Znaleziono 2 wyniki

autor: pdasiek
11 sie 2015, 11:15
Forum: Na luzie
Temat: Dział kontroli jakości - ISO 9001 - pytanie
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 2862

dziękuje panowie za podjęcie dyskusji,
odniosę się do wypowiedzi:
Przykład bzdury w ISO. Jeśli używasz sprawdzianów szczękowych, to musisz je sprawdzać np. co rok, mimo że w tym czasie były użyte np. 10 razy. Nie, podobnie jak na przegląd z samochodem, z tym sprawdzianem musisz jechać do certyfikowanej jednostki, nie ważne, że masz np. płytki wzorcowe, to musi "fachowiec" sprawdzić, ty nie potrafisz, mimo że praktykę i wykształcenie masz niejednokrotnie większe niż metrolog w takim laboratorium pomiarowym.
A teraz cytat z normy ISO 9001
7.6 Tam, gdzie niezbędne jest zapewnienie wiarygodnych wyników, wyposażenie pomiarowe należy wzorcować i/lub sprawdzać w ustalonych odstępach czasu lub przed użyciem w odniesieniu do wzorców jednostek miary powiązanych z międzynarodowymi lub państwowymi wzorcami jednostek miary."
Pada słowo sprawdzać, czy do sprawdzania potrzebny jest kurs\certyfikat etc?
Dużo rozmawiałem na ten temat z doświadczonymi pracownikami ds jakości, i oni często tłumaczą że większość sprawdzianów poddają kontroli "wewnątrzzakładowej" - np. w przypadku dorabianych sprawdzianów, które sa wydawane w celach produkcyjnych. Bronią się tym że mają np płytki z certyfikatem, a mikrometry np nie mają corocznego wzorcowania w Głównym urzędzie miar, tylko są ustawiane wewnętrznie przez pracownika kontroli na certyfikowane płytki, tworza protokół z takiego wzorcowania, drukują, wrzucają w Księge Jakości i udostępniają firmą które przyjeżdżają na Audity.

Teraz trzeba się zastanowić nad taką sprawą jaka była tu opisywana. Czemu służy ISO? Jeżeli temu że mam 3 razy używany sprawdzian do gwintów np M14x1.25 dawać do wzorcowania gdzie wzorcowanie kosztuje tyle co sprawdzian, a wiem że jest on dobry, to po co go wzorcować? Co innego w przypadku sprawdzianu popularnego jak np M10.
Druga sprawa że posiadając płytki, i urządzenia pomiarowe jak Pasametry, mikrometry do gwintów itp, jestem w stanie sprawdzić "prawie" tak samo dobrze te urządzenia jak główny urząd miar.

Szkoda że Klienci często przy audicie próbują mi wmówić że Wzorcowanie jest konieczne aby utrzymać jakość itp, jak ja doskonale wiem że żeby ta jakość była zapewniona to potrzeba zdrowego rozsądku a nie ISO!, Owszem stosując się do ISO zapewnie tą jakość ale wydam na wzorcowanie rocznie 18.000 zł przy danym stanie magazynowym urządzeń pomiarowych.
autor: pdasiek
06 sie 2015, 06:21
Forum: Na luzie
Temat: Dział kontroli jakości - ISO 9001 - pytanie
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 2862

Dział kontroli jakości - ISO 9001 - pytanie

Panowie mam pytanie odnośnie innego działu niż obróbka skrawaniem ale część z was pewnie może mi pomóc.

Ostatnio przeniosłem się z działu produkcyjnego na dział kontroli, firma posiada ISO 9001. Ostatnio mieliśmy audit wewnętrzny dużej korporacji i nie spodobało im się brak ewidencji dorobionych przez nas sprawdzianów tłoczkowych (np 28h7, 30f7) oraz zaczęli się pytać kiedy ostatnio było wzorcowane sprawdziany np. trzpieniowe do gwintów, oczkowe do gwintów. Dostaliśmy kilka tygodni aby tą sprawę wyprostować.

I tutaj moje pytania:
1. Wszystkie sprawdziany które są wydawane do użytku powinienem teraz wysłać do "Głównego urzędu miar" celem wzorcowania?

2. Czy sprawdziany dorobione przez nas mogę odpowiednio oznaczyć, pomierzyć pasametrem (stosując I klase płytek wzorcowych) w warunkach do tego przeznaczonych (odpowiednia temperatura itp) i samemu zrobić ewidencje tych sprawdzianów na podstawie protokołów pomiarowych? Zawsze mogę im powiedzieć że otwory mierzę suwmiarką która posiada certyfikat a sprawdziany służą w celach "pomocniczych"?

Jak to wygląda u was w firmach?

W tej chwili posiadam na stanie około 90 sprawdzianów, zakładając że wzorcowanie to koszt około 50% ceny nowego sprawdzianu, to wydatek rzędu kilknastu\kilkudziesięciu tyś zł. (posiadamy wiele sprawdzianów nietypowych jak 36x1.5 LH który np kosztuje ~1000 zł)

Wróć do „Dział kontroli jakości - ISO 9001 - pytanie”