Znaleziono 5 wyników

autor: kwarc
19 cze 2016, 12:14
Forum: Elektronika CNC
Temat: Elektronika CNC pomoc w dalszej rozbudowie
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1297

jachimeczeq1990 pisze:Wymienilismy pare mailow z Panem Markiem od którego kupowałem sterowniki, wytlumaczyl mi dokładnie jakie elementy mam kupic i jak polaczyc aby zrobić własne zasilanie na bazie transformatora
Lubie Pana Marka , sam u niego kupuje :) Ale kiedy on tu (razem z innymi)zastanawiał sie kilka lat temu jaką moc ma np. taki przeciętny silnik 1Nm to dochodzili do zupełnie bzdurnych
wniosków i jak im sugerowałem że są w błędzie i że taki silnik potrafi wykręcić moce ,prędkości obrotowe 10-20X wieksze to uznawali to za SF .
Ale to rzetelny facet i teraz już nauczył sie :) .Pozdrawiam Pana Marka .

[ Dodano: 2016-06-19, 12:22 ]
atom1477 pisze:
kwarc pisze:W każdym razie ja widze w tobie fajnego gościa z którym mozna normalnie pogadac .
Spoko. Z Tobą też można się dogadać.

A mógł byś do tego Twojego zestawu podłączyć miernik tak samo jak ja? Czyli po prostu szeregowo z szyną zasilania przed sterownikiem? Tylko nie jakiś multimetr bo zgłupieje od impulsowego poboru prądu.
Czyli albo miernik magnetoelektryczny, albo rezystor bezindukcyjny i oscyloskop.

A co do prądów w tym układzie to faktycznie przyjmując większy zapas na Back EMF oraz na 4-tą oś, to wychodzą prądy zasilacza takie jak proponowałeś. Widać doświadczenie też pozwala dojść do oprawnych wniosków :D
Ja bym wszystko liczył a wtedy się gdzieś łatwo pomylić.
Teraz uruchamiam dość prosty projekt zasilacza i sterownika z regulacjami do silnika 24V 500W , w następnej kolejności sterowanie do jednej osi oparte na silniku krokowym około 5 A z zasilaniem 50-60V , zrobie pomiary oscyloskopem .Okaże sie ile to faktycznie bierze amper .
autor: kwarc
14 cze 2016, 21:45
Forum: Elektronika CNC
Temat: Elektronika CNC pomoc w dalszej rozbudowie
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1297

Wiesz co ? My siem tu produkujemy nad szczegółami a autor tematu i tak z tego nie skorzysta ......:).Wiesz co podłącze niezły chiński sterownik , taki 80V pod zasilaniem 50V i silnikiem 5A .z tym że za jakiś czas bo mam mnustwo innej roboty ale zrobie testy ,pomiary oscyloskopem prądów ale to tak nie wcześniej niż z dwa tygodnie .w kazdym razie zrobie to i podam w tym temacie , z fotkami pomiarow . na dzis sam zauważyleś ze prawda jest tam gdzieś po środku , a ja pisalem ze moja propozycja jest z nadmiarem aby nie bylo problemy jakby chcial 4 silnik podlanczac.
W każdym razie ja widze w tobie fajnego gościa z którym mozna normalnie pogadac .Pozdrawiam .
autor: kwarc
14 cze 2016, 20:17
Forum: Elektronika CNC
Temat: Elektronika CNC pomoc w dalszej rozbudowie
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1297

atom1477 pisze:No ale właśnie to podawanie w impulsie to jest ta konwersja prądu.
No w sumie choć brak tam klasycznej konwersji np. jak w zasilaczach impulsowych pracujących z indukcyjnością ale jak producent pisze że ten chiński sterownik jest na 5A to nie pisze że te % A w impulsie .I okazuje sie że sredni prąd zasilania cewki silnika takim sterownikem to np. 3 A Ale co z chwilowym poborem nie mylic z impulsem?
Dla zabezpieczenia mocy zasilania trzeba troche dodać . Choćby dlatego zeby pod obciążeniem napięcie zasilacza nie siadało bo akurat silniki posiągną więcej niż srednia .
A całkiem tak serio ale bez zadnej podpuchy zapytam -kolega przetestował w realnym układzie prace takich silników i zasilacza ?
ps ide po fajki do sklepu
autor: kwarc
14 cze 2016, 19:47
Forum: Elektronika CNC
Temat: Elektronika CNC pomoc w dalszej rozbudowie
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1297

atom1477 pisze:Zasilacz który podałem nie jest za słaby.
Policz bilans mocy a zobaczysz.
Silniki mają 4A na fazę przy napięciu 3.9V.
W najgorszym przypadku (sterowanie półkrokowe i zatrzymanie silnika w położeniu gdy są zasilane 2 fazy) będzie więc pobór prądu 2x4A.
Czyli mamy 8A na silnik.
Silników 3, a więc 24A.
Ale sterowniki silników krokowych pracują jak przetwornice impulsowe. I zasilają cewki napięciem 36V. A więc skonwertują napięcie 36V na 3.9V (zmniejszą napięcie ponad 9 razy). I tyle samo zwiększą prąd. Czyli do uzyskania 24A w silnikach wystarczy jakieś 2.6A z zasilacza. Jeszcze to trzeba podzielić przez sprawność sterowników, powiedzmy nawet bardzo małą równą 70%. Wychodzi 3.7A.
Mamy więc ciągle ze 40% zapasu mocy przy zasilaczu o wydajności 5A.
Ty pewnie pomnożyłeś po prostu te 4A x 3 i Ci wyszło że trzeba 12A. Ale to tak nie działa bo po drodze jest konwersja napięcia.
Sterowniki silników te spotykane na naszych Alegro itp nie konwertują prądów .Jedynie co to podają prąd w impulsie i można uznać że sterownik realnie "weżmie" mniej dlatego podałem te 15 A ,nie będzie miał chłopak problemów jak zechce 4 oS .
Rozumiem ciebie ale za bardzo zaoszczedziłeś na tym amperażu .
W każdym razie nic kolego do ciebie nie mam ,napisałem jak bym sam dla siebie taki zasilacz robił .Z poważaniem .
autor: kwarc
14 cze 2016, 19:19
Forum: Elektronika CNC
Temat: Elektronika CNC pomoc w dalszej rozbudowie
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1297

atom1477 pisze:Ja bym proponował jeden zasilacz impulsowy 36V/5A. Plus ewentualnie równolegle do wyjścia zasilacza podłączony kondensator z 10000uF/50V.
On kupił trzy silniki po 4 A ! Co mu po takim słabym zasilaczu ?
--------------
Wiec nastepnym krokiem jest zbudowanie / zakup zasilacza .
Nie wiem jakie jest maksymalne napięcie zasilania tych sterowników które kupiłeś ale zasada
zasilania napieciem około 20% mniejszym to jest jakieś minium . Jeśli One są na np. 45V to powinieneś budować / kupić zasilacz na około 35V 15A , a inaczej pisząc można kupić trafo
na 24V /15A . Do tego trzeba mostek prostowniczy 20A i kondensator około 4700uF/50V.
PS dlaczego zasilacz ma być na 35V a transformator na 24V ? Bez wnikania w szczegóły tak ma być :).

Wróć do „Elektronika CNC pomoc w dalszej rozbudowie”