luzu. Dlatego najczęściej stosuje się enkodery na osi silnika.
Pozdrawiam
Nachodzi mnie jeszcze jedno pytanie, co w przypadku, gdy zadam za wiele impulsów i serwo bedzie chciało wyjśc stołem poza zakres śruby? Połamie stół, czy do serwo podlacza sie krańcówki, czy moze jednak program ma nad tym czuwać, aby nie zadac za wiele impolsow sterowniczych? Czy mozna awaryjnie zatrzymac bieg silnika, gdy np. operator lub komputer sterujacy stwierdzi, ze cos jest nie tak?
pozdrawiam
asterix