Znaleziono 2 wyniki

autor: ottop
14 wrz 2005, 23:17
Forum: G-CODE - programowanie
Temat: Kompensacja promienia narzedzia! pomocy
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 11154

Interpolacja kołaowa G02(G03) XYZ IJK lub R

X,Y,Z - współrzędne końca łuku (jeżeli któraś z tych współrzędnych jest taka sama jak współrzędna początku można ją pominąć, np. jeżeli łuk znajduje się w płaszczyźnie XY nie podajemy Z).
IJK - współrzędne środka promienia dla X-I, dla Y-J i dla Z-K. Jeśli któraś z tych wartości jest równa 0 można ją pominąć. Bardzo istotnym jest czy układ sterowania współrzędne IJK traktuje jako względne (czyli podawane są względem współrzędnych początku ruchu) czy jako absolutne (czyli w tym samym układzie wsp. jak X,Y,Z). Układ sterowania sam oblicza promień łuku.
R - promień łuku - w tym przypadku układ sterowania sam oblicza współrzędne środka. Wartość R podaje się jako dodatnią w przypadku gdy kąt łyku jest mniejszy od 180st. Dla łyku o kącie większym R podaje się jako wartość ujemną.
jeden parametr jest zawsze zerem a drugi ma wartosc promienia tego luku ale trzeba pamietac ze moze on miec tez wartosc ujemna wszystko zalezy od luku
W sumie można się z tym zgodzić, ale tylko w przypadku kiedy środek łuku i koniec znajdują się na jednej prostej równoległej do którejś z osi.
autor: ottop
14 wrz 2005, 20:02
Forum: G-CODE - programowanie
Temat: Kompensacja promienia narzedzia! pomocy
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 11154

Wydaje mi się, że problem nie tkwi w składni ale w tym jaki sens ma taki ruch:

N10 G42
N20 G03 X15 Y33 R18

Teoretycznie podczas tego ruchu frez ruszy z pewnego punktu będącego jego środkiem i jednocześnie początkiem frezowanego promienia a zakończy w punkcie stycznym do konturu o wsp. X15 Y33, w efekcie powstały kontur po obróbce będzie raczej miał kształt wycinka elipsy.

Kilka ciekawych uwag na temat korekcji średnicy narzędzia:
Ponieważ korekcja zmusza maszynę do szeregu bardzo dokładnych obliczeń, obowiązują pewne zasady jej stosowania. Jeśli nie będziemy się ich trzymać, komputer może po prostu zgłupieć, bo dostanie polecenia matematycznie sprzeczne.

-Korekcję włączamy jedynie dla obróbki konturów. Nie ma ona zastosowania przy obróbce cyklami kieszeni prostokątnych, kołowych, rowków ani wierceń.
-Pomiędzy włączeniem korekcji G41/G42 a jej odwołaniem G40 mają prawo pojawić się wyłącznie funkcje G00, G01, G02 lub G03. Zastosowanie jakichkolwiek innych funkcji może powodować nieprzewidziane zachowanie się maszyny - niekontrolowane ruchy.
-Korekcję włączamy przy najeździe na pierwszy punkt konturu, a wyłączamy w linii wyjazdu z konturu.
-Korekcję włączamy dla każdego narzędzia osobno. Odwołujemy najpóźniej przed wymianą narzędzia.
-Funkcje włączania i odwołanie korekcji w zależności od systemu piszemy w osobnych liniach lub na końcu linii ruchu.
-Pomiędzy włączeniem a odwołaniem korekcji musi następować co najmniej jedna linia ruchu.
-W większości maszyn korekcja obowiązuje tylko w płaszczyźnie X-Y.
źródło: http://masters.ckp.pl/plecyk/cnc_korekcja.htm

Wróć do „Kompensacja promienia narzedzia! pomocy”