Znaleziono 2 wyniki

autor: Arco
13 lis 2020, 09:49
Forum: Obróbka metali
Temat: Kompensacja enkodera przy toczeniu gwintu?
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 753

Re: Kompensacja enkodera przy toczeniu gwintu?

Dzięki wielkie za odpowiedzi.
Staram się zawsze w punkcie wyjścia mieć rowek (jak na konwencjonalnych), by narzędzie nie zatrzymywało się w materiale. Maszyna synchronizuje się, ale jak już wspomniałem pracuje na maksymalnych możliwych synchronizacjach - sam posuw nie jest problemem, bo maksymalnie mam 12m/min na G0, gorzej z przeliczeniem tego na obroty. Metodą prób i błędów udało się wyciągnąć te wyciągnąć te 190rpm.

Jeśli natomiast chodzi o opory - enkoder mam na pasku, napęd oczywiście też. w związku z czym widzę na wyświetlaczu, że obroty spadają np. z 90 na 84, a ze 190 na 175/180 po koniec toczenia pojedynczego przejścia. Często (czasem udaje mi się bardziej dograć parametry) widać, że trapez na początku jest ładny i szeroki, a pod koniec już nieco węższy.

Jeśli natomiast chodzi o kąty, to jeśli chodzi o płytkę podporową, to mam specjalnie ściągnięte +4,5 (wedle matematyki powinienem mieć około 5,1), ale powiem szczerze, że w moim wypadku nie zauważyłem większej różnicy między wykonaniem zgodnym ze sztuką vs niezgodnym. Chyba, że chodziło o kąty ustawienia samego noża, bo nad tym też się zastanawiałem i testowałem. Macie może jakieś patenty/materiały jak na cnc ustawiać noż? Teoretycznie każdy ma tolerancje ustawienia około 15 stopni, więc jest co kombinować.
autor: Arco
13 lis 2020, 00:25
Forum: Obróbka metali
Temat: Kompensacja enkodera przy toczeniu gwintu?
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 753

Kompensacja enkodera przy toczeniu gwintu?

Cześć,
Poszperałem na forum i w sumie nie ma podobnego tematu. Mam do Was pytanie, przy toczeniu gwintów o dużym skoku (25/30/35mm/obr) z racji na stosunek obrotów do posuwu, przez enkoder który nie daje rady narzędzie pracuje na 30-50%Vc. Co za tym idzie, wiór jest jaki jest i zwiększające się opory powodują zwolnienie obrotów o 5/10% na końcach nitek, co przy gwintach jest dość tragiczne. Oczywiście zmniejszanie ap i zwalnianie obrotów trochę pomoże, ale niemiłosiernie wydłuża czas. Ponadto, wiele z tych gwintów to gwinty wielokrotne, więc ich równoległość czasem też budzi co najmniej 5% zastrzeżenia...

Czy ktoś z Was próbował się siłować z maszyną i obejść ten problem bez zmiany obrotów ze 190 na 90? Zastanawiam się, czy montaż oprawki kompensacyjnej mógłby tu cokolwiek wskórać? Pomijając oczywiście fakt, że ciężko znaleźć dedykowaną pod noże, nie gwintowniki...

Stworzenie tego tematu w mojej głowie powstało kilka dni temu, także proszę go traktować jako luźną dyskusję i wymianę poglądów nad nietypowym problemem.

Pozdrawiam,
Arek

Wróć do „Kompensacja enkodera przy toczeniu gwintu?”