Znaleziono 4 wyniki

autor: satsun
04 cze 2013, 17:49
Forum: Obróbka metali
Temat: Podwozie, monocoque aluminiowy z samochodów wyścigowych.
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3284

Też uważam podobnie jak kolega tribal, koszt będzie bardzo duży. Tym bardziej jak widzę, że padają profesjonalne skrzynie do motorsportu, które jak sam napisałeś miałyby być w projekcie hobbystycznym. Błądzisz strasznie ze skrajności w skrajność. Silniki nijakie do rwd wybierasz bo pewnie się naczytałeś że B204/B234 z saaba to twarde silniki. A opcje typu silniki V8 mają się nijak do odchudzania przez monokok, jedno przeczy drugiemu. Na forum tu widziałem, tak jak i na sr jest radomski.lukasz lub jakoś tak, który budował kitcara lotusa 7.
autor: satsun
03 cze 2013, 17:33
Forum: Obróbka metali
Temat: Podwozie, monocoque aluminiowy z samochodów wyścigowych.
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3284

A mówimy tu o pojeździe typu kart, formuła, buggy, kitcar? Jaki silnik? Myślę, że dobra droga, a co do doładowania to trzeba przemyśleć i dobrać turbosprężarkę do silnika a nie od razu iść w rozmiar bo w efekcie możemy dostać dużego laga i marną charakterystykę której nie wykorzystasz. Poza tym uturbienie silnika NA to zakładając jakieś LPT, bez zmiany dołu silnika koszt rzędu 5 tys w górę, zależne czym dysponujesz.
autor: satsun
29 maja 2013, 11:46
Forum: Obróbka metali
Temat: Podwozie, monocoque aluminiowy z samochodów wyścigowych.
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3284

A co konkretnie chcesz budować i w jakim celu? Zawody czy w celach czysto hobbystycznych? Nikt nie mówi dokładnie o włóknie węglowym, ale co do ceny to nie sądzę, żeby różnica była ogromna, weź pod uwagę, że tu musisz też wykorzystać odpowiedni gatunek aluminium do budowy. Co do włókna węglowego to autoklaw wiadomo. Ogólnie wydaje mi się, że lepiej zainwestować trochę w napęd niż redukować masę aż do oporu. A przestrzenna rama ze stali oraz zastosowanie laminatów z włókna szklanego powinno rozwiązać Twój problem masy w stopniu wystarczającym. A co do mocowania silnika na jednej ścianie to moim zdaniem nie wypali, raczej trzeba skorzystać z profili i wzmocnić to jakoś tym bardziej, że w pobliżu będziesz miał zawieszenie a tu już masz znaczne zmienne naprężenia. Ogólnie uderzaj na fora, o których wspomniałem w poprzednim poście.
autor: satsun
29 maja 2013, 00:16
Forum: Obróbka metali
Temat: Podwozie, monocoque aluminiowy z samochodów wyścigowych.
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3284

Sam musisz wszystkiego szukać, ale wypadałoby najpierw zacząć od pytania czy aż tak Ci to potrzebne i do czego?
Jeśli aż tak bardzo interesuje Cię temat i masz worek pieniędzy to szukaj na forach typu f1technical, eng-tips i innych, gdzie jest ogrom kompetentnych ludzi, którzy mogą dać namiary lub udostępnić na ciekawe informacje.
Wibracje od silników to raczej pomijalny temat, większość silników nie generuje ich aż takich aby mogły czemuś szkodzić, silniki typu V chodzą bardzo równo a rzędówki często maja wałki wyrównoważające, choć w motorsporcie z reguły się je wywala.
Zrobienie takiego monokoku to nie tylko czas potrzebny na wykonanie, który może być niewielki, ale także jego projekt. Chodzi o to aby zbudować taką konstrukcję, która będzie bezpieczna, sztywna, wytrzymała i w razie wypadku poskłada się przewidywalnie i spełni swoje zadanie a nie tylko będzie fajnie wyglądać i nazywać się monokokiem. Skoro celujesz w coś lekkiego więc pewnie prędkości też nie będą małe a tu już warto położyć duży nacisk na bezpieczeństwo Obecnie stosuje się struktury plastra miodu, kompozyty i tym tematem chyba lepiej się zainteresować.

Ogólnie to temat raczej ciężki i nieopłacalny, na racingforum kiedyś był poruszany temat rekonstrukcji monokoku do formuły estonia, jak poszukasz to znajdziesz zdjęcia, na obecną chwilę nie mam pojęcia jak to się ma ale nie słyszałem aby coś się działo.

Tu masz pierwszy lepszy link z googla http://www.ten-tenths.com/forum/showthread.php?t=114716
i polecam drugi post, który mówi o wielu wadach tego rozwiązania.
Tu jakaś książka gdzie wspomniane coś o tym temacie: http://books.google.pl/books?id=cym6_H4 ... lu&f=false

Wróć do „Podwozie, monocoque aluminiowy z samochodów wyścigowych.”