Znaleziono 1 wynik

autor: oak102
19 kwie 2015, 13:16
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie tig aluminium - Problem
Odpowiedzi: 45
Odsłony: 26837

Cubson94 pisze:Witam nie miałem jak kupić elektrody czerwonej ale sprawdzałem to co napisaliście prąd na pewno się zmienia i chyba próbowałem na jakimś dziwnym materiale bo przy małym prądzie jak grzeje to na materiale robi się jak by bąbel a jak dałem 200 A i grzałem to materiał po prostu się zapadł zrobił się chyba tak mocno plastyczny że się odkształcił od swojego ciężaru. Próbowałem na innym materiale i jest jak by jeziorko tylko że robi się purchel jak by materiał się gotował o co chodzi ?
A propos zapadania materiału ponagrzaniu. Swego czasu (mimo informacji że aluminium i jego pochodnych nie spawa się prądem DC) znalazłem szyld klamki "aluminiowej" bodajże produkcji AXA i spróbowałem. Metal miał wymiary około 240mmX40-50mm powierzchnia anodowana i gruby na około 3 może 4mm. Efekt był taki, że grzałem go dość długo przy około 100A (połowa zakresu na NTW tig 200) i nie było efektu, żadnego. Po ustawieniu spawarki na 3/4 zakresu około 150-160A i dość długim grzaniu w promieniu około 30mm od umiejscowienia łuku materiał nagle zapadł się pod swoim ciężarem, roztopił się.
Zastanawiałem się nad tym i doszedłem do wniosku, że "lokalnie" tj. w miejscu gdzie materiał stopił się przekroczona została pojemność cieplna i zdolność do odprowadzenia dostarczanej energii tego stopu z którego poddany testom szyld został wykonany.

[ Dodano: 2015-04-19, 13:26 ]
W moich pierwszych eksperymentach ze spawaniem aluminium zauważyłem, że kropla na podawanym drucie robi się kiedy materiał jest niedogrzany i/lub kiedy palnik jest trzymany pod niewłaściwym kątem tj. za bardzo pochylony i cały rozgrzany gaz trafia na podawany drut.
Mogę się oczywiście mylić ponieważ w temacie TIG'a jestem nowicjuszem.

Wróć do „Spawanie tig aluminium - Problem”