Znaleziono 10 wyników

autor: cnccad
28 maja 2017, 12:20
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Trasowanie plazmowe, a wiertarka
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 2734

Dziś niedziela , więc jest czas opisać moje urządzenie.
Do testów wykorzystałem MAGNUM , taki , zwykły chińczyk , po zderzeniu z widłakiem i naprawie. Ale działający,
Założyłem sobie taki cel , że muszę mieć łatwość przeprogramowania urządzenia bez konieczności wysyłki do mnie. Muszę mieć czytelność wszystkich parametrów z łatwą rozbudową.
Więc że dożo już wypuściłem urządzeń na LOGO ( nie że warunkuję to tylko do urządzeń Siemensa , bo trafiło to do mnie przypadkiem ) zbudowałem AVC ( THC ) na nim w remontowanej maszynie i również zrobiłem pomiar wysokości dla 2 szt. palników gazowych.
Po trzech latach , była potrzeba zrobić też marker.
Wiec na testy wykorzystałem źródło , palnik 141 , dodatkowy zawór gazowy , reduktor i kilka drobiazgów do pneumatyki.
Zawór ze źródła jest wyjęty i pracuje na zewnątrz. Wyjście zaworu jest spięte razem z wyjściem gazu tnącego ale każde z tych wyjść dostało zawór zwrotny. na wejścia sa podpięte
1. Powietrze - ciśnienie właściwe do tnącego zadawane reduktorem
2. Argon - ciśnienie właściwe do markowania zadawane reduktorem
Cała logiką steruje wspomniane LOGO 8. Jednak trzeba było pamiętać o tym że przełączanie między gazami , to nie tylko wybór gazu ale i czyszczenie instalacji. Obliczone zostało do długości przewodu.
Dlaczego :?:
Gdy pozostanie w przewodzie powietrze i włączy się markowanie argonem , to za nim on przeleci przez przewód i go oczyści z powietrza , to najpierw zacznie ciąć palnik a później żłobić i dopiero markować. Ktoś powie że można założyć zawory przy samym palniku. Tak , ma rację , można ale to zwiększy koszty o układ miękkiego przebicia. Przy palniku będzie uderzenie powietrza w materiał i tym samym szybsze zdecydowanie niszczenie dyszy a przy markerze duża „kropka”.
Długość przewodu , to miękki start przebicia i rozpoczęcia markowania.
Sterowanie z zaworów przeniesione zostało do LOGO , tam ustalone sekwencje pracy i parametry dla AVC ( THC ) .
Można tez dorzucić jeszcze jeden zawór by większym ciśnieniem argonu przyśpieszyć czyszczenie przewodu. Dla powietrza nie ma takiej potrzeby.
To tak w skrócie opisuje jak można samemu nawet wykonać profesjonalną automatykę do markowania.
Mając czasami więcej wolnego czasu ( mało się go trafia ) , zbudowałem całą logikę dla palnika plazmowego i dwóch gazowych na logo. Był tam pomiar AVC i palników gazowych. Ale samo LOGO to nie element końcowy. Do tego doszły układy wzmacniaczy pojemnościowych do palników ( kiedyś dałem na forum schematy , ale nie spotkały się z zainteresowaniem bo koszt budowy był w kwocie ok. 50zł , wiec jak to stwierdzono że za te pieniądze to nie będzie działać a działa i to naprawdę dobrze) , doszły dzielniki napięcia z dławieniem HF-u i oryginalny wyświetlacz do LOGO by przyciskami móc zmieniać nastawy.
Koszt nie jest mały. To racja a do tego dochodzą moduły rozszerzeń dla wejść analogowych. Ale działa poprawnie , mam zdalny dostęp do CNC i logiki gdzie za pomocą netu mogę szybko zdiagnozować , coś poprawić na maszynie lub wgrać nowy program.
autor: cnccad
24 maja 2017, 07:44
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Trasowanie plazmowe, a wiertarka
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 2734

P80 , to zwykły badziewny w sumie palnik. Ale ja widziałem nie jednokrotnie go w akcji i trzeba przyznać że jest jak na swoja półkę wyjątkowo dobry.
Wydaje się mi że ta jego badziewność jest tu właśnie tym plusem. Jest prosty , łatwy w konserwacji , z dobrze dobranymi strefami buforowymi gazu i co najważniejsze , to posiada zdecydowaną powtarzalność w produkcji. Trafimet już tak nie jest wykonywany , choć jest półkę wyżej.
Można P80 polecić do tanich maszyn.
autor: cnccad
22 maja 2017, 10:11
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Trasowanie plazmowe, a wiertarka
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 2734

I Tobie kol. dudziak4 również przyznaję rację.
Ale dlatego tak napisałem , by się ktoś z czytających nie rozpędził za mocno a później nie wieszał na nas psów.
Tylko to napisałem pod tym względem. Trasowanie , markowanie , bardzo podobne rzeczy ale różnica jest.

Ja postaram się dziś opisać jak ja to w kilku testowych urządzeniach zrobiłem. Może nasz kolega Prokopcio opracuje taki sterownik. ja swoje robię na LOGO 8 i działają rewelacyjnie.
Nie że chwalę swoje , ale LOGO Siemensa jest bardzo stabilne i dlatego testy zacząłem z THC robić na nim a od dwóch lat testowałem z markerem na źródle MAGNUM CUT70.
Oczywiście , koszt większy ale i urządzenie stabilne i można je z łatwością przystosowywać do innych rozwiązań jak ktoś zna programowanie LOGO.
W sprzedaży nie mam tego jak by kogoś interesowało. Może się pojawi , ale póki co montuje to tylko w urządzeniach ( maszynach ) mojej produkcji lub tam gdzie robię retrofity.
autor: cnccad
22 maja 2017, 07:16
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Trasowanie plazmowe, a wiertarka
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 2734

InzSpawalnik pisze:
Cnccad: wiercenie na maszynach typu ploter napewno powoduje problemy zwiazane ze sztywnoscia maszyny i lwestia podparcia materialu. Natomiast jest cala rodzina maszyn cnc ktora sluzy do wiercenia profili, dwuteowniki itp. tzw linie do ciecia i wiercenia.

Odnosnie samego wiercenia - jak problemem sa duze odksztalcenia w kierunku osi wiertla to mozna sie zastanowic nad wiertlami trepanacyjnymi.
No a ja myślałem że wiercenie zatrzymało się na korbce.
Czytaj ze zrozumieniem kolego i myśl co piszesz. To ułatwi komunikację i nie będzie zaniżało poziomu forum.
To że są przeróżne urządzenia do wiercenia , to bardzo dobrze wiemy. Ale nadal jesteś w dziale :

cnc.info.pl - FORUM CNC Strona Główna » MASZYNY » Przecinarka plazmowa, gazowa » Trasowanie plazmowe, a wiertarka

nic się nie zmieniło.

Panowie , co do markowania.
To co opisujecie , to nie ma nic wspólnego z markowaniem. To jest żłobienie plazmowe. Owszem , ono znakuje a właściwie zostawia ślad ale i też jest krawędź utwardzana a szczególnie wtedy jak się robi to powietrzem.
Argon , uniemożliwi cięcie i wówczas można mówić o jakimś minimum markowania. Oczywiście prąd też nie powinien być większy niż 25A, to pozwoli zostawić wyraźny ślad.

Podpowiem wam tak , że można zrobić taką "małą" adaptację źródła MAGNUM , SHERMAN itp. żeby służyło jako marker. Ale musi być do tego odpowiednia logika która za steruje całością. natomiast nawiercanie jest naprawdę ok. Nie wiercenie , a nawiercanie.
Palnik się nie zmienia.
autor: cnccad
18 maja 2017, 22:10
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Trasowanie plazmowe, a wiertarka
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 2734

:wink: wiem , wiem. Ale rozmawiam , szanuję a pośmiać się lubię :grin:
Łykać tego nie będę, gdyż trochę już maszyn poznałem. Nie jestem alfą i omegą ale lepiej coś jak sie wie sprostować niż kogoś wpuścić na minę.
autor: cnccad
18 maja 2017, 21:57
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Trasowanie plazmowe, a wiertarka
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 2734

InzSpawalnik pisze:CncCad : akurat masz racje, wiercilem na maszynie dedykowanej do wiercenia i to dwuteownikow a nie blach, ale robilem na niej pakiety plaskownikow.
Akurat mam rację :?:
Dla przypomnienia :
cnc.info.pl - FORUM CNC Strona Główna » MASZYNY » Przecinarka plazmowa, gazowa » Trasowanie plazmowe, a wiertarka

Jesteśmy w dziale przecinarka plazmowa. Nie wiertarka czy obróbka i jak się to nazywa.
Ale wracając do tematu, to wiertarki stosowane w maszynach tnących termicznie, oś Z mają sterowaną pneumatycznie. Więc każde przejście wiertła przez materiał wiąże się z częstym dość silnym szarpnięciem nie wspominając o tym że w przypadku trochę tępego wiertła maszyna zacznie się "unosić". Zdecydowana większość producentów odeszła od stosowania śrub pociągowych. Powód to czas , dodatkowy koszt , waga itd.
Osobiście sugeruję tylko nawiertywanie. Czyli obwiercić w "koło" element, wyciąć go i znów obwiercić i wyciąć i tak do końca.
To się sprawdzi. Ale wiercenie odradzam. A pozycjonowanie nawiertów będzie na tyle dokładne na ile dokładna i sztywna jest maszyna z wiertarką. A przy okazji nie będzie potrzeby stosowania chłodziwa.
autor: cnccad
18 maja 2017, 06:31
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Trasowanie plazmowe, a wiertarka
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 2734

no właśnie :) . Marka Lidl ...

ech, 30lat robię przy takich maszynach i owszem , są które wiercą ale wiertło na maszynie o wzmocnionej konstrukcji nie mogło być większe jak 15....18mm . To już te wzmocnienie było dość powazne.
he, a tu 40mm :?:
Jaki to był rodzaj mocowania płyty na stole :?:
Jaki to był rodzaj żebrowania stołu :?:
Jak była płyta poziomowana :?: ( w końcu i 50mm blachę wiercili )
Mogę zasypać pytaniami. Ale to po odpowiedzi na te podstawowe.

Ta maszyna poniżej miała wiertarkę. Portal waży ok 6 ton. Jest wzmacniany


Obrazek


Ona potrafiła wiercić Fi 15mm, pod warunkiem że najpierw obwierciła , koniecznie duzy ( ok 6m2 ) blachę która była szczepiona do stołu i ręcznie wypoziomowana by otwór był idealnie w pionie.
A w innym przypadku , tylko się nawiertywało. Każde przejście wiertłem na wylot, gdy weszło na ruszt powodował zniszczenie wiertła lub przesuniecie materiału. Wiec nie wieżę w to "takie cuda". Po za tym , ile musi ważyć suport i jakie to musi być "bydle" by wiercić w stali wiertłem Fi40mm :?:

Co , zamiast palnika powiesili na maszynie "kawałek" propieniówki :?:
autor: cnccad
17 maja 2017, 22:53
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Trasowanie plazmowe, a wiertarka
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 2734

InzSpawalnik pisze:Istnieje mozliwosc wiercenia bez wstepnego trasowania i bez nawiercania mniejszym wiertlem. Wszystko zalezy od sposobu naostrzenia wiertla i parametrow docisku i predkosci obrotowej.
Kazde wiertlo mozna w zasadzie tak naostrzyc ( kazde dobrego producenta ), kobaltowe nadaja sie najlepiej. Osobiscie wiercilem wiertlem 40mm w S355 grubosc do 50mm bez ani trasowania ani pilota. Oszczednosc czasu.
Robiłeś to na maszynie do cięcia :?: 40mm wiertłem :?:
Jaka to maszyna :?:
autor: cnccad
14 maja 2017, 22:29
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Trasowanie plazmowe, a wiertarka
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 2734

korzystając z funkcji marker, nie zrobisz głębokiego śladu a przynajmniej się nie powinien dać zrobić.
Wiertło 4...5mm to problemu nie ma. Zaznaczy dość dobrze miejsce finalnego odwiertu.
Prąd przy markowaniu argonem jest max 20A. Wiec jak wiadomo , samym argonem nie da rady ciąć ale dobrze znakuje powierzchnię. trochę wyżłobi , ale nie za wiele.

Linie gięcia , napisy to dość fajnie wychodzą markerem pneumatycznym. Kiedyś zbudowałem markera rotacyjnego. Znakował otwory nawiertakiem a po obrocie markerem pneumatycznym. Pracował z BURNY 10.
autor: cnccad
14 maja 2017, 20:31
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Trasowanie plazmowe, a wiertarka
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 2734

hm , ciężkie pytanie by można powiedzieć że 100% pewne.
Tak , da się wiercić nawet wiertłem 10mm po trasowaniu plazmowym.
Ale ...
dużo to zależy od palnika i gazu jakim trasujesz.
Najlepiej wychodzi w przypadku stali to gaz argon. Jednak szerokość linii trasowanej może być różna. Może mieć 1mm a może mieć 5mm i tu ciężko mówić o precyzji.
Sterownik , ważny ale on Ci nie zapewni precyzji linii a tylko precyzje pozycjonowania narzędzia.
jak też dobrze pamiętam jest funkcyjnie doposażony o inne narzędzia. Mogę się mylić , ale tak mi coś świta w pamięci.
W znanych mi dość dobrze sterowaniach BURNY , aktualnie Lincoln Electric lub Power Automation , sprawdzają się obie funkcje jak wiercenie czy trasowanie. Jednak wiercenie na standardowej maszynie wiertłem powyżej 8mm wiąże się z wnoszeniem naprężeń w maszynę , powodując np. uszkodzenie lub przyspieszone zużycie torowiska , łożyskowania. Do takich celów jak wiercenie , stosuje sie maszyny o podwyższonej wytrzymałości.

Wróć do „Trasowanie plazmowe, a wiertarka”