Znaleziono 3 wyniki

autor: grg12
09 kwie 2013, 09:37
Forum: Elektronika CNC
Temat: zatrzymujący się/piszczący silnik
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1278

arekm pisze:w bipolar(s) potrzeba wtedy 2.1A), a wg specyfikacji przy bipolar(p) potrzeba 4.2A.
Nic cię nie zmusza do ładowania w uzwojenia prądu maksymalnego - no chyba że potrzebujesz pełnego momentu trzymjącego. A 1.25Nm przy śrubie o skoku 1mm to dużo - przy małej prędkości prędzej pogniesz MF70 niż ten silnik zatrzymasz :)
autor: grg12
08 kwie 2013, 21:52
Forum: Elektronika CNC
Temat: zatrzymujący się/piszczący silnik
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1278

arekm pisze:Dałem tam również prowizorycznie łożysko oporowe, drgania zmalały i 650mm/min posuwu przechodzi teraz poprawnie (10.8 obr/s).
Znaczy przedtem wszystko wisiało na łożyskach silnika? Nie wiem jakie tam są łożyska ale raczej nie są przeznaczone do wyłapywania sił osiowych.
W mojej zabawce (trochę większej niż MF70) chodzą silniczki SY42STH47-1684B (0.42Nm 1.68A) przy prądzie 0.8A, gwint 1.5mm/obr. zasilanie 24V - ustawienia ze stepconfa (różne wartości dla różnych osi) od 15mm/s do 20mm/s czyli od 10-13 obr/s - czyli max. obroty mamy praktycznie takie same. Twoje silniki są silniejsze więc teoretycznie powinny kręcić do wyższych obrotów - ale najprawdopodobniej podłączyłeś je w konfiguracji bipolar(s) ( z opisu tutaj - *** ) czyli uzwojenia maja sporo wyższa indukcyjność (4.4mH, moje mają 2.8mH) więc ubytek momentu z obrotami jest większy. Jeśli nie możesz zwiększyć napięcia zasilania możesz spróbować podłączyć silniki w konfiguracji bipolar(p) - będą wprawdzie dwa razy słabsze (przy tym samym prądzie) ale za to będą "szybsze" no i mniej się będą grzały. IMHO - warte wypróbowania bo "kosztuje" tylko przełączenie kabli. Druga opcja - wymienić śrubę na inną - o większym skoku ale to już dość poważna przeróbka frezarki.

*** - ups, admin nie lubi linków do konkurencyjnych forów :) - bipolar(s) to konfiguracja z szeregowo połączonymi cewkami, bipolar(p) - równoloegle
autor: grg12
08 kwie 2013, 15:11
Forum: Elektronika CNC
Temat: zatrzymujący się/piszczący silnik
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1278

Takie zachowanie jest typowe przy zbyt dużych obrotach max. w stosunku do napięciu zasilana i zbyt dużych oporach mechanicznych.
Zacznijmy od prędkości - co to są "szybsze prędkości"? Ile obr. na minutę próbujesz wyciągnąć z silnika? Jakim napięciem to zsilasz (na stronie mixpolu piszą wprawdzie że slim4 ma wbudowane trafo na 30V ale na obrazku tego nie widać). No i na koniec - odłacz przewody silnika od sterownika i spróbuj przekręcić jego oś palcami - jeśli jesteś w stanie zrobić to przez gołą oś silnika jest znakomicie, jeśli tylko przez coś grubszego (np. sprzęgło) nienajgorzej - jeśli musisz użyć kombinerek - za mocno dokręciłeś śruby :)
(silniki 1.25Nm nawet ustawione na połowę prądu powinny spokojnie wystarczyć do MF70 )

Wróć do „zatrzymujący się/piszczący silnik”