Znaleziono 4 wyniki

autor: clubber84
22 sty 2014, 16:37
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Krawędziarki - douczenie
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 6791

pisze:Narzędzi w tych katalogach trochę jest, pewnie 90% w życiu na oczy nie zobaczę.
Ja do tej pory pracowałem na może 60% z nich (patrząc na jeden katalog), także i u mnie nie każde jest wymagane (zwłaszcza w jednym zakładzie), ponieważ zawsze mogę dobrać narzędzie z innym promieniem do zagięcia danego detalu - oczywiście po konsultacji z technologiem. :smile:
pisze:Tego ostatniego rysunku jakoś nie rozumiem co jest opisane cyframi ale podejrzewam, że poznam jak przestudiuję te pdfy.
Tymi liczbami nie musisz się w tej chwili przejmować - są to numery katalogowe przedstawionych narzędzi (te numery również znajdują się na narzędziach).

A rysunek - oczywiście mogę rzucić okiem (proszę kolegę o wysłanie na maila, jeśli to będzie zdjęcie, niech kolega postara się o dobre oświetlenie rysunku). :wink:

Co, do uczenia się, to dużo tego na początek nie ma - jedynie do przyswojenia są wiadomości z obróbki plastycznej blach, wzory na rozwinięcia oraz tabele parametrów gięcia z pierwszego opracowania. :smile:
Oczywiście wzory i tabele można sobie wydrukować i powiesić w widocznym miejscu, aby się do nich odwoływać w razie konieczności. :wink:
autor: clubber84
21 sty 2014, 20:32
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Krawędziarki - douczenie
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 6791

pisze:O jaką wąską matryce chodzi do "zetek"?
O właśnie taką podwójną (np. V8/V12), gdzie między krawędzią zewnętrzną a krawędzią rowka jest tylko 1-1,5mm, więc możesz giąć "zetki" o wymiarze zewn. takim, jak otwarcie rowka matrycy, np. 16mm (na zdjęciu H+t) na matrycy V16:

Obrazek
pisze:Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Załóżmy, że mam tą blachę 6. Wcześniej robiłem detal na matrycy V40 ale wybaczało otwór. To gdybym zostawił tą matrycę i w miejscu otworu dał blachę 1mm i w programie zostawił grubość blachy 6 (choć ja bym pewnie wpisał, że ma już 7. Bo blacha 6+ten dołożony 1mm) + dodał 1 stopień (czyli -1 w programie:D) to powinno mniej lub w ogóle nie rozciągnąć otworu?
Źle zrozumiałeś. :wink:
Blachę nie podkładasz tylko w miejscu otworu, ale na całej szerokości matrycy - jeśli gniesz na matrycy V40, to za każdym razem podkładasz blachę szerszą o 20mm, niż wymiar matrycy, ale na całej szerokości gięcia:

Obrazek

Powinno nie rozciągnąć otworu lub minimalnie go rozciągnąć (to zależy też od grubości giętej blachy, grubości blachy w podkładce i bliskości otworu względem miejsca zagięcia).
I w programie nie zmieniasz grubości blachy i długości gięcia (no, jeśli chodzi o długość gięcia, to mogą to być minimalne korekty rzędu 0,2-0,4mm), zmieniasz tylko kąt gięcia, aby nie przegięło materiału - zawsze do kąta, np. 90° dodajesz w przeliczeniu tyle, ile wynosi grubość podkładki (w poprzednim poście napisałem, jak wprowadzić korektę do zmiennej grubości blachy).
pisze:Z tymi korektami na tych maszynach to też jakoś dziwnie. Czasami wychodzi dobrze. Czasami brakuje 2 stopnie, wporwadze korekte 2 stopnie - to ta 1 sztuka będzie lekko przegięta ale reszta ok. A innym razem brakuje 2, wpisze do programu 2 i brakuje jeszcze 1. Wpisz ten jeszcze 1 czyli w sumie juz 3 i jeszcze 0,5 brakuje. Nie wiem czemu tak jest ale nie zawsze, podejrzewam, że to taka blacha bo kupują chyba najgorszą jaką się da.
Przy wprowadzaniu korekt, należy mieć na uwadze kilka czynników, które definiują powodzenie wprowadzenia korekty do kąta i długości gięcia, i tak:
- pierwszy czynnik, to czy detal ma identyczną grubość na całej powierzchni; w poprzednim poście podałem, jak przeliczyć korektę na zmienną grubość blachy - zawsze dodajesz lub odejmujesz 1° na każde 0,05mm więcej lub mniej w grubości blachy
- drugi czynnik, to kierunek walcowania blachy, z której zrobiony jest detal; należy pamiętać, aby gięcie odbywało się w miarę możliwości zawsze w kierunku prostopadłym do kierunku walcowania blachy - jeśli gięcie odbywa się wzdłuż walcowania, należy dodać 1-1,5°
- trzeci czynnik, to parametry materiału, z którego zrobiony jest detal, np. w tabeli rysunku podana jest stal S235J2, a detal został wykonany w stali S355JN - różnica w plastyczności.
pisze:Piszesz, że grube blachy to już od 5 i gnie się stemplami ~R10<. Ja nawet 8 gnę stemplem 1,5, a wychodzi na to, że to źle. Tylko inaczej nie mogę bo nie mam stempli. Na rysunkach mam r6 czy r8 ale jak nie mam takich stempli to nic nie zrobię.
Mam nawet kawałek blachy 15mm co podginam na 60stopni, na matrycy 80 z stemplem 1,5 - i też jest źle jak dla mnie bo widzę jakie wgłębienie zostaje. No ale na spawalni pasuje w przyrząd i na kontroli jakości też wychodzi ok.
I tutaj już robisz błąd, ponieważ niszczysz tym sposobem narzędzia oraz samą maszynę, która może nie mieć wystarczająco siły, by zagiąć detal na zadaną wartość. Jednocześnie zmieniasz parametry samego detalu - im mniejszy promień gięcia, tym mniejsza wytrzymałość w miejscu gięcia.
Również gnąc mniejszym promieniem zgniatasz materiał od strony wewnętrznej i tym samym dzieje się to, co w zdaniu poprzednim - zmniejsza się wytrzymałość w miejscu zagięcia - materiał może lub prawdopodobnie pęknie.
pisze:Jeszcze takie pytanie, masz jeszcze takie podobne strony lub znasz jakieś dobre książki w których mogę znaleźć materiały do nauki?
Dobrym materiałem do nauki o obróbce plastycznej jest książka Procesy przeróbki plastycznej - Jan Sińczak.

Jeśli chodzi o materiały typowo dla pras krawędziowych AMADA, to polecam te artykuły (szczególnie ten pierwszy):
Tabele stosowania parametrów gięcia do blach
Podstawy obliczania rozwinięć blach
Technologia gięcia swobodnego
Katalog narzędzi (wer. niemiecka)
Katalog narzędzi (z przykładami zastosowań)
Graficzne przedstawienie rzutów narzędzi
W ostatnim dokumencie znajdują się rzuty podstawowych narzędzi na podziałce, która ułatwia obliczanie wykonania zagięć i podgięć, aby nie dochodziło do kolizji narzędzie-detal, np takich:

ObrazekObrazekObrazek
autor: clubber84
20 sty 2014, 18:26
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Krawędziarki - douczenie
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 6791

pisze:Co do tej krawędziarki, to nie działa mi w niej sterowanie automatyczne, tylko oś L chodzi (w Trumpfie to oś X) Resztę muszę sobie ustawiać ręcznie, a w zakładzie nie chcą mi tego zrobić, w sumie odkąd pracuje na niej to nie działała jak trzeba, więc zerowanie przeprowadzam ręcznie.
Do tego ostatnio zaczął mi się stycznik notorycznie palić, w grudniu to było 3 razy.
A zgłaszałeś niesprawną maszynę kierownikowi lub szefowi firmy?
Jeśli nie, to musisz zgłosić jak najszybciej, a nie polegać na kolegach (a nóż-widelec, któryś się zlituje i naprawi). Od napraw jest serwis :!:
A jak stanie Ci się wypadek przy pracy na niesprawnej maszynie, to jak myślisz kto beknie - ty czy kierownik/szef?
Najlepiej będzie, jak dasz kierownikowi/szefowi oświadczenie do podpisania, że poniesie odpowiedzialność za wypadek na niesprawnej maszynie, mimo że awaria została wielokrotnie zgłaszana - w przeciwnym wypadku nie zamierzasz ryzykować.
Ja do tej maszyny mogę polecić AWM-Serwis z Piaseczna.
pisze:2 Stemple R-1,5 88º. Jeden wygięty - odkształcony po środku R-0,8 88º. Do Tego ten sam tylko wysoki stempel którego prawie nigdy nie używam. Sekcyjny R-2 60º. I jeden prostokątny dorobiony w zakładzie, by felcować ;) . Teraz chciałem by mi zamówili nowy R-2 ale cały nie sekcyjny, bo i tak go układam na 875 mm, a takie są w całości, to kupili mi na 88º i R-3.
Nie ma takich standardowych wymiarów w całości - są na 835mm.
I zacznij używać tego wyższego stempla - z czasem okaże się, że będziesz mógł giąć więcej różnych detali, niż na pozostałych stemplach. :wink:
pisze:Z matryc też za bogato nie jest. Po 2 matryce V-50 i V-40. Jedna V-80 i V-100 - tych dwóch ostatnich nie używam, a zostały po zakładzie z którego krawędziarka przywędrowała. Do tych mam jeszcze 4x V-25, 4x V-16, 2x V-12 i 1x V-8.
To matryce masz tylko pojedyncze? :shock:
Potrzebne Ci jeszcze będą matryce podwójne, dzięki którym będziesz mógł zaginać wąskie "zetki" lub inne detale o wąskim zakresie gięć.
pisze:Często mam tak, że np blachę 5 czy 6 musiałem zaginać na matrycy V-25, bo inaczej wybaczał (deformował) się otwór, który jest tam gdzieś blisko krawędzi. Jednego detalu już odmówiłem robić, bo po prostu się bałem, że pierd..... no i w końcu padła matryca tylko nie u mnie. Ja posadziłem tylko V-12 bo się pomyliłem przy parametrach.
To żeby otwór się nie rozciągał przy gięciu, na matrycę połóż blachę (1mm lub 1,5mm) i dopiero zaginaj - tylko musisz pamiętać o wprowadzeniu korekty na kącie gięcia (nie na długości X), bo inaczej Ci przegnie materiał:
- jeśli chodzi o korekty w kącie gięcia to ja z doświadczenia powiem Ci tak: trzeba dodać lub odjąć 1° na każde 0,05mm blachy :!:
A o narzędzia się nie martw, każdy na początkach rozwalił narzędzie lub detal podczas gięcia - na błędach się człowiek uczy. :wink:

A jeśli chodzi o narzędzia, to proponuję zapoznać się z tą stroną: narzędzia specjalne oraz katalogiem (do pobrania na stronie) - myślę, że spodoba się koledze i będzie chciał giąć więcej różnorodnych detali na swojej maszynie. :smile:
pisze:Kolega co pracował przez jakiś czas na Amadzie, miał tak, że dostawał rysunek, sprawdzał metrówką czy mu się zmieści na stepmlu i w niecałą 1 minute wiedział czy się da czy nie ale nie chciał powiedzieć skąd to wie. Powiedział mi tylko, że jak nabiorę wprawy tyle co on to sam będę wiedział hehe.
To ja mogę tylko powiedzieć, że ten twój kolega to jest ch*j, a nie kolega.
Jeśli trafiasz pod opiekę starszego stażem kolegi, to on powinien przekazać Ci wiedzę taką, jaką on sam posiada (ale po kolei, nie wszystko naraz, bo nie ogarnąłbyś). W końcu takie dostał polecenie od kierownika lub majstra przyuczyć się do wykonywanych prac na maszynie oraz powinien przekazać ci podstawowe obowiązki w obsłudze maszyny, tj. okresowe przeglądy maszyny (raz na tydzień, na miesiąc, na kwartał, na rok).
pisze:O gięciu chciałem też pouczyć się o gięciu sekcyjnym - tak to się chyba nazywało, bo znalazłem na Trumpfie, że jest takie coś możliwe by uzyskać duży promień, tylko nigdy tego nie stosowałem, nie używałem. Teraz przypomniało mi się, że mam jeszcze takie stemple półokrągłe i też nie wiem co mogę na nich giąć i na jakiej matrycy.
To nazywa się gięcie skokowe lub krokowe i można je robić zwykłymi stemplami R1, R1,5, R2, R3...
Przeczytaj sobie ten wątek: https://www.cnc.info.pl/topics117/r75-g ... t41771.htm
A stemplami o dużym promieniu (R10, R20, R36) gnie się grube blachy - od 5 do 10 - 12mm (czasami też i cienkie blachy - 1 do 3mm, jeśli takie wymagania ma mieć np. kątownik lub detal w tzw. rynnę), przy czym przy gięciu grubych blach już stosuje się smarowanie matrycy cienką warstwą oleju lub gięcie na taśmie teflonowej, aby uniknąć wgnieceń lub zadziorów po stronie rozciąganej.
Do stempli o dużym promieniu używa się matryc o minimalnym otwarciu trzykrotności promienia stempla, np. do stempla R10 (w zależności od grubości blachy) stosuje się matrycę V35 do V65.
Są też narzędzia o promieniu R200, R500, ale je stosuje się do dużych łuków (R1000, R1500).
pisze:Zastanawiałem się do tego wszystkiego czy nie pójść na jakieś szkolenie ale nie mogę czegoś takiego znaleźć. Jak są to na tokarki i frezarki hehe ;) Dzięki
A i jeszcze takie pytanie po za tematem. Ile średnio można zarobić na krawędziarkach? Ja zarabiam 2020 Brutto i do tego przez cały rok życia nie mam, bo pracuje po 12h i w soboty - oczywiście za premie, no ale podstawa to ta wspomniana i nie wiem czy to dobrze czy źle?
Szkoleń jako takich na krawędziarki nie ma, jedynie u producentów lub ich przedstawicieli są szkolenia z obsługi maszyn (Trumpf i AMADA robią w Polsce szkolenia z obsługi i programowania, po których dostaje się certyfikat).
Co do zarobków, to jak na początki twojej kariery to podstawa jest dobra (jednak w innym temacie podajesz, że robisz też dużo innych rzeczy, więc podstawa jest zdecydowanie za mała).
Jeśli idzie zaś o pracowanie po 12h dziennie, tu już trochę nie halo (i co z tego, że premia, nadgodziny, itp.), taka praca na początkach wyniszcza i po dłuższym czasie człowiek się wypala i później nie nadaje się do niczego (ja w porę się obudziłem, bo inaczej zjadłaby mnie rutyna i nie byłbym dzisiaj tym, kim jestem i nie pisałbym tutaj na forum :wink: ).

Także dużo jeszcze praktykowania przed tobą i pamiętaj o samokształceniu - to podstawa w tej branży. :smile:
I powstrzymaj się od pracowania po 12h :!: - na 99% jestem pewien, że przyzwyczaiłeś tym szefa lub kierownika i oni to wykorzystują z premedytacją (nie daj sobie wmówić, że jesteś młody to możesz harować) - na sam początek powiedz STOP koniec z sobotami, później coraz to bardziej skracaj tydzień pracy do 10h, potem do 8h dziennie - lepiej być świadomym pracownikiem, niż nieświadomym niewolnikiem.
autor: clubber84
19 sty 2014, 13:13
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Krawędziarki - douczenie
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 6791

Witam,
niech kolega poda na jakim konkretnie modelu pracuje i z jakim sterowaniem, wtedy coś zaradzę. :wink:

Jeśli chodzi o gięcie zakładek (felcowanie; kolega nazwał to spłaszczaniem) to tutaj potrzebne są odpowiednie narzędzia.
Również jeśli chodzi o podanie informacji technologowi odnośnie możliwości zagięcia danego elementu, to tutaj najważniejszą rolę odgrywa dostępność narzędzi na stanie, bo do różnych detali stosuje się inne stemple i matryce oraz kolegi doświadczenie w obróbce plastycznej blach.
Jeśli chodzi o naukę, to najwięcej informacji (jeśli chce kolega pracować dalej na krawędziarkach) trzeba przyswoić z obróbki plastycznej blach - praca na krawędziarce będzie wtedy łatwiejsza, bo będzie kolega umiał dobrać odpowiednie parametry do konkretnych gatunków i wymiarów giętych blach i detali blaszanych. :smile:

Wróć do „Krawędziarki - douczenie”