Znaleziono 2 wyniki

autor: ursus_arctos
11 wrz 2013, 19:27
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: jak wygląda przebieg funkcji prądu przy mikrokroku
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2072

Tak, jak kolega napisał - zależy, co producent silnika powiedział. Teoretycznie możliwa jest sytuacja, w której podanie Imax na uzwojenie nasyca rdzeń - wówczas dalsze zwiększanie prądu powoduje tylko większe grzanie, a zwiększenie momentu jest pomijalne. W takiej sytuacji podawanie Imax*√2*sin mija się z celem. Jeżeli jednocześnie silnik wytrzymuje termicznie Imax na obu uzwojeniach, to zmiana prądu po kwadracie (Imax, Imax*tan) jest lepsza, niż po okręgu (sin, cos; zarówno z √2 jak i bez).
Podsumowując: jeżeli Imax jest prądem dla sterowania pełnokrokowego, to bezpieczniej użyć sterowania Imax, Imax*tan niż mnożenia przez sqrt(2), a moment będzie wyższy, niż przy czystym sin,cos.
Oczywiście, jest haczyk - przy takim sterowaniu (Imax, Imax*tan) zmiany prądu są szybsze, więc przy wyższych prędkościach sterownik może mieć problemy z pokonamiem indykcyjności silnika.
autor: ursus_arctos
11 wrz 2013, 16:31
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: jak wygląda przebieg funkcji prądu przy mikrokroku
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2072

Jeżeli dla sin i cos mamy:

I1 = Imax * cos(φ)
I2 = Imax * sin(φ)

to trzeba podzielić: w pierwszym oktancie dzielimy przez cos (żeby zachować I1 = Imax), w drugim oktancie dzielimy przez sin (żeby zachować I2=imax)

Ostatecznie będzie:
w przedziale φ od 0 do pi/4
I1 = Imax
I2 = Imax * tan(φ)
w przedziale pi/4 .. pi/2
I1 = Imax*ctg(φ)
I2 = Imax
a dalej się zmieniają już tylko znaki.

EDIT
Jak dasz na obie fazy Imax, to silnik może się za bardzo grzać! Lub, jeżeli Imax jest podane dla zasilania obu faz, to możesz pomnożyć prąd przez √2 i używać sin/cos - będzie wydzielana cały czas taka sama moc - tyle, że czasami będzie się wydzielać na jednym uzwojeniu, a czasem na 2 - nie powinno mieć to większego znaczenia (chyba, że rdzeń stojana się nasyci).

Wróć do „jak wygląda przebieg funkcji prądu przy mikrokroku”