Znaleziono 3 wyniki

autor: qqaz
28 wrz 2008, 03:32
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Co może zdziałać wrzeciono z tokarki?
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3049

Do frezowania w aluminium frezami HSS rzędu 10-12mm w zupełnosci wystarczy 250-300W. Więc 550 to tym bardziej nawet przy "dużych" - 3000/min- obrotach. Tylko, jak pisałem, większa sztywność korpusu obrabiarki. Można zapomnieć tu o rozwiązaniach patykowych typu profile aluminiowe czy cienkościenne profile stalowe. Wprawdzie przy profilach St. skrawać będzie ale elastyczność szkieletu a za tym i drgania narzędzia zniechęcą Cie do tej zabawy. Zawsze jest tak - wysokie obroty - całość może być słabsza, niskie - znacznie masywniejsza. Przy wysokich obrotach gdy "maszyna"wibruje można dołożyć masę do wrzeciona, przy niskich już nic się nie poradzi gdyż uzyskiwana pralka na powierzchni wynika również już z odkształceń korpusu a nie tylko z rezonansowych drgań. Dodatkowo dochodzi jeszcze ugięcie narzędzia znacznie wieksze niż przy wysokich obrotach ( bo przekrój wióra wiekszy)
Ja swoją zabawkę napędzam indukcyjnym 2800 + przekładnia paskowa 0,6x-2,1x +falownik i sobie chwalę - tym bardziej że dość uciązliwe jest słuchać przez kilka godzin skowytu silnika komutaturowego który ledwo radzi sobie z chłodzeniem siebie samego a co dopiero po obciążeniu go wiórem w aluminium.
Przy przeróbce wrzeciona zwróć uwagę na uszczelnienie łożysk - zimmeringi całkowicie się nie nadają - tylko labiryntowe. I smar do łożysk - szukaj wysokoobrotowego . Oraz chłodzenie oprawy łożyska - przy obrotach 6000/min przy skasowanym luzie na łożysku głównym - para stożkowych- nagrzeją Ci się po 10 min i będzie koniec obróbki.
Jak więc wygląda praktyka?
Dokładnego otworu (30H8) możesz nie uzyskać ale z innego powodu. Tutaj raczej znaczenie ma dokładność geometryczna prowadzenia stolika, luzy napedu, sztywność OPN, niż same parametry prędkościowe wrzeciona. Z pewnością nie czas jest tu problemem. Natomiast jeżeli dokładność prowadzenia nie budzi zastrzeżeń to tolerancję łapiesz na ostatniej warstwie wykańczającej 0,05mm i już :wink:
Inna rzecz że dokładne otwory raczej się wytacza, choś też można na frezarce.
autor: qqaz
28 wrz 2008, 00:23
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Co może zdziałać wrzeciono z tokarki?
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3049

Też ale nie tylko - wraz ze wzrostem prędkości obrotowej skrawany wiór jest mniejszy i stawia mniejszy opór. Natomiast wydajność nadrabiana jest " ilością" w czasie tych wiórków.
autor: qqaz
28 wrz 2008, 00:00
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Co może zdziałać wrzeciono z tokarki?
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3049

Cała filozofia to przekrój wióra a tym samym odkształcenia korpusu. Przy niskich obrotach dla HSS wiórek generuje tak 100x ( na oko) wieksze siły przy tych samych prametrach wydajnościowych.

Wróć do „Co może zdziałać wrzeciono z tokarki?”