Znaleziono 3 wyniki

autor: numell
26 wrz 2016, 23:43
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka aluminiowa 320x350x120
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 8082

W obecnym projekcie masz długi krzyżak i długą zetkę a jak zrobisz co napisałem to krzyżak będzie krótki a Z bez zmian. Chyba że lubisz pakować kasę w alu niepotrzebnie to nie ma tematu...

Opis podaje ze z jednej fazy zasilany falownik a i prądu B16 nie powinieneś przekroczyć.

Przewymiarowane wózki i szyny są ok bo poprawiają sztywność ale gdy przyjdzie Ci z małej i zwartej konstrukcji wycisnąć max pole robocze to wtedy robi się kłopot bo "przerośnięte" gabarytami wózki wymuszają pewne zależności - przeprojektuj, zobacz, zdecyduj.
autor: numell
26 wrz 2016, 22:58
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka aluminiowa 320x350x120
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 8082

Luz nawrotny a tolerancja odchyłki skoku gwintu na określonej długości to 2 różne rzeczy i nie mylcie tego czytając normy.

Nowy Hiwinek fi 20 ma 1 setke nawrotnego - po kilku miesiącach nie zauważyłem zużycia.
Nowy Chińczyk fi 16 ma ok 2 setek - po kilku miesiącach rośnie śmiało do 4 setek
Co da VTX-ów podpytywałem u sponsora ale nikt jednoznacznej i konkretnej odpowiedzi nie potrafił udzielić tak że może i gwint jest walcowany z większą precyzją ale czy nawrotny jest mniejszy jak w hiwinach nie sądzę...
Do amatorki każde z tych tutaj wymienionych będą ok kwestia portfela i kuku w głowie (ja tak mam ze co chwilę sprawdzam czujnikiem to tu to tam i rozmyślam co by tu lepszego kupić mimo ze stare jest jeszcze nowe :razz:)
Chcemy mniej niż setkę to idziemy w śruby łuszczone, szlifowane, nakrętki z możliwością kasowania luzu liniały i inne cuda wianki ale szczerze nas na to nie stać a kogo stać ten kupuje centra obróbcze które zarabiają dla niego kasę i nie lepi systemem gospodarczym "czegoś" w garażu.

24k RPM nie jest Ci potrzebne chyba że będziesz szalał w reliefach. Do alu 18k aż za świat a na niższych będzie mocniejsze pamiętaj o tym bo wiercenie czeka!
autor: numell
26 wrz 2016, 21:31
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka aluminiowa 320x350x120
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 8082

1. Tak
2. Wywal łożyska liniowe i wałki podparte (jesli masz na myśli tanie chińskie badziewia). Dołuż grosza i zainwestuj w wózki liniowe i szyny - tyle tego tu po giełdzie chodzi często gęsto w dobrej cenie.
3.Szkoda kasy w podwójną nakrętkę - lepiej od czasu do czasu wymienić kulki w pojedynczej jak nabierze zbyt dużego luzu nawrotnego. Z tego co jeden z kolegów kiedyś pisał te podwójne po kilku miechach też łapią podobne luzy co pojedyncze.
4.W chwili obecnej najsłabszym punktem są łożyska i wałki, później dolna belka może się nieco skręcać w zależności jak ciężki położysz materiał na stole. Bloki łożyskujące zamocuj do płyty osi Z a nakrętkę do krzyżaka.
5.Rzekomo nie wiadomo... no właśnie papier przyjmie a co siedzi w środku nie wiemy. Tutaj mógłby się wypowiedzieć jakiś spec od wrzecion lub ktoś kto miał do czynienia z wrzecionkiem o którym wspominasz. Ja mam teknomotor 2kW 18k i łożyska zwykłe w układzie DB.
6.Jasne 2kW to minimum !
7.Elementy liniowe zmień o czym wspomniałem w 2 punkcie, elektronikę kup w Polsce u ZELRP z B. Białej -chodzi naprawdę przyzwoicie a cena jest sensownie skalkulowana - nie opłaca się szarpać z chińskimi wynalazkami. Jak go spalisz to naprawiasz za 8 złotych (1 kanał) i jedziesz dalej...

Po wymianie elementów liniowych miej świadomość że cała prostota pójdzie w du.. bo wózki i szyny są na ogół niższe od podpartych, ale dasz sonie radę! Będzie frezowało :wink: ! Do dzieła :!:

Wróć do „Frezarka aluminiowa 320x350x120”