Znaleziono 2 wyniki

autor: qset
25 mar 2015, 14:14
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Automatyzacja spawania MIG
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 3211

Witam
Zasada samoregulacji długości łuku to nie tylko teoria - taka jest fizyka.
Co do synergi to sama w sobie nie jest samoregulacją parametrów spawania. Urządzenie bazuje na danych zapisanych w pamięci zazwyczaj są parametry w funkcji prędkości podawania drutu. Spawacz musi podać rodzaj i średnicę drutu, rodzaj gazu osłonowego oraz ustawić ustawić prędkość podawania drutu. Urządzenie na podstawie programu wystawia grubość spawanego elementu, napięcie, dynamikę (o wiele więcej parametrów w pulsie), które można jeszcze korygować. Kiedyś były próby tzw. quasi synergi nawet w zwykłych heblach (skokowa regulacja napięcia). Układ regulacji prędkości podawania drutu miał informację o położeniu przełącznika regulacji napięcia i na podstawie tego wystawiał prędkość i ewentualnie podpowiedź o doborze odczepu indukcyjności obwodu spawalniczego. Tu również była możliwość korekty. Urządzenia okazały się zbyt drogie, a każda zmiana drutu i gazu(inny producent) wiązała się ze zmianą ustawienia korekty czyli spawacz i tak musiał za każdym razem ustawiać urządzenie.
Swego czasu Esab wypuścił urządzenia z tzw. funkcją QSET , tu można mówić o samoregulacji parametrów spawania. Spawacz wystawiał tylko prędkość podawania drutu (nie podawał rodzaju i średnicy drutu oraz rodzaju gazu). Urządzenie ma szybki układ pomiaru napięcia łuku na podstawie tego dobiera parametry spawania. Jedyny minus tej funkcji to to że pracuje tylko w zakresie łyku zwarciowego(później proces staje się zbyt dynamiczny)
Pozdrawiam
autor: qset
20 mar 2015, 10:07
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Automatyzacja spawania MIG
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 3211

Witam
Nie jest konieczny pomiar napięcia łuku spawalniczego bo urządzenia do metody MIG MAG posiadają charakterystykę stało napięciową - zasada samoregulacji długości łuku. W systemach zmechanizowanych bądź też zrobotyzowanych wysokość palnika lub korektę toru jazdy palnika koryguje się przez czujniki kontaktowe lub bezkontaktowo - laser. W najprostszych rozwiązaniach występują rolki prowadzące - wszystko zależy od kształtu i rodzaju wykonywanego złącza spawanego.

Pozdrawiam

Wróć do „Automatyzacja spawania MIG”