Znaleziono 3 wyniki

autor: qqaz
02 maja 2012, 01:03
Forum: Frezarka - konstrukcja drewniana
Temat: drewniana metalową ?
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 4835

Widzę że ogólnie OSB do gustu nie przypadło.
Więc parę słów dlaczego
Zawsze gdy coś ze sklejki chciałem to trafiałem na arkusze lekko wygięte, często zależnie od pogody. No i cena.
MDF jak pisałem wprawdzie równy ale raczej nie nadaje się do dokładnych połaczeń bo podczas klejenia niesposób go ustawić - wygina się nie przylega bo coś podeszło i wymieszało się z klejem. A gdy nawet odmuchany i ustawiony to klej wnika tylko w powierzchnię i lekki nacisk odwarstwia spoinę od płyty rodzimej
Pas MDFu np 1000x100 postawiony pionowo i podparty tylko na końcach ugina się gumowato i jego krawędź nie jest jakimkolwiek wzorcem czy bazą do ustawiania.

Koledzy wspominają że świetnie go obrabiają. Ręcznie? Wyrzynarką? Siłą woli podpartą wzrokiem?
Zlecenie MDFu na laser wywołuje kwaśną reakcje u obsługi bo dym, smród, czasem puchnie rozdmuchany, ogólnie brak zachwytu.
Woda? Nie wiem, może się uda. Ulokować zlecenie. No jeszcze market ale tam tylko urywają prostokąty. Trochę mało.
Ponadto jak każda płyta meblowa jest niby jednolity ale sam proces produkcji powoduje że lepszy jest na powierzchni niż w środku. Teraz to kwestia producenta jaki jest zakres tej jednolitości.

Teraz OSB
Cięty laserem też śmierdzi ale trzyma wymiar a krawędź płaszczyzny ciecia jest ostra. I żadnych luźnych paprochów
Profil z czterech ścian złożony na wczepy i posmarowany żywicą odwzorowuje dokładność linii cięcia. Ilość wewnętrznych żeber nie wpływa na upierdliwość składania.
Jeżeli projekt uwzgledni szczeliny klejowe dla wprowadzenia żywicy to zalewać można w złożeniu a nie jak z innymi MDFami składanymiy na mokro, wszystko upieprzone, rozłazi się, klej wyciąga cząstki z naruszonych powierzchni, nie można już dostawić a działania siłowe aby upchnąć powodują wyginanie i deformację całości. Oczywiście są ludzie zdolni i trochę przejaskrawiam ale jednak

"OSB się nie nadaje bo jak będziesz chciał skręcić od czoła to ci w rękach szczapy zostaną" No przy takim konstruowaniu słusznie można powiedzieć że stal też do niczego bo żadnego gwoździa nie wbijesz.

"Ale nie wyobrażam sobie płyty OSB bez planowania" No właśnie co to znaczy równe. Szyna kolejowa położona na bruku ulicy pokazuje że jezdnia jest nierówna bo prześwity są pomiędzy kamieniami?
Jeżeli po sklejeniu będzie coś krzywo w stopniu takim że autor to będzie w stanie zmierzyć (w swoim warsztacie) to kostka w rekę ,papier scierny i niedługo będzie równo.
Zróbcie to samo na MDFie - zacznie puchnąć, wałkować się, podnosić w miejscu gdzie powinien ustępować pod obróbką.

Kwestia montażu, jakiś srub, dokręceń, mocować okuć.
W OSB śruba dociąga do powierzchni i koniec a w innych zawsze jeszcze trochę można. A po tygodniu można znacznie więcej.

Oczywiście, ponieważ to jest sztywne to i kruche ale po sklejeniu w pudło już nie daje się wykruszać bo nie ma swobodnych krawędzi.
No ale każda sroczka swój ogonek chwali. Ja bym laserem ciął OSB. I żadnej samodzielnej obróbki na kolanie bo szkoda czasu. A jeżeli na kolanie to wtedy dokładnie obojętne z czego jest rzecz źle zrobiona.
autor: qqaz
30 kwie 2012, 21:28
Forum: Frezarka - konstrukcja drewniana
Temat: drewniana metalową ?
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 4835

pavell pisze:...konstrukcja skrzynkowa powinna dotyczyć, także boków bramy?
Ja bym robił to w taki deseń ( tylko nie traktuj tego jak projekt - nawet nie wiem jakie ma wymiary. Taki, szkic na oko.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
pascalPL pisze:Mi się OSB nie podoba, ja bym na tym nie robił.
Oczywiście że MDF jest ładnieszy, równy , dobrze przyjmuje lakier.Ale jest miękki, naciśniesz to się zapada, słabo trzyma elementy - trzeba długie śruby itd. OSB jest płytą konstrukcyjną i ma inne własności a MDF jest płytą meblową do wykończeń, głównie pod lakier. Dwa różne materialy.
A co do równości/płaskości. Rzecz nie w tym czy szorstkie tylko czy równe. I tu przewaga OSB.
autor: qqaz
29 kwie 2012, 23:47
Forum: Frezarka - konstrukcja drewniana
Temat: drewniana metalową ?
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 4835

Zamiast iść w monstrualne grubości płyt narysuj konstrukcję ze skrzynek. I raczej z płyty OSB niż sklejka bo przy tych samych grubościach OSB jest bardziej stabilna, nie wypacza się, jest nasycona żywicami na wskroś i w efekcie sztywniejsza.
Siadaj do projektu gdzie każdy podzespół będzie miał po 10cm grubości i gęsto ( co 10cm) żebrowany, łączony wzajemnie na wpusty( techniką stolarską, albo na wczepy, nie wiem jak to się nazywa).
Detale daj na laser, powycinają tak że posklejasz na żywicę na gotowo.
A frezować i tak będziesz na początku Kressem wiec taki korpus całkowicie wystarczy. A w wolne przestrzenie nasypiesz piachu który pod wpływem drgań ułoży i ustabilizuje geometrię skrzynek.
Ceną będzie wydajność ale przecież na początek się nie spieszy,prawda?
Napoleon swoje armaty na drewnianych tokarkach robił, potem Caryca pomysł mu podpieprzyła. Tradycje odpowiedniego importu technologii mają wdrożone od dawna.

Wróć do „drewniana metalową ?”