Znaleziono 3 wyniki

autor: haloon
15 sty 2015, 16:03
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 800x500x400mm, konstrukcja stalowa, ruchomy stół
Odpowiedzi: 62
Odsłony: 19613

Ciekawi mnie zamocowanie blachy pod blok silnika osi Z? Od przodu nie wygląda to optymistycznie. Poza tym maszyna wygląda na bardzo schludnie wykonaną.
autor: haloon
19 maja 2014, 01:15
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 800x500x400mm, konstrukcja stalowa, ruchomy stół
Odpowiedzi: 62
Odsłony: 19613

Dudi1203 pisze: Nawet przy liniowej charakterystyce przy źle dobranym pid może dojść do wzbudzania. Praktyka pokazuje, ze roznice o ktorych mowisz są tak niewielkie (przynajmniej dla przeciwwag pneumatycznych), że można je pominąć. Regulatora i tak nie stroisz na granicy wzbudzenia tylko z pewnym zapasem.
Co do doboru serw dodam jeszcze, że na zetce należy sie szczegolnie skupić. Trzeba tak dobrać moment serwa aby jego stałe obciążenie nie przekraczało 0,6 momentu nominalnego. Chodzi o termike pracy silnika - nie powinna istniec sytuacja stałego obciążenia pełnym momentem.
Przy przeciwwagach pneumatycznych faktycznie - ze względu na często dużą pojemność układu zmiany charakterystyki są do pominięcia. Chodziło mi jednak o zwykłą sprężynę naciągową. Przy górnym położeniu Z równoważy tyle co nic - jedynie napięcie własne. Przy drugim skrajnym położeniu może to być siła nawet kilkaset N. Czy istnieją serwowzmacniacze o możliwości ustawienia pid gdzie jeden człon jest np. progresywny?

Z tym 0,6 to jak rozumiem że chodzi o moment potrzebny do równoważenia ciężaru własnego zetki. Poprawcie mnie jeśli źle myślę.
autor: haloon
18 maja 2014, 20:42
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 800x500x400mm, konstrukcja stalowa, ruchomy stół
Odpowiedzi: 62
Odsłony: 19613

@lukasz_

Sama konstrukcja robi spore wrażenie. W jaki sposób będzie zbudowana zetka? Przy 400mm przejazdu jest narażona na spore drgania w najniższej pozycji.

@Dudi1203

Wszystko bardzo ładnie wyjaśnione. Korzystając z okazji chciałbym się zapytać co się dzieje z regulatorem serwowzmacniacza osi Z, gdy ciężar tej osi jest kompensowany np. sprężyną, czyli elementem o nieliniowej charakterystyce pracy. Czy w skrajnym przypadku może dojść do wzbudzenia się takiego układu? W jaki sposób również wystroić taki układ? Przyjąć środkowy zakres pracy osi?

Wróć do „800x500x400mm, konstrukcja stalowa, ruchomy stół”