Znaleziono 7 wyników

autor: Marcin_PG
25 mar 2012, 18:56
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Mój pierwszy laser
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 6249

syntetyczny pisze: To ciekawe. A kolega to tak zawodowo?Po nicku to PG od politechniki gdańskiej?
Nie, PG to inicjały od dwu-częściowego nazwiska.
Drugim problemem byłoby uzyskanie wizy, prywatnie raczej nie miałbym na to szans, podczas gdy całość załatwia firma, nie ma większych trudności z jej uzyskaniem.
bartuss1 pisze:ich prawidlowe ustawienie za pierwszym razem (drugiego w warunkach amatorskich nie będzie hehe, cos ala saper amator)
W pełni się zgadzam
autor: Marcin_PG
24 mar 2012, 16:13
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Mój pierwszy laser
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 6249

Na razie nie idzie tak źle jak się obawiałem.
Znalazłem masę przydatnych informacji w necie, no i poznałem budową typowego lasera.
Dużo elementów elektroniki z profesjonalnego lasera w moim przypadku będzie niepotrzebnych, a raczej nie będzie konieczne ich montowanie, może będzie miał mniej opcji i zabezpieczeń, ale nadal będzie mógł pełnić swoją funkcję.

Na razie trochę zmieniłem wymiary robocze stołu:
1,25 x 1 [m] - przy czym 1,25 to "szerokość" stołu.
Jeżeli znajdziesz jakieś "istotne" ciekawe informację wrzuć je na forum.

Oczywiście kwestia laserów światłowodowych jest wciąż otwarta, z tym że będę musiał pewnie wylecieć do stanów i na miejscu negocjować aby uzyskać "przystępną cenę".
autor: Marcin_PG
20 mar 2012, 22:00
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Mój pierwszy laser
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 6249

Dzieki, rozeznam się jak sprawa wyglada z laserami swiatlowodowymi, oraz postaram sie sobie przeliczyc co bedzie bardziej oplacalne.
autor: Marcin_PG
18 mar 2012, 11:04
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Mój pierwszy laser
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 6249

cinematic2 pisze:Uparty jak zwierzę z długimi uszami.
Bo tylko tacy ludzie do czegoś w życiu dochodzą.
cinematic2 pisze:Dodaj do tego ubezpieczony transport, cło i VAT.
Widzę że kolega za wszelką cenę chce mnie zniechęcić, wybierając jedną z najdroższych opcji na rynku, z tubą dwukrotnie przekraczającą wymaganą moc.

Kod taryfy celnej dla tuby którą zaproponowałeś: "9013200090"
Dla transportu morskiego stawka cła: 4,7%
Ale chyba taki towar raczej wyślemy transportem lotniczym, a dla lotniczego występuje coś takiego jak: "lotnicze zawieszenie taryfowe" oznacza to iż stawka cła wynosi 0%, o zaletach transportu lotniczego dla tego typu towarów chyba nie muszę wspominać?
Kolega na pewno dobrze wie o czym piszę, gdyż jako specjalista orientuje się w każdym zagadnieniu związanym z laserami, zarówno budowa, działanie, programowanie, jak oczywiście takie błahostki jak koszty transportu oraz inne z tym związane opłaty, przy ściąganiu poszczególnych komponentów.

Teraz VAT:
Tak jak napisałem firma płaci, więc nas interesuje stawka netto, a zwrot Vatu ze skarbówki załatwimy w przeciągu miesiąca.
O tym również na pewno wiesz, gdyż firmą nie przedstawiasz stawki brutto, tylko netto.
cinematic2 pisze:Cięcie stali czarnej o grubości 1mm - prędkość około 250 cali/minutę.
Cięcie stali nierdzewnej o grubości 1 mm - prędkość około 200 cali/minutę.
Z tym, że to są wartości osiągane przez profesjonalistów.
Nie przypuszczam żebyś dał radę zbliżyć się do osiągów.
Nie wiem czy chcesz w ten sposób mnie upokorzyć czy zniechęcić?
Prędkość ponad 6 m/min nie jest wymagana, skoro zmieniłem koncepcję i nie będę mógł ciąć grubych blach, w takim razie prędkość nie jest już aż taka istotna.


Z tego co widzę to muszę sobie sam poradzić z laserem.
autor: Marcin_PG
16 mar 2012, 23:56
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Mój pierwszy laser
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 6249

Może trochę wyjaśnię sytuację:
Nie jestem amatorem budowy urządzeń, na swoim koncie mam wykonanie dla firmy w której pracuję wypalarki gazowa/ plazma cnc i wiertarki pionowej.
Natomiast zaprojektowałem giętarkę krawędziową z podajnikiem automatycznym (urządzenie dla jednego stałego zlecenia) oraz prasę hydrauliczną - urządzenia działają bardzo sprawnie, chociaż przy budowie tych konkretnych dwóch już nie uczestniczyłem.
Pisak pisze:Ilość problemów jest nie do ogarnięcia dla jednego człowieka.
Racja, dla jednego człowieka temat laseru jest nie do przeskoczenia.

Podłączanie elektryki itp przy takich napięciach będzie wykonywać doświadczony elektryk.
Dodatkowo zawsze firma może odpowiednią osobę podnająć do wykonania jakiegoś elementu przy konstrukcji (natomiast nie stać nas aby zakupić fabryczne urządzenie)


W każdym bądź razie uzyskałem trochę informacji które są dla mnie bardzo istotne.
Po ich przeanalizowaniu oraz długiej rozmowie z szefem zmieniam trochę koncepcję lasera:

Pole robocze: 2m x 1m
Cięcie blach:
czarna: 1 mm
nierdzewka 1 mm

Wyjaśnię dlaczego takie parametry teraz by mnie interesowały:
Skoro nie mam szans skonstruować odpowiedniego lasera do 10 blachy, elementy będziemy dalej wypalać gazem bądź plazmą, natomiast niektóre otwory będą musiały być wiercone (aby uzyskać odpowiednią dokładność będziemy wypalać szablony z blachy 1mm czarnej.
Zresztą jak koledzy się orientują otworowanie przez plazmę/ gaz nie ma odpowiedniej precyzji.
A z 1mm nierdzewki mamy jedno ciągłe zlecenie i musimy zamawiać usługę w zewnętrznej firmie (co generuje niepotrzebne i duże koszty, nie mówiąc już o terminowości i częstych rysach na blasze - blacha polerowana).


Czy przy takich parametrach jesteście mi w stanie coś doradzić?
Tj: jaka tuba? gdzie mogę ją dostać, jak i przez co ją podłączyć z PC?

Jest to niestety moje priorytetowe zadanie i będę musiał je doprowadzić do końca.
autor: Marcin_PG
15 mar 2012, 21:22
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Mój pierwszy laser
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 6249

cinematic2 pisze:Na Elektrodzie takie bezsensowne posty są traktowane jak spam i od razu przenoszone do kosza.
Zupełnie cię nie rozumiem?

Kolega przynajmniej powiedział że powinienem mieć tubę 1-1,5kW dla mnie to jest sensowne, chociaż 1kW dla 5 nierdzewki to trochę za mało, tak więc myślę bardziej o czymś w granicach 1,5-1,8kW.

Co do pozostałych wypowiedzi, też były sensowne bo zaznaczyli początkowy błąd (ciekawe co by można było pomyśleć jakby człowiek kupił taką tubę 150W, blacha 10mm na stół, a tu nic, tylko "trochę" się nagrzała?

Co do chłodzenia, to pierwsze słyszę aby pompka do akwarium była używana do tego, czy ma ona wystarczającą wydajność L/min?

No i nikt nie poruszył tematu sterowania pneumatyką oraz samym laserem, przez co powinny być podłączone, jakieś sterowniki/ płyty?
autor: Marcin_PG
14 mar 2012, 20:16
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Mój pierwszy laser
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 6249

Mój pierwszy laser

Witam

Wlasnie planuje zbudowac swoj pierwszy laser do ciecia blachy i potrzebuję pomocy.

Założenia: cięcie stali czarnej (10mm)
Nierdzewki 5mm
Aluminium 3mm
Pole robocze: 1x1 [m]
Ruchoma brama
Napęd: na śrubach kulowych.
Na osi x: 2 silniki krokowe.
Na osi z: 1 silnik krokowy.
Rama spawana z profili stalowych

Tyle z teorii, chciałbym natomiast już z praktycznej strony w to uderzyć, rozglądałem się za elektroniką i wstępnie przyjąłem:
Płyta główna SSK-MB01 * 1
Sterownik silników krokowych: SSK-B05 - 1.5A, 30V, 1/8 krok * 3
Moduł zasilacza MZ-02-Max Uwe35 VAC , Max U wy - 49V DC * 1
Silnik krokowy SM 86/80-7808B 4.5; 4,5 Nm *3

Jak podłączyć płytę główną, sterowniki i silniki się orientuję.

Natomiast mam problem z tubą lasera (nie mogę nigdzie namierzyć wystarczająco mocnych do przecięcia/ nagrzania blachy)

Drugim problemem jest podłączenie tuby (przez co musi być ona podłączona? jakaś płyta główna, mikroprocesor?)
No i jak rozwiązać wydmuch z lasera(tlen/azot)? nie do końca wiem z czym to się je i jak to podłączyć.

Wstępnie szacuję że wymagana moc wyjściowa lasera powinna wynosić w granicach 1100W

Wróć do „Mój pierwszy laser”