możliwe że od niestabilizowanego napięcia zasilania na fotokomórce. W czasie przysłaniania toru optycznego skuteczność oświetlenia maleje i w skutku liniowo również przewodzenie fototranzystora -wartość stumienia może pływać co w prosty sposób przełoży się na pozycję kątową migawki przy której nastąpi przerzut wyjścia ( albo zwykły szum łapany przypadkowo w pewnym zakresie). I nic tu nie poradzi przerzutnik schmitta bo ten wprowadza histerezę ale nie stabilizuje punktu przerzutu.Asza PL pisze: Na dzień dzisiejszy dokładność bazowania na tych optycznych wynosi ok. 0.01-0.04 mm i właściwie nie wiem od czego zależy.
Przy dużym skoku sruby to mogą być już dziesiątki um.
Krańcówka optyczna tak zasilana daje powtarzalność poniżej rozdzielczośći czujnika - śruba staje wręcz z dokładnością kroku silnika czy enkodera - wystarczy do enkodera podpiąć zewnętrzny licznik i popatrzeć na powtarzalność jego stanu gdy zatrzymuje się sruba.
[ Dodano: 2009-11-11, 10:38 ]
tak byłoby lepiej https://www.cnc.info.pl/topics45/mach2- ... .htm#59754Szymon LP pisze:Ale gdyby teraz włożyć taki czujnik w obudowę... zrobić popychacz z gumowym mieszkiem osłaniającym go przed zanieczyszczeniami.. to można by było uzyskać tanio bardzo fajny przyrząd pomiarowy