im grubsza blacha tym średnica otworu w dyszy musi być większa.
czyli ...
0,9 mm
1,1 mm
1,4 mm
to są średnice otworów. Prąd w górę to średnica też w górę.
"sanki" , to ułatwia zachowanie stałej odległości dyszy od materiału i zmniejsza ryzyko uszkodzenia dyszy i zniszczenia palnika.
Dlaczego ??
Dysza jest wykonana z przewodnika jakim jest miedź. Jego dotknięcie podczas cięcia stali ciętej spowoduje przewodzenie łuku przez dyszę i zamiast się łuk palić po między elektrodą a materiałem zaczyna sie palić między elektrodą a dyszą co w konsekwencji prowadzi uszkodzenia dyszy a w skrajnych przypadkach zniszczenia palnika.
I ...
Tu często nie wprawni serwisanci szukają przyczyn uszkodzenia się palnika sądząc że palnik jest wadliwej konstrukcji lub problem jest w źródle.
A problemem jest obsługa
Dysza wykonana z miedzi na wskutek wypalenia sie dyszy potrafi wytopić palnik , który jest z mosiądzu. I taki serwisant "łyka" to że operator mu mówi że co jakiś czas się takiego dzieje.
W instrukcji powinno być opisane jak wygląda zużyty element.
Przyjrzyj sie nowym elementom. Elektroda nie powinna mieć więcej wypalonego rdzenia ( środka ) ja 1,5mm a dysza ... no cóż jak się zrobi otwór "jajowaty" strumień plazmy będzie się załamywał , będzie nie regularna , albo inny niż przy nowej dyszy to można uznać że dysza jest do wymiany. Oczywiście jak na nie regularność plazmy nie ma coś innego wpływu.
szybkość ciecia też ma wpływ na jakość ale za zwyczaj palniki plazmowe powietrzne nie "błyskają" jakością powierzchni.
Dysze zużywają sie w plazmach szybko , trochę wolniej elektrody a dyfuzory gazu najwolniej.