Znaleziono 5 wyników

autor: clubber84
10 mar 2017, 22:06
Forum: Obróbka plastyczna
Temat: dobór matrycy do blachy- krawędziarka
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 17043

Z mojego doświadczenia wszystko rozbija się o szerokość gięcia - korekta dla każdej z osi Y jest lepsza, kiedy maszyna gnie na szerokości ponad 2 metrów, w innym przypadku się to nie przydaje.
autor: clubber84
07 mar 2017, 23:59
Forum: Obróbka plastyczna
Temat: dobór matrycy do blachy- krawędziarka
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 17043

snajperman-s1 pisze:Jak by to powiedzieć ale 15 Euro za 1mb taśmy to nie tak mało :cry:
Ja podałem linka tylko do zaprezentowania opcji gięcia na taśmie - dostawców narzędzi, jak i oprzyrządowania do nich jak mrówków, więc i ceny różne - polecam zapoznać się z ofertą innych firm, wcale tak drogo kupno taśmy nie wychodzi.
Pytanie jeszcze jedno:
Wspomnieliście o korekcie osi Y - jak macie to rozwiązane - w sensie - zmiana powoduje zmiany siłowniku Y1 i Y2 czy macie też możliwość dodatkowej korekty między Y1 i Y2 jeśli np nie dogina z jednej strony?
I w ten sposób i w ten sposób - na maszynach mogę wprowadzić obie możliwości korekty. Ale ja pracuję na maszynach wypuszczonych z fabryki, więc na "garażówkach" pewnie inaczej to będzie rozwiązane.
autor: clubber84
06 mar 2017, 18:42
Forum: Obróbka plastyczna
Temat: dobór matrycy do blachy- krawędziarka
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 17043

Azzader pisze:A jak zachowuje się materiał podczas gięcia z tą taśmą? Trzyma wymiar kąta podczas gięcia większej ilości sztuk? I na długo wystarcza?
To zależy od dopasowania matrycy z taśmą do grubości blachy - np. do gięcia bezśladowego z taśmą blachy 2mm, używam najczęściej matrycy V14, do blachy 3mm matrycy V18 - wszystko jednak opiera się o "widzimisię" operatora, na jakiej matrycy będzie giął blachę bezśladowo.
WAŻNE!
Przy gięciu z taśmą używa się korekty kąta lub korekty osi Y - zawsze w plusie
; np. ja przy użyciu taśmy 0,8 dopisuję do korekty osi Y 0,5 (należy pamiętać, że taśma się odkształca podczas gięcia, więc nie trzeba dodawać do korekty wartości odpowiadającej grubości używanej taśmy).

Więc żywotność taśmy (w jednym zamocowaniu) zależy albo od kilku czynników albo tylko od jednego - tutaj priorytetem jest doświadczenie operatora lub metoda prób i błędów, jeśli zaczęło się giąć z taśmą po raz pierwszy.
My kupujemy 20mb taśmy 0,8 i starcza na dłuuugo. :wink:
autor: clubber84
02 mar 2017, 20:15
Forum: Obróbka plastyczna
Temat: dobór matrycy do blachy- krawędziarka
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 17043

numerek pisze:kolega HUD z pewnością miał na myśli matrycę nie stempel :)
podklejenie matrycy taśmą malarską jest jednorazowe !

do takich operacji stosuje się taśmy teflonowe - do zakupienia u producentów matryc
ona jest bardzo twarda i bardzo odporna na zrywanie a i tak zwyczajnie się wyciera
co ważne ma gwarantowaną grubość - konieczna jest korekta gięcia

im mniejszy rowek tym większe uszkodzenie materiału -większa siła potrzebna

do bezśladowych gięć stosuje się matryce V-rolla - bardzo drogie
A ja mam właśnie odmienne zdanie, jeśli chodzi o uszkodzenia od wąskich matryc - wszystko opiera się o grubość blachy - cienką gniemy na wąskiej matrycy, grubą na szerszej, np. blachę o gr. 1,5mm bardzo dobrze jest giąć na matrycy V10 promieniem R1,5 - matryca pozostawia minimalne ślady na blachach.
U kolegi, co gnie na matrycy V25 blachy 1 lub 1,5mm, zawsze będą duże ślady od matrycy, ponieważ jak dobrze zauważył w taką matrycę trzeba wcisnąć cienką blachę, żeby zagięła się na zadany kąt.

Co do gięcia bezśladowego, to ja proponuję zakupić albo
taśmę teflonową (urethane) (0,8 x 102mm) - tańsza wersja
albo
matryce do gięcia bezśladowego-> klik - trochę droższa wersja

Jednak, jak wspomniał @HUD - najpierw należy sprawdzić ocynk na materiale, który już posiadacie, bo ocynk nie powinien podczas gięcia zedrzeć się do gołej blachy, a tylko nieznacznie otrzeć o krawędź rowka matrycy (ślad od matrycy widoczny, ale nie wyczuwalny dotykiem).
autor: clubber84
13 lis 2016, 13:32
Forum: Obróbka plastyczna
Temat: dobór matrycy do blachy- krawędziarka
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 17043

jaciekrece11 pisze:Heja,

Ja mam trochę inne pytanie. Bo zazwyczaj się mówi o tym i to jest dla mnie logiczne, że gdy chcemy zagiąć materiał jak blacha 8 mm na matrycy 30 to zmniejszamy odległości podparcia przez co rośnie nam siła i tu pytanie:

Czyto chodzi "tylko" o wytrzymałość narzędzia (materiał matrycy) ze siła wychodzi za duża i koniec czy jeszcze coś nie gra.

ad.2
Co w przypadku gdy weźmiemy blachę o gr. 3 mm na dużą matrycę np 80... Tutaj tabele gięcia nie podają wartośći żadnej siły... Przecież odległość jest na tyle duża że i siła potrzebna do zgięcia nie wychodzi duża... I tu własnie moje pytanie. Dzieje się tak dlatego że powstała siła jest za mała do przekroczenia napreżeń plastycznych i dlatego detal się nie przegnie?


Jestem teoretykiem i nigdy nie pracowałem na giętarkach ale zawsze mnie to nurtowało
Skoro jesteś teoretykiem, to teraz z praktycznego punktu widzenia.

Wszystko rozbija się o kąt zagięcia i promień gięcia.
Na matrycy V30 nie zagniesz blachy 8mm na kąt 90 stopni zgodnie z technologią gięcia, choćbyś się nie wiem jak produkował. Trzeba tutaj brać pod uwagę wytrzymałość samych narzędzi, jak i wytrzymałość konstrukcyjną materiału po takim zagięciu (pękanie w miejscu gięcia, wytrzymałość w miejscu gięcia, kiedy zagniemy promieniem mniejszym, niż dopuszczalny technologicznie i konstrukcyjnie).
Więc wytrzymałość narzędzi to nie koniec projektowania procesu gięcia.
Tak samo, jeśli będziesz chciał zagiąć cienką blachę na dużej matrycy - dużym promieniem, odpowiednim do matrycy zagniesz idealnie na zadany kąt, promieniem dobranym tylko do grubości materiału nie zrobisz tego tak, jakbyś tego oczekiwał.
W obu przypadkach plastyczność materiału też ma znaczenie.

Dobór narzędzi do gięcia to czysto praktyczna część tego procesu, nawet najbardziej wyuczony teoretyk tego nie będzie potrafił.
Wszystko opiera się o doświadczenie z samym procesem gięcia (nie tylko z blachami, ale też rurami czy z kształtownikami):
- obserwacja giętego materiału
- dobranie narzędzi, aby zminimalizować lub wyeliminować uszkodzenia materiału, jak i samych narzędzi
- kierunek gięcia
- odpowiednia kolejność gięcia :!:
- wprowadzanie korekt (ich wartości i kolejności wykonania - bo czasami konstrukcja narzędzi nie pozwoli np. na wykonanie korekty 2 gięcia, jeśli nie wykonasz korekty 3 lub 4 w kolejności gięcia).

To tyle, jeśli idzie o teorię procesu gięcia. Praktycznie zawsze robi się jedną próbę (czy to na odpadzie, czy na właściwym materiale doliczonym przez technologa lub konstruktora do wykonywanej serii detali), aby sprawdzić zgodność wszystkich zaplanowanych kroków, np. doboru narzędzi do materiału lub na odwrót.

Wróć do „dobór matrycy do blachy- krawędziarka”