Znaleziono 2 wyniki

autor: grg12
29 maja 2023, 21:28
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Zabezpieczenia cewki przekazników - różnice
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 709

Re: Zabezpieczenia cewki przekazników - różnice

Określenie "a na warystorze dodatkowo prawie do zera spada rezystancja" jest bardzo mylące - nawet w bardziej poprawnej wersji mówiącej o "rezystancji dynamicznej". W dużym uproszczeniu - przy niskim napięciu warystor nie przepuszcza prądu, po przekroczeniu wartości granicznej - zaczyna przewodzić. Wykres charakterystyki prądowej jest tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Warystor

Jeśli chodzi o cewki - zacznijmy od kondensatora :) Kondensator można naładować do określonego napięcie a po odłączeniu od źródła zasilania będzie to napięcie utrzymywał przez dłuższy czas. Możesz go "łagodnie" rozładować przez rezystor o dużym oporze albo zewrzeć końcówki co wprawdzie rozładuje go bardzo szybko ale przy okazji spowoduje przepływ bardzo wysokiego prądu który może coś zniszczyć.
Zamiast robić zwarcie możesz też użyć jakiego sprytnego układu elektronicznego który rozładuje kondensator stałym prądem o dużej, ale bezpiecznej wartości - tak szybko jak to możliwe.

Cewka działa dokładnie na odwrót - można ją "naładować" do określonego prądu, a po zwarciu źródła zasilania będzie przez dłuższy czasy utrzymywać ten sam prąd. Możesz ją "łagodnie" rozładować zastępując zwarcie rezystorem o małej wartości albo rozewrzeć końcówki co wprawdzie rozładuje ją bardzo szybko ale przy okazji spowoduje powstanie na końcówkach bardzo wysokiego napięcia.
Zamiast brutalnie przerywać obwód prądowy cewki możesz użyć jakiegoś sprytnego układu elektronicznego (zbudowanego z warystorów, diód zenera itp.) który rozładuje cewkę stałym NAPIĘCIEM o dużej, ale bezpiecznej wartości - tak szybko jak to możliwe.
autor: grg12
23 maja 2023, 21:52
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Zabezpieczenia cewki przekazników - różnice
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 709

Re: Zabezpieczenia cewki przekazników - różnice

Warystor nie "blokuje" żadnych prądów a dioda Zenera nie "przekierowuje" impulsu... Przepięcia na cewce nie "wywalą" bezpiecznika - ale mogą zniszczyć tranzystor sterujący cewką a ekstremalnych przypadkach - uszkodzić izolację cewki.
W bardzo dużym skrócie - cewki mają taką zabawną właściwość że nie da się szybko zmienić płynącego przez nie prądu - a jeśli się uprzesz i spróbujesz, potrafią wytworzyć wysokie napięcie i narobić szkód w okolicy.
Moja prywatna klasyfikacja "układów ochronnych":
Jeśli sterowanie idzie z czegoś drogiego - to na 100% dodam transoptor.
Jeśli prąd cewki jest niewielki albo bardzo rzadko przełączany i nie jest wymagana duża szybkość wyłączania (powiedzmy - nie robi mi różnicy czy rozłączy "teraz" czy za 100ms) to po prostu dodaję do cewki diodę prostowniczą (Flyback diode) i sprawa zamknięta (ta opcja w zasadzie pokrywa 90% zastosowań przekaźników).
Jeśli prąd jest mały ale musi szybko wygasnąć - diody zenera albo warystory.
Jeśli prąd jest duży albo przełączanie jest bardzo częste - układ diodą prostowniczą i członem RC

Sorry jeśli mało składnie napisane ale wino zaczyna działać...

Wróć do „Zabezpieczenia cewki przekazników - różnice”