Do testów wykorzystałem MAGNUM , taki , zwykły chińczyk , po zderzeniu z widłakiem i naprawie. Ale działający,
Założyłem sobie taki cel , że muszę mieć łatwość przeprogramowania urządzenia bez konieczności wysyłki do mnie. Muszę mieć czytelność wszystkich parametrów z łatwą rozbudową.
Więc że dożo już wypuściłem urządzeń na LOGO ( nie że warunkuję to tylko do urządzeń Siemensa , bo trafiło to do mnie przypadkiem ) zbudowałem AVC ( THC ) na nim w remontowanej maszynie i również zrobiłem pomiar wysokości dla 2 szt. palników gazowych.
Po trzech latach , była potrzeba zrobić też marker.
Wiec na testy wykorzystałem źródło , palnik 141 , dodatkowy zawór gazowy , reduktor i kilka drobiazgów do pneumatyki.
Zawór ze źródła jest wyjęty i pracuje na zewnątrz. Wyjście zaworu jest spięte razem z wyjściem gazu tnącego ale każde z tych wyjść dostało zawór zwrotny. na wejścia sa podpięte
1. Powietrze - ciśnienie właściwe do tnącego zadawane reduktorem
2. Argon - ciśnienie właściwe do markowania zadawane reduktorem
Cała logiką steruje wspomniane LOGO 8. Jednak trzeba było pamiętać o tym że przełączanie między gazami , to nie tylko wybór gazu ale i czyszczenie instalacji. Obliczone zostało do długości przewodu.
Dlaczego

Gdy pozostanie w przewodzie powietrze i włączy się markowanie argonem , to za nim on przeleci przez przewód i go oczyści z powietrza , to najpierw zacznie ciąć palnik a później żłobić i dopiero markować. Ktoś powie że można założyć zawory przy samym palniku. Tak , ma rację , można ale to zwiększy koszty o układ miękkiego przebicia. Przy palniku będzie uderzenie powietrza w materiał i tym samym szybsze zdecydowanie niszczenie dyszy a przy markerze duża „kropka”.
Długość przewodu , to miękki start przebicia i rozpoczęcia markowania.
Sterowanie z zaworów przeniesione zostało do LOGO , tam ustalone sekwencje pracy i parametry dla AVC ( THC ) .
Można tez dorzucić jeszcze jeden zawór by większym ciśnieniem argonu przyśpieszyć czyszczenie przewodu. Dla powietrza nie ma takiej potrzeby.
To tak w skrócie opisuje jak można samemu nawet wykonać profesjonalną automatykę do markowania.
Mając czasami więcej wolnego czasu ( mało się go trafia ) , zbudowałem całą logikę dla palnika plazmowego i dwóch gazowych na logo. Był tam pomiar AVC i palników gazowych. Ale samo LOGO to nie element końcowy. Do tego doszły układy wzmacniaczy pojemnościowych do palników ( kiedyś dałem na forum schematy , ale nie spotkały się z zainteresowaniem bo koszt budowy był w kwocie ok. 50zł , wiec jak to stwierdzono że za te pieniądze to nie będzie działać a działa i to naprawdę dobrze) , doszły dzielniki napięcia z dławieniem HF-u i oryginalny wyświetlacz do LOGO by przyciskami móc zmieniać nastawy.
Koszt nie jest mały. To racja a do tego dochodzą moduły rozszerzeń dla wejść analogowych. Ale działa poprawnie , mam zdalny dostęp do CNC i logiki gdzie za pomocą netu mogę szybko zdiagnozować , coś poprawić na maszynie lub wgrać nowy program.