Znaleziono 2 wyniki

autor: Mack
27 gru 2011, 19:50
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie TYTANU
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 25772

acetylenek pisze:

Jest jeszcze 7075 który co prawda się nie za bardzo spawa ale ma Rm 500 MPa

Jest jeszcze tytan o którym piszesz Rm 930 - tak znalazłem

Porównując wytrzymałość na rozciąganie do gęstości otrzymujemy

7020 - 118
7075 - 185
Ti-6Al-4V - 206 Rm/gęstość

Przedstawiając tą jednostkę bardziej obrazowo będzie to wytrzymałość na rozciąganie pręta o tej samej masie i długości. Jak widać stop aluminium nie wypada jakoś szczególnie gorzej (niestety tylko ten nie bardzo spawalny). Biorąc pod uwagę możliwości cieniowania ścianek to aluminium jest leprze od stali i st. tytanu.

Nie ma się co czarować to jest tylko jeden parametr. Jest jeszcze np. moduł sprężystości i rama z tytanu będzie bardziej "gumowa" podatna na dokształcenia sprężyste niż wykonana z innych materiałów.

No właśnie 7075 bardzo dobry materiał, w swojej produkcji używam tylko ten stop aluminium. Bardzo dobra obrabialność, stosunkowo dobrze się anoduje i barwi a do tego przyzwoita cena (biorąc pod uwagę właściwości).


Odnośnie modułu sprężystości tytanu, to oczywiście zgadza się że jest on bardziej podatny na odkształcenia ale w ramach rowerowych nie zawsze oznacza to negatywną cechę. Nie wiem jak to jest ale dużo jeździłem na ''miękkich'' ramach jednak czasów wcale nie miałem gorszych od tych na sztywnych. W tej kategorii włókno węglowe (tylko dobre i dobrze wykorzystane w kompozycie) przewyższa każdy niekompozytowy materiał.
Ale zrobiło się trochę nie na temat.
autor: Mack
27 gru 2011, 10:49
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie TYTANU
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 25772

acetylenek pisze:

Jest tyle wspaniałych materiałów o bardzo dobrej wytrzymałości i stosunkowo niskiej cenie na elementy konstrukcyjne dlaczego zatem producenci sprzętu sportowego stosują tytan ? Odpowiedź jest prosta tytan to fetysz i tyle. Tytan jest bardzo dobrym materiałem i ma swoje miejsce w przemyśle, jakie ... takie gdzie są silne warunki korozyjne i podwyższona temperatura czyli energetyka. Wymienniki ciepła, zbiorniki, aparatura procesowa to są istotne rzeczy które wykonuje się z tytanu. Tytan wygrywa ze stalą w wysokiej temperaturze i warunkach korozyjnych. Robi się też niektóre elementy silników spalinowych, pokrycia samolotów.

Użycie tytanu jako ośka w rowerze uważam za niecelowe bo taką ośkę równie dobrze i lekko można zrobić z dobrej stali prawidłowo obrobionej cieplnie.

.
Chciałem odświeżyć temat tytanu ponieważ nie mogę się zgodzić do końca z niektórymi opiniami.
Tytan a raczej jego stopy to nie tylko fetysz w sprzęcie sportowym a rowerowym to już zupełnie. Mówię tutaj o sprzęcie najwyższej klasy. Fakt, dobra stal jest niezłym materiałem dla części rowerowych jednak jej ciężar właściwy powoduje że nie zawsze będzie lepsza od stopów tytanu. Weźmy dla przykładu taką ramę rowerową. Najwyższej klasy ramy stalowe mają (a raczej miały) rurki o ściankach 0.4mm i ważą ok. 1.3kg. Problemem w osiągnięciu niższej wagi jest właśnie grubość ścianek. W przypadku tytanu ścianki mogą być dwa razy grubsze lub trochę cieńsze aby uzyskać niższą wagę (najlżejsze tytanowe ramy ważą ok. 1kg).

Jeśli chodzi o podany przykład ośki (domniemywam że w piastach) to żeby stalowa miała tą samą wagę i wytrzymałość co tytanowa to jej ścianka musiałaby mieć ok. 0.5mm w tylnej i 0.3mm w przedniej piaście (grubości są podane dla niezbędnej wytrzymałości). Samo technologiczne wykonanie takich osiek jest utrudnione. To samo dotyczy innych części np. śrubek.
Poza tym odporność na korozję przemawia za tytanem.
Minus dla tytanu to gorsza obróbka, chociaż przy dzisiejszych maszynach i narzędziach to już nie jest jakiś super problem.

Do kolegi vv3k70r W sprzęcie rowerowym najczęściej używany jest stop Ti-6Al-4V Jak sam symbol pokazuje jest to stop tytanu z domieszką ok. 6% aluminium i 4%wanadu. Gęstość jego to 4.43g/cm3 a wytrzymałość na rozciąganie coś ok. 850kg/cm3. Proszę nie pisz ciągle że jest to stop aluminium z tytanem (z domieszką tytanu) bo tego drugiego jest ok. 90%.
Nie rozumiem również dlaczego uważasz że włókna aramidowe są potrzebne do tego żeby ''sie epoksydy kupy trzymaly''. Dla jasności, myślę że chodzi o jeden z rodzajów aramidów konkretnie kevlar. Współcześnie podejrzewam że mało która rama jest wykonywana z udziałem również kevlaru z prostego powodu - ceny.

Wróć do „Spawanie TYTANU”