Znaleziono 3 wyniki

autor: tommur
27 sty 2014, 12:37
Forum: Maszyny CNC do Obróbki Drewna
Temat: Szukam cnc do schodów drzwi okien
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 7879

Oczywiście jesli wymiar drzwi przekracza połowe pola z uwzględnieniem strefy wyjazdu/wjazdu narzędzia, to oprogramowanie z automatu nie zezwoli na odpalenie programu po drugioej stronie.

Wiercenia wiertłami Masterwood optymalizuje sam (sam dobiera wiertło do otworu - jesli takie jest w magazynku). Tutaj kolejnośc startu narzedzia definiuje sie priorytetem narzędzia (od 99 do 0). Jesli priorytet na danej płaszczyźnie dla operacji jest ten sam to obrabiarka sama wylicza najkrótszy czas i drogę wykonania operacji.

Okna i drzwi prostokatne wykonujemy tak, że przed sklejeniem idzie odzysk listwy i wszystko wewnatrz, a po sklejeniu idzie kwadratura na gotowo. niestety na stole manualnym bez automatycznego przechwytu klejonki, klejenie gotowych profili nie sprawdziło sie. Obróbka po klejeniu jest dokładniejsza wymiarowo. Nie wspominając o tym, że teraz nie interesuje mnie czy drzwi sa otw. na zewn. czy do wewnątrz. Po prostu kłade je druga strona i programik pracuje sobie ~15 minut robiąc skrzydło na gotowo.

Kolega nic nie pisze o łukach okiennych lub drzwi. Dla mnie to mordęga przy tym Camie. Najpierw łuk w cadzie i dxf na maszynę. Teraz jest już szybciej. Oczywiście łuki obrabiam po 1szt bazując zerem w połowie łuku u góry.

Dojazdy i odjazdy mogę sprametryzowac z średnica używanego narzędzia .

Problem z łukami opisze ci na PW lub maila, bo ten temat jest o czym innym. I tak naspamowalismy koledze. :oops:
autor: tommur
27 sty 2014, 11:08
Forum: Maszyny CNC do Obróbki Drewna
Temat: Szukam cnc do schodów drzwi okien
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 7879

No i tu własnie wchodzimy na głęboka wodę.
Bo najlepsze cnc z cienkim programistrą/operatorem niewiele ci da.
A obcykany programista/operator (najlepiej aby była to jedna osoba) z słabszej (uboższe oprogramowanie) i ciężej programowalnej cnc wyciągnie więcej.

Oczywiście do maszyny sprzedawca najchetniej sprzeda ci dedykowane oprogramowanie do produkcji uwaga:

1. okien - cena osobno opcjonalnie
2. drzwi - cena osobna opcjonalnie
3. schody - cena osobna opcjonalnie.

Ceny każdego z nich sa rzędu naście tysięcy euro. Ja okna i drzwi na Masterwood 4 osiowym robie standardowym oprogramowaniem (gotowe programy na elementy skrzydła pion,poziom, sł.ruch i inne mozliwości). Podobnie jest z drzwiami (po roku pracy i kolejnych typach drzwi mam juz chyba koło 300 róznych programów na drzwi).
I niestety przy drzwiach i oknach planowanie technologii wykonania i optymalizacji toru jazdy narzędzia i momentu jego wymiany jest po twojej stronie.
Ja zaczynałem 2 lata temu i technologie obróbki drzwi i okien własnie na standardowym oproigramowaniu. nie dedykowane dla okien i drzwi to mialem taki numer że mogłem pracowac tylko na 2 polach obróbczych i to naprzemiennie. Po walce z dostawca wgrali mi częsciowe oprogramowanie do zarządzania polami obróbkowymi), które jest własnie jednym z elementów opjonalnego oprogramowania do produkcji okien i drzwi. Teraz pracuje na 4 polach jednoczesnie. Czyli wrzucam elementy 1 skrzydełka (2 piony i 2 poziomy) i wyciagam je gotowe.
Co zyskałem? w przypadku obróbki na 2 polach naprzemian praca jest taka. Masz lewe i prawe pole. Maszyna wykonuje wszystkie operacje narzedziami na prawym polu na 1 elemencie, po skończeniu jedzie na pole lewe i tam pracuje, a ty na prawym wymieniasz przedmiot. Moze byc to wykorzystane przy obróbce kwadratury skrzydła drzwi na gotowo po sklejeniu. Opcja druga obróbka elementów np ramy drzwi lub okien na 4 polach. mocujesz elementy. Potem start i np piła wykonuje przycięcie wszystkich elementów na 4 polach, potem np glowica profil ramy obrabia elementy na 4 polach. Zyskujemy na czasie wymiany narzędzia (koło 15-20sek trwa kazada wymiana).
Zakup używanej cnc z oprogramowaniem. Sprawdź czy komp sterujacy działa z cnc, bo np Masterwood nie wspiera oprogramowania w maszynach kupionych z drugiej reki. cos sie wysra to pomogą, ale prosze zakupic oprogramowanie do cnc na swoja firmę.

Najlepiej kupic uzywke, która jeszcze pracuje i mozna na niej potestować.
Na dzien dzisiejszy moge powiedziec, że porównując mastewrwood /MW310L i rovera chyba C6, to oprogramowania biesse works bardziej do mnie przemawia i ma większe mozliwości programowania parametrycznego (definiowanie własnych zmiennych globalnych i lokalnych itp0. W Masterwood globalne zmienne to tylko wymiar x,Y, Z przedmiotu oraz pozycje stołu. Na dzien dzisiejszy nie udało mi sie sparametryzowac łuku okiennego, który sam sie wylicza pom podaniu X i Y, ponieważ promien jest stały i pamietany z poprzedniego łuku. W biesseworks poszlo to bez problemu. O niemieckich nie pisze bo nie pracowalem na nich.

Kupujac uzywke bez narzedzi, po twojej stronie zostanie opracowanie technologii i miejsca mocowania danego narzędzia łącznie z opisaniem go w tabelei narzedzi, co w przypadku agregatu katowego w Masterwood nie jest takie proste (oprocz opisu w magazynku, najpierw trzeba zdefiniowac agregat w opcjach maszyny, a niestety z instrukcji tego nie wyczytasz :( ). Technikowi z włoach zeszło troche zanim go opisal.
A 5 osi to nawet nie chce myśleć o programowaniu parametrycznym z uwzględnieniem ewentualnych kolizji. Oryginalne oprogramowanie częściowo uchroni cie przed kolizjami narzędzia z przyssawka lub stołem.

Acha kupując cnc uzywane koniecznie oprogramowanie na płytce ewentualne numery rejestracji produktu itp, bo moze byc problem z przeinstalowaniem oprogramowania jak padnie. A bez kompa cnc nie działa. Ewentualnie jak kupisz to najpier image całego dysku systemu do pliku.

P.S. Poczytaj moje posty o polach roboczych i sterowaniu w innych tematach. https://www.cnc.info.pl/topics59/jakie- ... htm#333095
autor: tommur
24 sty 2014, 08:47
Forum: Maszyny CNC do Obróbki Drewna
Temat: Szukam cnc do schodów drzwi okien
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 7879

Za 200 na pewno nie nowe. Jak juz to używka.
A 5-osiowe w tej cenie to na pewno nie niemieckie :).
Jesli chcesz robić okna to oprócz wyboru (stoły manual lub automatyczne) uwzględnij ilośc miejsc w magazynku.

Cnc wykaże swoje zalety bardziej przy obróbce drzwi (obrobka pozioma pod zamki, zawiasy) niz przy obróbce okien (okien wykonasz na gotowo max ~15, a pewnie okaże sie że będzie to koło 7-10). A schody to niestety nie moja branża.

Komplet głowic to koszt koło ~15tys euro. ale polskie pewnie będa tańsze.

Wróć do „Szukam cnc do schodów drzwi okien”