Znaleziono 3 wyniki

autor: peritus
08 wrz 2017, 08:26
Forum: Rysunek techniczny
Temat: poprawność wymiarowania
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1464

sad_madman pisze:Z tym to różnie bywa. Często wymiarując zgodnie z zasadami rysunku technicznego utrudniamy pracę osobie wykonującej dany detal - po prostu wiele wymiarów musi sobie przeliczyć.
Rysunek techniczny wykonany wg norm i zasad musi być rysunkiem uniwersalnym, który każdy zrozumie i prawidłowo odczyta.

Każdy detal można wykonać na kilkanaście różnych sposobów w zależności od posiadanego parku maszynowego, wielkości serii, możliwości pomiarowych... itd itp. Wtedy technolog znający prawidłowe zasady i normy rysunku technicznego przetwarza rysunek uniwersalny na technologiczny uwzględniający wyżej podane uwarunkowania i pomiary. Tworząc dokumentację technologią też musi posługiwać się zasadami i normami uwzględniając realia w których ten detal będzie wytwarzany wtedy będzie zrozumiały dla wszystkich w ciągu technologicznym danego elementu.
Jeśli zastosuje się zasady i normy "po uważaniu, wg mnie" to w najlepszym przypadku skończy się to stratami finansowymi ( wykonanych wybraków), a wykonujący bylerysunek straci autorytet... i dostanie kopa z firmy.
autor: peritus
07 wrz 2017, 08:50
Forum: Rysunek techniczny
Temat: poprawność wymiarowania
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1464

baszawez pisze:Materiał to stal. Taki wzór dla kreskowania stali posiada akurat Solid Edge. Tolrenacje wykonania i promienie technologiczne umieściłem w uwagach. Osie symetrii faktycznie powinny być,
Rysunek techniczny i jego zasady to wiedza ścisła, oparta na międzynarodowych normach (w Polsce obowiązują normy PN EN ISO), a nie na bezmyślnym użyciu dowolnej aplikacji, nieaktualnych norm, podręczników... wspomagających wiedzę i rysowanie.
baszawez pisze:Sporządziłem taki rysunek do wykonania na frezarce. Brygadzista stwierdził, iż jest bardzo trudne do zrozumienia wymiarowanie
Po co podejmować się zadań , o których nie ma się pojęcia?
autor: peritus
06 wrz 2017, 15:56
Forum: Rysunek techniczny
Temat: poprawność wymiarowania
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1464

Re: poprawność wymiarowania

baszawez pisze:Brygadzista stwierdził, iż jest bardzo trudne do zrozumienia wymiarowanie
I ma rację! Bo to nie tylko trudne do zrozumienia ale przede wszystkim do wykonania.
Wykonanie takiego detalu z ceramiki (patrz kreskowanie przekroju) przy podaniu wymiarów do 2 miejsc po przecinku, bez tolerancji, chropowatości, przy takim wymiarowaniu jest niewykonalne.
Brak: osi symetrii, wymiarowania zgodnego z zasadami wymiarowania przedmiotów symetrycznych, bazowania, promieni przejść, tolerancji wykonania, chropowatości ...

PS. do czego ma służyć ten detal?

Wróć do „poprawność wymiarowania”