Znaleziono 4 wyniki

autor: szczurek
02 maja 2012, 08:58
Forum: Frezarka - konstrukcja drewniana
Temat: Pierwsza maszyna - jakie częsci
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2372

Dzięki za informacje.

W takim razie odpada spawanie konstrukcji samemu. Postaram się wykonać wstępny projekt i podrzucić do oceny. Chciałbym zacząć konstrukcję niebawem :)

Pozdrawiam
autor: szczurek
01 maja 2012, 13:57
Forum: Frezarka - konstrukcja drewniana
Temat: Pierwsza maszyna - jakie częsci
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2372

Dzięki za podpowiedzi i udzielanie się w temacie - sugestie i przemyślenia są jak najbardziej trafne i pomocne.

Mam zamiar właśnie zbudować nie tyle co prostą, ale raczej niezbyt skomplikowaną konstrukcyjnie maszynę, którą będę mógł albo ulepszyć z czasem, albo przy jej pomocy zbudować nową konstrukcję.

Jak mam być szczery i robić tym co mam pod ręką/mam niedrogo - to tak naprawdę mam w garażu profile zamknięte, kątowniki i płaskowniki - od małych po duże. Kilka sztuk o długości około 3m - wrzucę w wolnej chwili foty - może coś z tego się dobierze.

Czy w takim przypadku wyrobiona ręka spawacza jest w stanie pospawać konstrukcję - tak aby była w miarę równa? Tak sobie myślę, że jeżeli odpowiednio przytnę profile, zeszlifuje krawędzie itp - oraz wstępnie skręcę konstrukcję do spawania - to pomimo małych nierówności powinno chyba się udać. Migomat mam na miejscu, wszelkiego rodzaju szlifierki, flexy i sprzęt armatni również się znajdzie :)

Zdaję sobie sprawę, że konstrukcja powinna być wyfrezowana profesjonalnie i/lub wyżarzona - jednak zakładam, że chciałbym zrobić to sam, bez zlecenia i płacenia za dodatkowe usługi. Nie muszę osiągnąć super-ekstra dokładności.
autor: szczurek
01 maja 2012, 08:24
Forum: Frezarka - konstrukcja drewniana
Temat: Pierwsza maszyna - jakie częsci
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2372

Dzięki za szybką i wyczerpującą odpowiedź.

Pozwolę sobie na kontynuowanie wątku - mam jeszcze kilka pytań i chociaż od tygodni przebrnąłem przez niezliczoną ilość wątków to jednak nie wszystko jest dla mnie wystarczająco jasne.
Sprawa konstrukcji nie jest przesądzona, nie wiem czy nie lepiej od razu robić konstrukcję metalową, docelowo bramę chciałem zrobić i tak z innego materiału niż drewno - to na później.

Wstępnie wzoruję się na projektach podobnych do maszyny użytkownika habbit_m_ (z wątku https://www.cnc.info.pl/topics60/robien ... t34491.htm)

I teraz konkretniej, zakładając obszar roboczy około 1000x700 chciałbym zastosować:

1. Wałek z podporą 16mm (1000mm) + łożyska liniowe otwarte w obudowach typ SME
2. Napęd na paskach zamkniętych HTD 5M 16mm

Rozumiem, że wałki podparte 16 mogę zastosować na wszystkich osiach bez problemu oraz pasek (oprócz Z - tutaj chyba lepsza będzie śruba).

Parę pytań, które mam nadzieję pomogą mi w końcu naszkicować projekt:

1. Czy lepiej dać wałki na zewnątrz, a paski do środka czy na odwrót (oś x) - widziałem w konstrukcjach użytkowników oba zastosowania, są jakieś za i przeciw?
2. Jak wygląda sprawa połączenie paska zamkniętego z bramą? Nie widzę u sponsora w sklepie nic na ten temat. Widziałem wątki z wymyślnymi kołami zębatymi :) Chodzi o jak najprostszy montaż - rozumiem, że pasek jest montowany na stałe do bramy - ale w jaki sposób? Większość zdjęć maszyn cnc nie pokazuje tego łączenia w praktyce :(
3. Czy mogę połączyć silnik z zębatką napędzającą pasek bezpośrednio - czy konieczne jest zastosowanie jakiegoś sprzęgła czy innego ustrojstwa?

Jeżeli dobrze liczę, to potrzebuję:

Wałki podparte fi 16 (2szt-X - 1000mm, 2szt-Y + 2 oś Z)
Łożyska liniowe otwarte (daje się po 2 szt na stronę, czy lepiej 1 wózek dłuższy - w przypadku X i Y)
Paski 2szt-X + 1szt-Y + napęd Z (śruba)
Koła zębate do pasków przy silniku + napinacz
Elektronika i napędy to sprawa otwarta, chciałbym kupić cały zestaw najlepiej eBay - mam trochę zaskórniaków na PayPalu ;)


Czy to wszystko ma sens, czy zapomniałem o czymś kluczowym.

Tak naprawdę czytając większość postów doszedłem do wniosku, że aby wykonać frazarkę czy ploter trzeba mieć już jakiś. Nie widzę w ogóle wykonania Z-tki - chyba jedynie zostaje dobre zaprojektowanie i danie komuś do pocięcia elementów.

Ostatnie pytanie, na które ciężko znaleźć odpowiedź. Chciałbym znaleźć kompromis wagowy. Zakładając całą konstrukcję metalowo-alumieniową - czyli rama stalowa, elementy bramy stalowo - alumieniowe - czy można zamknąć się w wadze całości 50-80kg?

Dzięki z góry za pomoc, pozdrawiam :)
autor: szczurek
30 kwie 2012, 11:05
Forum: Frezarka - konstrukcja drewniana
Temat: Pierwsza maszyna - jakie częsci
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2372

Pierwsza maszyna - jakie częsci

Witam wszystkich.

Jestem nowy - więc chciałbym się na wstępie przywitać. Forum czytam już od dłuższego czasu - jak każdy chyba tu obecny planuje zbudować własną maszynę. W związku z tym mam kilka małych pytań.

Chciałbym na początek zbudować maszynę opartą na konstrukcji drewnianej, tak by w przyszłości była możliwość zamiany konstrukcji na metalową. W takim przypadku jakich najlepiej komponentów użyć, aby potem zmieniając konstrukcję miało to ręce i nogi.

Na początku chciałbym trochę oszczędzić na komponentach o ile to możliwe, ale wstępnie planuje:

Wymiary pola roboczego max do 1000x700 (minimum 600x400) - czy przy takich wymiarach konstrukcja drewniana w ogóle ma sens?

Wałki precyzyjne fi 16 (jeżeli będzie trzeba to podparte).
Napęd oparty o śruby trapezowa (chyba, że istnieje tańszy sposób na napęd).

Sprzęt ma służyć przede wszystkim do nauki, ale miło by było gdybym dawał radę w miękkim materiale, drewnie, sklejce itp, ewentualnie z grawerowaniem w metalach.


Jeszcze ostatnie pytanie - nie jestem w stanie narysować samemu projektu - czy warto zlecić komuś narysowanie takiego projektu (ewentualnie komu) - czy można pokusić się o budowę bez planów.

Pozdrawiam serdecznie, z góry dzięki za pomoc.

EDIT.

Mam dostęp do tokarki - czy przy budowie takiej maszyny będzie możliwość zrobienia jakieś części samodzielnie - czy jednak wszystko trzeba kupować?

Wróć do „Pierwsza maszyna - jakie częsci”