Znaleziono 2 wyniki

autor: gregor1975
25 mar 2014, 23:41
Forum: Mechanika
Temat: Chłodnica wrzeciona po raz kolejny
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 1438

Marcin Stachera pisze:Zalecany olej chce zastosować jak najbardziej. Za:
1.Do końca nie wiem jak przepływa on poprzez wrzeciono (teoretycznie , na podstawie zdobytych rysunków , tylko na zewnątrz obudowy spiralnym kanałkiem) , więc nie będę ryzykował innych środków.
Olej przepływa tak, jak zaprojektował producent drogę chłodzenia. Tą samą drogą będzie płynęło cokolwiek, ale jak musi być olej, to musi być olej, dyskusji nie ma.
Marcin Stachera pisze:Dostępne na zewnątrz są tylko dwa węże (in , out) , bez wyjmowania wrzeciona (a na to się w najbliższych latach , odpukać ,nie zanosi) nic więcej się nie dowiem.
Nie rozbieraj wrzeciona, bo to nic nie da w rozważanym tutaj zagadnieniu.
Marcin Stachera pisze:2.Dostępne w handlu dedykowane chłodnice ( np f-my Habor) też pracują na tym czynniku. Może w pytaniu źle określiłem problem - jest nim dobór pompy , która ten olej sprawnie przepompuje.
Jak mówisz, że są dostępne w handlu dedykowane chłodnice, to i pewnie dedykowane pompy też są. Trzeba szukać. Chyba, że chcesz uprawiać semidruciarstwo - czynnik chłodzący zgodny z katalogiem, chłodnica też, ale pompa to już niekoniecznie. Bardzo znane podejście.
Ale jak już musi być: kiedyś była mi potrzebna na szybko zmontowana instalacja do przepompowywania oleju i wziąłem pompę zębatą (pompa oleju z traktora Ursus) podłączoną do wiertarki. :mrgreen: Strasznie hałasowało a o żywotności to się nie wypowiem bo było mi to potrzebne na stosunkowo krótko.
A innym razem to w pewnym laboratorium pompowaliśmy glikol etylenowy o temperaturze minus 30 st C pompą z ...Żuka. Też hałasowało.

[ Dodano: 2014-03-26, 00:04 ]
Marcin Stachera pisze:Może w pytaniu źle określiłem problem - jest nim dobór pompy , która ten olej sprawnie przepompuje.
Przy doborze pompy określasz:

1. Zasada działania - wyporowa, wirowa.

2. Typ - np. tłokowa, zębata, wirnikowa (z jakim wirnikiem), śrubowa itd.

3. Parametry - wysokość podnoszenia, wydajność.

4. Tłoczone medium - jaka lepkość, kwestie zapłonu i wybuchowości (Ex?), kwestie zanieczyszczeń, kwestie korozyjności.

5. Rozwiązania konstrukcyjne - element roboczy z tworzywa sztucznego, brązu, stali; typ uszczelnienia - mechaniczne , dławicowe; z jakich materiałów.

Jak już to wiesz, to kreślisz charakterystykę rurociągu i charakterystykę pompy a punkt przecięcia tych krzywych to punkt pracy pompy.

Nic na ten temat dotychczas nie napisałeś więc to wróżenie z fusów. Kup oryginał, albo zadzwoń do serwisu po poradę o zamiennik. Albo działaj metoda prób i błędów i podłączaj cokolwiek skoro Twoim zdaniem
Marcin Stachera pisze:Wydajność i ciśnienie moim zdaniem nie muszą być duże.
autor: gregor1975
25 mar 2014, 22:09
Forum: Mechanika
Temat: Chłodnica wrzeciona po raz kolejny
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 1438

Producent tej maszyny zapewne wiedział co projektuje, ale zasadą, od której są zapewne wyjątki jest to, że jak chcemy odebrać ciepło, to stosujemy media o małej pojemności cieplnej (woda, alkohole jedno i wielowodorotlenowe i tym podobne) a jak chcemy dostarczyć ciepło, to stosujemy media o dużej pojemności cieplnej (oleje, polimery - najczęściej wodorozcieńczalne).

Jak problemem jest olej, to może zatem warto zastanowić się, dlaczego on tam musi być? Może się okazać, że nie wiadomo dlaczego i wtedy ten problem znika.
Uprzedzając pewne istotne pytanie dodam, że rynek inhibitorów korozji jest obecnie dosyć dobrze rozwinięty.

Wróć do „Chłodnica wrzeciona po raz kolejny”