Znaleziono 1 wynik

autor: ottop
21 sty 2006, 13:18
Forum: Elektronika CNC
Temat: Częstotliwość Czopowania
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2908

No to na początek przypomnijmy sobie z czego składa się typowy układ czopera. Zajrzyjmy do noty L297, w skład czopera wchodzą: przerzutnik RS, 2 komparatory oraz oscylator. Teraz jak to działa. Oscylator podaje impuls na wejście S (ustawiające) przerzutnika, na wyjściu Q ustala się stan wysoki, zostają włączone tranzystory sterujące uzwojeniem silnika. W uzwojeniu silnika zaczyna wzrastać prąd. Wartość prądu wzrasta do momentu w którym napięcie wejścia odwracającego komparatora osiągnie wartość równą napięciu ustawionemu na wejściu nieodwracającym komparatora. Następuje zmiana stanu wyjścia komparatora na niski więc na wejściu R (kasujące) również pojawia się stan niski. Ponieważ wejście R jest negowane przerzutnik zostanie skasowany, czyli na wyjściu Q ustali się stan niski. W efekcie czego zostaną wyłączone tranzystory sterujące uzwojeniem. Następuje rozładowanie prądu uzwojenia poprzez diody, lub odpowiednie włączenie tranzystorów mostka (zależnie o d sterownika) i uzwojenie silnika pozostaje bez zasilania do momentu pojawienia się kolejnego impulsu z oscylatora. Po czym proces rozpoczyna się od nowa.
No i teraz jaka byłaby optymalna częstotliwość czoperowania, z zasady działania czopera wynika, że taka aby w uzwojeniu praktycznie cały czas płyną prąd. Można dokonać skomplikowanych obliczeń i wyznaczyć dokładnie czasy poszczególnych faz, no ale wystarczy podczas eksploatacji dokonać zmiany jakiegoś parametru (np. napięcia zasilania) no i zmowy musimy liczyć wszystko od początku.
Teraz zastanówmy się co się stanie jeżeli podniesiemy częstotliwość czoperowania np. dwukrotnie w stosunku do obliczonej? Podczas wzrostu prądu w uzwojeniu pojawi się dodatkowy impuls z oscylatora ustawiający przerzutnik, który i tak ma stan wysoki na wyjściu więc nic się nie zmieni. Ale za to po wyłączeniu zasilania uzwojenia mamy szansę, że zostanie ono wcześniej włączone.
Częstotliwość 20kHz często stosowana jest z bardzo prozaicznego powodu. Unikamy przy tej częstotliwości dokuczliwego "pisku" silnika (jest on dla nas już niesłyszalny).

Wróć do „Częstotliwość Czopowania”