Znaleziono 3 wyniki

autor: piotr_olbrysz
13 paź 2012, 08:17
Forum: PikoCNC
Temat: [PikoCNC] Skrypt do frontów.Dzielenie bez reszty-szczebliny
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 2975

cosimo pisze:Osobiście unikam komentarza jak się da
Ja też, ale jak przybywa lat to i przybywa komentarzy. Jak po dwudziestu latach zobaczy Pan swój kod, to będzie się Pan zastanawiał co chciał przez to powiedzieć. Zgadzam się że nie powinno się pisać komentarzy oczywistych, tylko niezbędne
minimum. wg. ( młody nauczyciel mówi co wie, stary wie co mówi )

Piękne obrazki, i parę ładnych godzin siedzenia przed komputerem..
Cieszę się że humor :mrgreen: Panu wraca, mimo moich listów.

Dzięki wymianie zdań z Panem Mitek , zrozumiałem ( dzięki napisaniu komentarza) jak działa mechanizm skryptów. Po prostu uruchamiany jest mechanizm interpretera pascala. Wszystkie procedury związane z CNC generują kod G i zapisują do listy stringów.
Np. procedura SetG(1) -> G1 , SetX(300) X300 itd. Procedura write dodaje to Listy lub wręcz do memo w dolnym lewym rogu. Jeżeli moje rozumowanie jest słuszne, to moje prośby o pewne modyfikacje nie mają sensu, ale ma za to sens prośba o wmątowanie w mechanizm skryptów coś w rodzaju online asm , czyli możliwość dodawania do skryptu linijek G-kodu czy linijek z Macro .


W załączniku umieściłem filmik obrazujący algorytm najazdu i zjazdu z czujnika długości
narzędzia. Chciało by się wiedzieć ile mm wynosi ruch płaszczyzny czujnika. Być może uda się namierzyć oscyloskopem czas zadziałania czujnika i czas zadziałania ( zmiana kierunku silnika) algorytmu PikoCNC

aby samemu coś zrozumieć, wystarczy to drugiemu wytłumaczyć
autor: piotr_olbrysz
12 paź 2012, 20:30
Forum: PikoCNC
Temat: [PikoCNC] Skrypt do frontów.Dzielenie bez reszty-szczebliny
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 2975

mitek pisze:Div spasowało dobrze z Pascalem to moja pierwsza styczność więc często coś robię dłuższą drogą byle działało
Witam
Najważniejsze to się odważyć, a potem już samo pójdzie. Nicolas Wirth wymyślił Pascala aby nauczyć studentów eleganckiego programowania. Szczęśliwym posiadaczem PikoCNC zostałem głównie ze względu na możliwość pisania skryptów, co daje mi praktycznie nie ograniczone możliwości w działaniu.
Nie zawsze pisane oprogramowanie wygląda pięknie, istotne jest aby działało.
Aby kod wyglądał elegancko i czytelnie to oprogramowanie powinny pisać przy najmniej 2 osoby, pierwsza pisze a druga próbuje zrozumieć co przez to rozumiał autor i dopisuje komentarze.

Operator div zarezerwowany jest do dzielnia liczb całkowitych
autor: piotr_olbrysz
12 paź 2012, 09:17
Forum: PikoCNC
Temat: [PikoCNC] Skrypt do frontów.Dzielenie bez reszty-szczebliny
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 2975

mitek pisze:Jaką Komedą mogę podzielić wartość liczbową tak by dostać wynik bez reszty (5/2=2 a nie 2,5 )
Witam
Skrypty do PikoCNC pisane są w języku Pascal. W PikoCNC zaimplementowano część funkcji i procedur ale nie wszystkie są opisane. Metodą prób i błędów można sprawdzić co jest dostępne. Powracając do tematu, jeżeli zdefiniuje Pan w sekcji const jakieś parametry to trzeba pamiętać że deklaracja c = 10 ; b=10.1 oznacza ze c będzie liczbą typu integer, a b typu zmienno- przecinkowego . Jeżeli nasz liczba jest typu zmienno przecinkowego to mamy dostępną funkcję Round - zaokrąglenie, oraz Trunc - pozostawienie części całkowitej. Wynikiem działa obu funkcji jest liczba całkowita. Mały przykład skryptu umieściłem w załączniku.

Wróć do „[PikoCNC] Skrypt do frontów.Dzielenie bez reszty-szczebliny”