to tylko teoria. Praktyka jest inna.qset pisze:Witam
Nie jest konieczny pomiar napięcia łuku spawalniczego bo urządzenia do metody MIG MAG posiadają charakterystykę stało napięciową - zasada samoregulacji długości łuku. W systemach zmechanizowanych bądź też zrobotyzowanych wysokość palnika lub korektę toru jazdy palnika koryguje się przez czujniki kontaktowe lub bezkontaktowo - laser. W najprostszych rozwiązaniach występują rolki prowadzące - wszystko zależy od kształtu i rodzaju wykonywanego złącza spawanego.
Pozdrawiam
Mianowicie ...
Robot , to urządzenie do spawanie wielkoseryjnego. Jednostkowe spawanie jest po prostu nie opłacalne.
Stało napięciowość występuje w każdej spawarce podobnie jak i plazmie. Ale podnosząca się blacha pod wpływem temperatury ( odkształcenia ) spowoduje wzrost prądu i spadek napięcia w jakimś zakresie , po czym "zaklejenie" końcówki prądowej.
To powszechnie jest rozwiązane przy np. robotach w ten sposób że najpierw ustala się przed takim wielkoseryjnym procesem tak zwany WPS.
Co to takiego ten WPS

Wstępne Parametry Spawania
I one jako technologia do zautomatyzowanego spawania określają w jaki sposób należy spawać. To może być np. określenie kolejności szczepów , ich miejsc , kolejności spawów , ich długości i oczywiście samych parametrów łuku , czyli prądu i napięcia o ile jest możliwość regulacji napięcia.
Technolog tworzący WPS , bez problemu potrafi określić jakie i gdzie będą naprężenia wnoszone do spawanego elementu i jak długo ( długość spoiny ) należy dany odcinek spawać.
Przy spawaniu np. obwodowym , czy też prostoliniowym ( czyli w jednej osi ) nie ma potrzeby stosowania czujników. One sa tylko dodatkowym komfortem. Wówczas wystarczają czujniki ( palec ) tensometryczne. Są proste , skuteczne i najmniej zawodne.
Ale mają też swoje wady. Ich czułość zależy przede-wszystkim od temperatury otoczenia i tu przy spawaniu dużymi prądami stosuje się dodatkowe chłodzenie , by tensometr pod wpływem ciepła nie zaczął uciekać gdzieś na boki , w górę , w dół ...
Przy robotyzacji , to nie ma praktycznego zastosowania. Robot , czy też i jakiś ploter ma za dużo zmiennych i cała automatyka po prostu by szalała gdyż ciężko by było ustalić parametry spawania i oddziaływanie ich na czujniki.