Znaleziono 3 wyniki

autor: johny0688
23 lut 2016, 18:22
Forum: Frezarka - konstrukcja drewniana
Temat: Budowa frezarki CNC głównie do pcb
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 11416

Spokojnie, w tym momencie przechodzisz drogę którą przeszedł każdy początkujący, ja upaliłem dwa l297 i jeden 298. Zworka w każdym sterowniku ma być ustawiona na MA. SL używa się gdy chcemy synchronizować dwa sterowniki ze sobą. Prześlij jakieś zdjęcia swojej elektroniki, może masz coś nie tak połączone, a sam nie widzisz błędu. Czym zasilasz sterowniki? Skąd bierzesz zasilanie do logiki i do silników? Mostkujesz masy? Czy sprawdziłeś diody tak jak napisałem wyżej?
autor: johny0688
22 lut 2016, 19:02
Forum: Frezarka - konstrukcja drewniana
Temat: Budowa frezarki CNC głównie do pcb
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 11416

Słuchaj, silniki krokowe nie są zasilane ze sterownika prądem stałym tylko zmiennym o wysokiej częstotliwości. To właśnie ta częstotliwość sprawia że silniki piszczą. Tak ma być, jak silnik nie piszczy znaczy że albo nie jest zasilany albo płynie przez niego prąd stały. Oporność uzwojenia silnika to ułamek ohma. Napięcie jakim go zasilasz to najczęściej 36V. Jest ono tak duże w celu uzyskania mniejszego czasu potrzebnego na przepłynięcie prądu przez uzwojenie i wówczas silnik potrzebuje mniej czasu na reakcję (może kręcić się szybciej). Sterownik jest źródłem prądowym które ma za zadanie utrzymać wysokie napięcie i zadany prąd (np. 2A). To tak w dużym uproszczeniu opisałem, poczytaj o tym na forum. Ukłądy na l297/8 są bardzo toporne i czasem łatwo je uszkodzić. Potencjometry 2k5 nie mają znaczenia sam u siebie mam inne. Sprawdź czy masz wstawione szybkie diody czy zwykłe, to też jest ważne. Szybkie mają oznaczenie np. UF540X (ultra fast). Chodzi o parametr Trr jest to czas reakcji diody na zmianę polaryzacji. Moim osobistym zdaniem zrobiłeś błąd kupując sterowniki na l297. Ja przeszedłem z nimi długą walkę. Miałem na przykład problem z zasilaniem ich z zasilacza komputerowego mam na myśli +5V na logikę i +12V na silniki. Układy nie działały i się grzały gdy logikę zasilam z osobnego zasilacza wszystko jest ok.
autor: johny0688
05 lut 2016, 18:49
Forum: Frezarka - konstrukcja drewniana
Temat: Budowa frezarki CNC głównie do pcb
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 11416

Prowadnice szufladowe na początek jak najbardziej. Ale radził bym kupić od razu zapas mam na myśli po cztery na oś. Powinny być zamocowane w płaszczyznach prostopadłych i najlepiej przesunięte względem siebie. Wtedy wózki w prowadnicach będą tworzyły dwa punkty podparcia. Jeżeli chodzi o śruby to myślę że na początek pręty gwintowane też wystarczą, nie koniecznie takie duże jak fi12, fi 8 też dadzą radę. U siebie mam fi6 z kasowaniem luzów na nakrętkach. Sterowniki na l297 spełniają swoje zadanie ale są toporne. Silniki pracują głośno i mało płynnie. Tani sterownik i łatwy w obsłudze, aczkolwiek kontrowersyjny to "Step-Stick" jego prąd realny to 0.4A wtedy się nie grzeje. Jeżeli wiesz że będziesz się bawił w CNC, a prace nad modelową frezarką ze sklejki cię nie zniechęcą i będziesz budował większą maszynę to polecam od razu kupić porządny sterownik trzyosiowy. Ja osobiście go nie posiadam ale myślę że koledzy pochwalą sterownik Zelpr. Jeżeli chcesz znać moją opinię to gdybym mógł zacząć przygodę z cnc od nowa to zaczął bym od porządnego sterownika. Taki wykorzystasz w małej frezarce jak i w większej maszynie, no i nie zjesz zębów na sztukowanej elektronice, która działa zawsze w połowie.
Powodzenia w budowie

Wróć do „Budowa frezarki CNC głównie do pcb”