Kolego WZÓR!!! Odnoszę wrażenie że to wy nie rozumiecie o co pyta się nowicjusz 11.
Druga sprawa, z tego co wiem to w FANUC nie ma możliwości zaczęcia programu w dowolnym miejscu, chyba że wypuścili coś nowego o czym nie wiem.
Kolejna sprawa: ja nie podałem instrukcji jak mierzyć narzędzie tylko jak zatrzymać maszynę i puścić ją z tego samego miejsca. Bez zmian w programie nie znam innej możliwości. Chyba że nowicjusz 11 zdradzi nam tajemnicę jaka to maszyna a nie kontrola na owej maszynie.
Oczywiście są maszyny które dają możliwość startu z dowolnego punktu w programie.
Najrozsądniejszym rozwiązaniem było by przerobić ten program i wstawić tam kilka M00 albo M01. Ja bym poszedł w tym kierunku właśnie. Może nowicjusz 11 podeśle ten program w pilku TXT to można ewentualnie zobaczyć co się da zrobić i wtedy prowadzić dalszą dyskusję.
Znaleziono 3 wyniki
Wróć do „Fanuc 0i-MC długi czas pracy za wymiana freza”
- 15 wrz 2011, 14:51
- Forum: Fanuc
- Temat: Fanuc 0i-MC długi czas pracy za wymiana freza
- Odpowiedzi: 18
- Odsłony: 3882
- 14 wrz 2011, 12:47
- Forum: Fanuc
- Temat: Fanuc 0i-MC długi czas pracy za wymiana freza
- Odpowiedzi: 18
- Odsłony: 3882
1. Po pierwsze, primo: nie zatrzymuj maszyny poprzez zatrzymanie posuwu. Przełącz maszyne na "single block mode" niech mszyna wykona do końca blok i wtedy zatrzymaj maszyne, teraz możesz przejść na sterowanie ręczne. Nastepnie , zanim przejdziesz na sterowanie ręczne zapisz sobie pozycję w jakiej maszyna stanęłła i zapisz to sobie na karteczce(żebyś nie zapomniał). Nie rób reset maszynynowicjusz 11 pisze:Moi Drodzy
W momencie kiedy zatrzymam posówy ,przejdę na tryb ręczny pomierzę nowe narzędzie i uruchomię program to zaczyna on działać z kompensacją narzędzia na tej wysokości na której zostawiłem frez po pomiarze,poczym wykonuje pozostałe ścieżki ale już wszystkie na tym poziomie.chyba że w programie będzie dalej jakiś blok npG01 to dalej robi zgodnie z zamierzeniami tylko jest jeden szkopół zacznie wkońcu przybierać to co miał juz zebrać wcześniej i znowu może być problem.
Myślałem żeby z programu od początku usunąć wszystkie bloki poza prędkościa obrotami ,kompensacją itp ale skąd mam wiedzieć na której ścieżce przerwałem jeżeli os zet na przykład też mi się zmienia bo spód powierzchni jest np falisty.
2. Teraz jak masz zapisane pozycje możesz przejść na sterowanie ręczne. Jeżeli to możliwe to odjdź tylko na jednej osi Z. Wyciąg narzędzie i je wymień. Pamiętaj że musisz nowe narzędzie ustawić na taką samą wysokość co stare i średnica musi być również taka sama.
3. Po wsadzeniu narzędzia dojedź na pozycję które masz zapisane.
4. Daj obydwa posuwy na zero. Przyciśnij zielony przycisk. Teraz powoli ruszaj ale obserwuj co maszyna robi.
Osobiście nie polecam tego robić. W tym przypadku nie jest to konieczne.
Lepiej zrób sobie kilka "przystanków" w programie i będziesz mógł to robić bez żadnego stresu.
Powodzenia!!![/list]
[ Dodano: 2011-09-14, 12:51 ]
Kolego 22640 bloków a właściwie 2640(dwa tysiące ...) to nie jest dużo. Co powiesz na milion albo więcej bloków.WZÓR pisze:.... że ma (np.) 22640 bloków.rc666 pisze:...Co to znaczy program jest dość długi?....
W jaki sposób uruchomiłbyś program w połowie programu? .... o to chodzi forumowiczowi nowicjusz 11.
p.s.
Program w załączniku.
- 07 wrz 2011, 13:37
- Forum: Fanuc
- Temat: Fanuc 0i-MC długi czas pracy za wymiana freza
- Odpowiedzi: 18
- Odsłony: 3882
Re: Fanuc 0i-MC długi czas pracy za wymiana freza
Da się to zrobić. Jeżeli jesteś nowy w tym temacie to nie próbuj tego robic. Jest to skomplikowane i, nie o programowanie tutaj chodzi.nowicjusz 11 pisze:Witam, mam pytanko mianowicie pracuje na frezarce z Fanucem series 0i-MC , i chcialbym sie dowiedzieć jak podczas pracy frezarki wymienić frez i wlaczyc ja od bieżącej pozycji tzn mam wygenerowane scieżki i np. stepi mi sie frez, a program jest dosć długi, i chiałbym go zatrzymac i puscic od zatrzymanego momentu a nie od nowa, zeby frezarka nie chodzila na darmo..
z góry dziękuje za pomoc
Co to znaczy program jest dość długi? Ile idzie 40 godzin np.? Kup lepsze narzędzie albo zwolnij trochę maszynę np. o 10%. Czasami to wystarczy aby narzędzie wytrzymało dość długo. Będzie wolniej? Pomyśl ile czasu tracisz na wymianę narzędzia.
Druga opcja; podziel program na kilka części(dla tego narzędzia) i wtedy będziesz mógł wymienić narzędzie na nowe.
Jeszcze jedno, jaki materiał obrabisz?[/list]