acetylenek pisze:
Jest jeszcze 7075 który co prawda się nie za bardzo spawa ale ma Rm 500 MPa
Jest jeszcze tytan o którym piszesz Rm 930 - tak znalazłem
Porównując wytrzymałość na rozciąganie do gęstości otrzymujemy
7020 - 118
7075 - 185
Ti-6Al-4V - 206 Rm/gęstość
Przedstawiając tą jednostkę bardziej obrazowo będzie to wytrzymałość na rozciąganie pręta o tej samej masie i długości. Jak widać stop aluminium nie wypada jakoś szczególnie gorzej (niestety tylko ten nie bardzo spawalny). Biorąc pod uwagę możliwości cieniowania ścianek to aluminium jest leprze od stali i st. tytanu.
Nie ma się co czarować to jest tylko jeden parametr. Jest jeszcze np. moduł sprężystości i rama z tytanu będzie bardziej "gumowa" podatna na dokształcenia sprężyste niż wykonana z innych materiałów.
No właśnie 7075 bardzo dobry materiał, w swojej produkcji używam tylko ten stop aluminium. Bardzo dobra obrabialność, stosunkowo dobrze się anoduje i barwi a do tego przyzwoita cena (biorąc pod uwagę właściwości).
Odnośnie modułu sprężystości tytanu, to oczywiście zgadza się że jest on bardziej podatny na odkształcenia ale w ramach rowerowych nie zawsze oznacza to negatywną cechę. Nie wiem jak to jest ale dużo jeździłem na ''miękkich'' ramach jednak czasów wcale nie miałem gorszych od tych na sztywnych. W tej kategorii włókno węglowe (tylko dobre i dobrze wykorzystane w kompozycie) przewyższa każdy niekompozytowy materiał.
Ale zrobiło się trochę nie na temat.