Znaleziono 5 wyników

autor: grg12
20 cze 2015, 10:58
Forum: G-CODE - programowanie
Temat: Problem z G-CODEM
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 3200

Pafełek pisze: Puściłem 3 razy ten sam cod.Za 1 razem tak samo źle.Za drugim razem wyszło tak jak w projekcie a za 3 zaczął 2 otwory dobrze a drugą parę jakieś 17 mm za blisko 1 pary.
Kod który przy każdym użyciu daje inną odległość? Jedyne co mi do głowy przychodzi to gubienie kroków podczas "przelotu" pomiędzy kółkami. Te "puste przeloty" (linie z poleceniem G0 lub G00 ) są wykonywane z wyższą prędkością niż ruchy robocze (polecenie G1, G2, G3) i - teoretycznie - jeśli konfiguracja frezarki jest błędna (ustawione zbyt wysokie prędkości lub przyśpieszenia) lub problemy mechaniczne może dochodzić do gubienia kroków (oś przemieszcza się o odległość mniejszą od zadanej). Trochę mnie to jednak dziwi bo wydawało mi się że dość łatwo to usłyszeć (przynajmniej tak jest na mojej maszynce - brzęczenie zablokowanych silników krokowych naprawdę trudno pomylić z poprawną pracą)
autor: grg12
20 cze 2015, 09:43
Forum: G-CODE - programowanie
Temat: Problem z G-CODEM
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 3200

tomcat65 pisze: Sam Lazycam'a nie używałem, ale producent gdzieś stwierdzał, że nie jest "pełnosprytny" :)
Cytat ze strony producenta:
"While Mach3 does come with LazyCam for very simple tasks, it is recommended to use a full CAM program" - ale kółka kolegi zdecydowanie nie powinny być problemem.
O ile pamiętam w dokumentacji macha jest opis poleceń g-kodu, warto też zajrzeć na stronę wikipedii i do dokumentacji linuxCNC (trzeba tylko wziąć pod uwagę że "dialekty" linuxCNC i i mach nieco się różnią - ale wychodzi to dopiero przy znacznie bardziej skomlikowanych rzeczach jak zmienne i procedury) - projekt z 4 kółkami jest w sam raz żeby poćwiczyć pisanie g-kodu "z palca".
tomcat65 pisze: A jak widać nawet kółek nie potrafi zrobić, bo nigdzie nie ma g2/g3, więc i "kółka graniaste" wychodzą.
To trochę podejrzane jest - szczególnie że kółka bardzo graniaste wyszły - pierwsze ma tylko 8 segmentów - coś mi się wydaje że w oryginalnym rysunku dxf to wcale nie były kółka tylko np. spline uformowane w kształt koła
autor: grg12
19 cze 2015, 22:00
Forum: G-CODE - programowanie
Temat: Problem z G-CODEM
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 3200

Kod który zamieściłeś to dwa "kółka graniaste" (złożone z kilku linii) o malutkiej średnicy - według linuxCNC skonfigurowanego na milimetry te dwa kółka mieszczą się w prostokącie 23x13.5mm :)
Piszesz że kółka miały być w odległości 10cm a są około 4 -> 10/4 = 2.5 podejrzanie przypomina proporcje cal/cm. Mogę się tylko domyślać że lazycam generuje kod w calach a mach chodzi w centymetrach
Co do prędkości - macha nie używam więc nie wiem co to są "te suwaki", ale zakładając że działa podobnie do linuxCNC "te suwaki" służą do ustalania szybkości kiedy sterujesz frezarką ręcznie - z klawiatury. Podczas pracy programu szybkość jest zdefiniowana z programie - w twoim kodzie jest to linia:
N40 G1 Z0.0000 F1.00

oznacza ona "zjedź na wysokość 0 z prędkością 1/minutę i ustaw ją dla następnych rozkazów" (czego "1 na minutę" zależy od ustawień - jeśli program pracuje w mm to prędkość będzie iście ślimacza :) )
autor: grg12
19 cze 2015, 10:25
Forum: G-CODE - programowanie
Temat: Problem z G-CODEM
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 3200

Uwzględniłeś średnice feza? Pokaż rysunek i g-kod.
autor: grg12
17 cze 2015, 18:33
Forum: G-CODE - programowanie
Temat: Problem z G-CODEM
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 3200

Re: Problem z G-CODEM

Pafełek pisze:z dxf2gcode podobnie plus dziwne duże koła, które frezarka odbiera jako otwory do frezowania.
Ten problem to w zasadzie klasyka - polecenia ruchu po okręgu w g-code występują w dwóch wersjach. A absolutnej - gdzie koordynaty środka są podawane względem początku układu współrzędnych i wzglednej w której pozycję środka podaje się względem aktualnej pozycji. Zarówno mach jak i dxf2cnc mogą działać w obu trybach, wystarczy ustawić w opcjach (w machu nazywa się to chyba "g3 g4 ijk mode" ).

Wróć do „Problem z G-CODEM”