Znaleziono 3 wyniki

autor: gregor1975
21 sty 2016, 18:04
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Sterownik temperatury - czego szukać?
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3237

mc2kwacz pisze: Nie należy wyważać otwartych drzwi, szczególnie jeśli się na tym nie zna
O to właśnie idzie, i to podwójnie - nie wyważać otwartych drzwi i nie każdy musi się znać na wszystkim.
mc2kwacz pisze: Każdy regulator temperatury dwuwyjściowy (z chłodzeniem).
Znaczy "dwukanałowy" :?:
mc2kwacz pisze: Temperatura w zakresie 1C spokojnie pod warunkiem ciągłego mieszania oczywiście.
Nie zdarzyło mi się prowadzić jakiegokolwiek procesu bez mieszania - mieszadło mechaniczne, mieszadło magnetyczne, mieszanie barbotażem, mieszanie rotacyjne dla ciał sypkich. Ten warunek zatem będzie spełniony a priori. Może są takie, gdzie mieszać nie trzeba, ale nie było mi dane uczestniczyć w takich pracach.
GumiRobot pisze: Jestem też chemikiem ale o specjalności inżynieria chemiczna i procesowa, jeżeli chce kolega być nadal "Zosią samosią"(...)Następnie wziąć sondy Pt100 + przetworniki V/f, komputer z LinuxCNC lub MaschineKit, napisać kilka komponentów HAL(...)
Wybacz Kolego, ale w moim życiu już za długo byłem Zosią, wykonywałem robotę od pracy na budowie, poprzez rozbujanie cudzej firmy, na jakichś pracach badawczych kończąc - niekoniecznie w tej kolejności. Teraz starczy mi jedynie kiedy ktoś nakieruje mnie na właściwe tory poszukiwań po przedstawieniu oczywiście konkretów z mojej strony na miarę moich umiejętności.

Wszystkim kolegom dziękuję, dalej już sobie poradzę. Wyrażam swoją wdzięczność poprzez punkty.
autor: gregor1975
18 sty 2016, 17:40
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Sterownik temperatury - czego szukać?
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3237

Bardzo dziękuję za tego linka – niestety nie do końca jasne dla mnie jest co z tego wybrać.

Jestem chemikiem, a nie elektronikiem. W ostatnim czasie, oprócz głównych zajęć etatowych (technolog) wykonuję również prace badawczo – wdrożeniowe. Uznałem, że prace te należy wykonywać nie na typowej aparaturze laboratoryjnej, tylko na aparaturze jak najbardziej symulującej warunki przemysłowe w skali mini. W związku z tym ekipa speców od obróbki skrawaniem i spawania wykonała według moich zaleceń reaktor laboratoryjny. Osprzęt do tego dobrałem i zmontowałem sam.

Syntezy laboratoryjne mają to do siebie, że przeważnie są długotrwałe i najzwyczajniej w świecie należy koło tego stać i odpowiednio reagować na różne warianty ich przebiegów. W organizacjach (uczelnie, instytuty, zakłady) działających według minionego systemu do takich zadań jest sztab ludzi – kierownik projektu, kierownik zadania, analitycy, laboranci a nawet... ludzie od mycia sprzętu. :mrgreen:
Ja jestem w tych zadaniach człowiekiem – orkiestrą, czyli wszystko robię sam. Postanowiłem zatem zoptymalizować sobie pracę i „osterować” moją aparaturę.

Mimo, że pracuję w korporacji, z groszem tam się liczą. Gdybym przedstawił konkrety, czyli wytypowane gotowe urządzenie do zakupu, pozyskanie środków byłoby kwestią dni.
Bez konkretów będzie to wyglądało tak, że sprawę przekażą do komórki elektryków-automatyków, ci przedstawią ofertę x10 (tak, tak – istnieje coś takiego jak międzykomórkowe rozliczenia), ta sprawa przejdzie przez szereg biurek, każdy będzie nad tym albo dumał albo chciał się tego kłopotu pozbyć i w efekcie pierdółkę za kilkaset złotych kupią mi za pół roku albo wcale. :cry:

Pomożecie?
autor: gregor1975
17 sty 2016, 16:56
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Sterownik temperatury - czego szukać?
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3237

Sterownik temperatury - czego szukać?

Witam,

Jako że na elektronice się nie znam a chciałbym wykonać pewien projekt, proszę o naprowadzenie na właściwe tory poszukiwań.

Poszukuję urządzenia pomiarowo – wykonawczego. Mierzoną wielkością ma być temperatura. Mierzonym medium będzie ciecz. Zakres temperaturowy 15-300st Celsjusza. Całość zgrubnie będzie wyglądać następująco:


pomiar dwupunktowy:

T1 – temperatura medium grzewczego
T2 – temperatura medium ogrzewanego

TZ – temperatura zadana
TA – temperatura aktualna


założenia wykonawcze:

T1A > T1Z+1 wyłączenie grzałek medium grzewczego
T1A < T1Z-1 włączenie grzałek medium grzewczego

T2A >T2Z+1 odcięcie dopływu medium grzewczego (wyłączenie pompy obiegowej lub zamknięcie zaworu oraz wyłączenie pompy obiegowej )

T2A >T2Z+5 włączenie dopływu medium chłodzącego (otwarcie zaworu), włączenie alarmu akustycznego

T2A < T2Z+5 wyłączenie dopływu medium chłodzącego (zamknięcie zaworu)

T2A < T2Z-1 włączenie dopływu medium grzewczego (włączenie pompy obiegowej lub otwarcie zaworu oraz włączenie pompy obiegowej)

Krótko mówiąc temperatura medium ogrzewanego (tutaj mieszaniny reakcyjnej) ma się mieścić w przedziale +/- 1 st. Celsjusza od temperatury zadanej. Górną wartością krytyczną jest odchyłka o 5 st. C &#8211; wtedy wymagane jest włączenie chłodzenia.

Medium grzewcze, to olej silikonowy (obieg zamknięty). Całkowita masa to max. 10kg
Medium chłodzące to woda wodociągowa (obieg otwarty &#8211; pomiar nie wymagany)
Medium ogrzewane to różnorakie reagenty. Całkowita masa to max. 3kg

O sterownikach temperatury słyszałem &#8211; o takich prymitywnych &#8222;jednopunktowych&#8221;. Moje pytania są następujące:

1. Czy w powszechnej sprzedaży są urządzenia, które wykonałyby działania o jakich piszę?
2. Czy te działania wykona jedno urządzenie, czy potrzebny jest zestaw urządzeń (nie mówimy oczywiście o czujnikach).
3. Czy działania te można zrealizować przy użyciu komputera, dedykowanej aplikacji oraz interfejsu komunikacyjnego z czujnikami temperatury?
4. Czy dokładność na poziomie +/- 1st.C jest realna do osiągnięcia a jeżeli tak, to czy znacząco wpłynie na cenę?
5. Rejestracja temperatury w czasie byłaby pożądana.

Będę wdzięczny za pomoc.

Wróć do „Sterownik temperatury - czego szukać?”