Znaleziono 3 wyniki

autor: grg12
14 sie 2016, 21:53
Forum: Elektronika CNC
Temat: Zabezpieczenie LPT, izolacja galwaniczna
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 6272

Może poszukaj w sklepie sponsora forum? (podpowiedź: http://www.akcesoria.cnc.info.pl/Opto_izolator.htm )
autor: grg12
13 sie 2016, 12:30
Forum: Elektronika CNC
Temat: Zabezpieczenie LPT, izolacja galwaniczna
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 6272

Izolacja transoptorami nie służy w tym przypadku do całkowitego rozdzielenia mas tylko zapewnienia że połączenie nie bedzie szło przez cienki przewód sygnałowy i wrażliwa elektronikę tylko solidny kabel uziemiajacy :) Pamietaj że nawet jeśli masy wszystkich urządzeń są spięte razem nie masz gwarancji że są na tym samym potencjale - przewody mają niezerową rezystancję i indukcyjność.
Jeśli na linich sygnałowych (przewód masy w kablu równoległym również liczę jako sygnałowy) masz izolacje galwaniczną masy urządzeń są połączone w "gwiazdę" - wyładowanie w urządzeniu A "spływa" przewodem uziemiajacym do punktu wspólnego i odrobinę zmienia potencjał całego urządzenia B - elektronika w urzadzeniu B nawet tego nie zauważy. Jeśli nie masz izolacji - dajesz wyladowaniu dwie drogi - spływa częściowo przez przewód uziemiajacy a częściowo po przewodach sygnałowych...
Opis jest oczywiście mocno uproszczony - czasami połączenie mas "w gwiazdę" nie wystarcza i konieczne jest użycie pełnej izolacji z zasilaniem przez trafo izolacyjne.
autor: grg12
09 lip 2010, 00:53
Forum: Elektronika CNC
Temat: Zabezpieczenie LPT, izolacja galwaniczna
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 6272

Zrobiłem izolator na LTV827 (z kart katalogowych wynika ze bardzo podobny do zastosowanego na schemacie PC847) - z dodatkowym wzmacniaczem po stronie komputera (port równoległy mojego kompa ma bardzo małą wydajność prądową) - impulsy sterujące generowane przez MACH3 niestety są zbyt krótkie - na wyjściu nie zostaje z nich praktycznie nic. Układ jest elektrycznie sprawny - wystarczy zdefiniować wyjscie "STEP" jako "DIR" i można powolutku "stepować" silnikiem zmieniając kierunek :) Kolejny optoizolator zrobiłem na (niestety znacznie droższych) HCPL2630 - ten działa bezproblemowo, LTV827 które zostały mi z pierwszego podejścia użyłem do odizolowania lini wejsciowych (E-Stop itp.). Jak ktoś chce mogę podesłać projekt płytki - tylko uwaga, płytka wymaga dodatkowego zasilania 5V od strony komputera - można je wziąć z USB albo wygenerować przy pomocy izolowanego konwertera DC/DC (np. TMR2411)
Pozdrawiam
Grzesiek

Wróć do „Zabezpieczenie LPT, izolacja galwaniczna”